W kulturze zachodniej cynamon znalazł zastosowanie przede wszystkim jako smaczna, aromatyczna przyprawa do ciast i owocowych przetworów. Tymczasem w medycynie orientalnej dodawano go do potraw nie tyle w celu poprawy ich smaku, co przede wszystkim dla wywołania pożądanych skutków prozdrowotnych – złagodzenia dolegliwości gastrycznych czy opanowania infekcji toczących organizm. Współcześnie prowadzone badania naukowe potwierdziły, że cynamon posiada szczególne właściwości lecznicze i może być z powodzeniem wykorzystywany do celów łagodzenia szeregu dolegliwości
Majeranek ogrodowy (lebiodka majeranek) to jedna z najczęściej używanych przypraw ziołowych w Europie. Otarte, drobne, zielone listki wysuszone na słońcu zawierają stosunkowo wysokie stężenie olejków eterycznych, którym zawdzięczają swój charakterystyczny smak i aromat oraz... właściwości lecznicze. Jako przyprawa kulinarna majeranek doskonale nadaje się do doprawiania tłustych, ciężkostrawnych potraw, ponieważ wydatnie wspomaga działanie narządów układu pokarmowego, podczas gdy zachodnia medycyna tradycyjna zaleca jego stosowanie również jako środek na przeziębienie, reumatyzm czy specyficzne problemy skórne.
Suszony tymianek, zwany również macierzanką tymiankiem, to niezwykle aromatyczna i powszechnie stosowana na świecie przyprawa ziołowa. Pozostaje jednym z symboli kuchni śródziemnomorskiej, w szczególności francuskiej. Nadaje potrawom intensywny, korzenny aromat i delikatnie pikantny smak, a swoje wyjątkowe cechy zawdzięcza zawartości unikalnego olejku eterycznego - tymolu. Tymianek znalazł również zastosowanie w tradycyjnej medycynie ludowej Zachodu. Nazwa rośliny, w języku greckim oznaczająca "do odkażania", bezpośrednio wskazuje na jego podstawowe właściwości.
Popularna przyprawa korzenna – goździki – to nie tylko smaczny i aromatyczny dodatek do żywności. To również roślina ziołowa od tysięcy lat z powodzeniem stosowana w medycynie orientalnej jako naturalny środek leczniczy korzystnie wpływający na organizm. O ile do Europy dotarła dopiero w epoce renesansu, to na polskich stołach zadomowiła się zadziwiająco szybko, zachwycając naszych potomków wyjątkowymi właściwościami smakowymi i prozdrowotnymi.
Ziele angielskie to nie tylko smaczna przyprawa korzenna, lecz również uznany lek ziołowy na szereg dolegliwości. Znajduje zastosowanie jako środek wspomagający trawienie, antybakteryjny, przeciwtrądzikowy czy skuteczny antyutleniacz. Zapraszam do lektury o tym, jak dokładnie stosować ziele angielskie w fitoterapii i jak samodzielnie przygotować domowe specyfiki lecznicze z owoców korzennika lekarskiego.
Czarnuszka uznawana jest za silny środek przeciwzapalny, antybakteryjny, antywirusowy i przeciwgrzybiczny. Jednocześnie w medycynie naturalnej znajduje uznanie jako skuteczny specyfik na dolegliwości układu pokarmowego i oddechowego. Jej działanie z pewnością docenią alergicy i astmatycy, jak również osoby walczące z łuszczycą, wszelkiego rodzaju grzybicami i… marskością wątroby.
Dioskurydes, grecki lekarz z czasów Nerona, w swoim dziele „De materia medica” opisywał bazylię jako jeden z niewielu znanych wówczas i skutecznych środków pomagających na ukąszenia skorpiona. Współczesne badania naukowe wskazują, że to popularne zioło przyprawowe nie tylko uśmierza ból i łagodzi świąd po ugryzieniach insektów, ale daleko szerzej oddziałuje na organizm, chroniąc go przed starzeniem i rozwojem wielu groźnych, przewlekłych chorób cywilizacyjnych.
Gałka muszkatołowa od wieków zaliczana jest do najdroższych przypraw świata. Niepozorna pestka z wiecznie zielonego, tropikalnego drzewa kryje bogactwo niezwykle aromatycznych olejków eterycznych, które używane w odpowiednich proporcjach nadają potrawom niepowtarzalnego smaku, podczas gdy spożywane w nadmiarze – działają toksycznie i mogą prowadzić do rozwoju chorób onkologicznych
Tymianek ogrodowy – niepozorna krzewinka o drobniutkich listkach – jest jednym z najpotężniejszych naturalnych pogromców drobnoustrojów chorobotwórczych. Nazywana ziołowym antybiotykiem wydatnie wspomaga ludzki organizm w walce z większością znanych patogenów, w tym również z wirusami i niekorzystnie oddziałującymi na zdrowie grzybami.
Majeranek to nie tylko uniwersalna przyprawa do zup, mięs, sosów i nabiału, lecz również wszechstronny środek naturalny od tysięcy lat z powodzeniem stosowany w medycynie zachodniej do łagodzenia objawów przeziębień, problemów żołądkowych czy reumatycznych bólów stawów.
Ziele angielskie, uznawane za uniwersalną przyprawę łączącą w sobie wielorakie smaki i aromaty korzenne, to również roślina zielna, która ze względu na swój skład i specyfikę wywiera wymierny, zazwyczaj korzystny, wpływ na zdrowie i sposób funkcjonowania naszych organizmów.
Popularna przyprawa korzenna – goździki – to nie tylko smaczny i aromatyczny dodatek do żywności. To również roślina ziołowa od tysięcy lat z powodzeniem stosowana w medycynie orientalnej jako naturalny środek leczniczy korzystnie wpływający na organizm. O ile do Europy dotarła dopiero w epoce renesansu, to na polskich stołach zadomowiła się zadziwiająco szybko, zachwycając naszych potomków wyjątkowymi właściwościami smakowymi i prozdrowotnymi.
Nocne wędrówki do lodówki, bezustanne sięganie po czekoladki czy słone przekąski, dominujący przymus nieprzerwanego skubania małego co nieco między posiłkami - większość ludzi osobiście doświadczyła takich zachowań. Najczęściej ich występowanie tłumaczone jest stresem - podjadanie ma bowiem prowadzić do poprawy samopoczucia i samooceny. Tymczasem...
Niepostrzeżenie dla większości konsumentów w dniu 13 grudnia 2016 r. w życie weszły ostatnie przepisy wprowadzone na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 w sprawie przekazywania informacji na temat żywności. Nakładają one na producentów środków spożywczych obowiązek starannego znakowania swoich wyrobów.
Idealna propozycja dla kawalerów, którzy dysponując ledwie nikłymi umiejętnościami kulinarnymi pragną przygotować elegancką, wykwintną i smaczną kolację dla damy swego serca. Przepis zawiera wszystkie niezbędne składniki zalecane w romantycznej kolacji: owoce morza, białe wino, feerię barw przyprawowych dodatków i, oczywiście, szczyptę pikanterii... Wieczór będzie udany!
Wiele wskazuje na to, że na naszych oczach rozgrywa się właśnie ostatni akt historii homeopatii. Wspólnym celem działania rządów wysokorozwiniętej części świata stało się dotarcie do umysłów konsumentów i wytłumaczenie, że preparaty homeopatyczne z lekami nie mają nic wspólnego.
Być może już niedługo, dzięki niedawnym odkryciom hiszpańskich naukowców, uda się opracować skuteczny środek na kaca. Bynajmniej oparty nie na magnezie, potasie i witaminie C, ale na związkach chemicznych blokujących toksyczne działanie alkoholu na poziomie molekularnym.
Okazuje się, że rezygnacja ze spożycia alkoholu tylko z pozoru wydaje się prosta, a upodobanie do spożycia sfermentowanych produktów mamy wpisane w genach. I to dosłownie: prowadzone współcześnie badania dowodzą, że gen umożliwiający skuteczne metabolizowanie etanolu aktywował się u naszych pierwotnych przodków - hominidów około… 10 milionów lat temu!
Już nasi pradziadowie doskonale wiedzieli, że nie powinno się spożywać procentów na czczo, o ile człowiek chciał się bawić do białego rana, a następny dzień przeżyć bez dudniącego tupotu białych mew w głowie. Szwedzcy naukowcy z Kliniki Uniwersyteckiej Linköping wyjaśnili, dlaczego pijąc na głodniaka szybciej zaliczamy tzw. zgon i jaki jest dokładnie mechanizm tego zjawiska.
Wystarczy chwila zapomnienia w gronie dobrych znajomych, przy rodzinnej zakrapianej kolacji czy po prostu podczas wypadu na tańce, a dosłownie kilka łyków potrafi dzielić nas od przekroczenia cienkiej linii dzielącej „spoko” po „o kurde, przegiąłem”. Poniżej przedstawiam kilka prostych zasad, które pomogą nam zapobiec kompletnemu upodleniu i umożliwią przetrwanie „dnia po” w miarę stabilnym stanie.