Ziele angielskie - jak działa na zdrowie? 0

Ziele angielskie dla zdrowia!

 

Ziele angielskie, uznawane za uniwersalną przyprawę łączącą w sobie wielorakie smaki i aromaty korzenne, to również roślina zielna, która ze względu na swój skład i specyfikę wywiera wymierny, zazwyczaj korzystny, wpływ na zdrowie i sposób funkcjonowania naszych organizmów.

Podstawowa substancją czynną w zielu angielskim jest eugenol – olejek eteryczny obecny również w innych przyprawach korzennych, takich jak goździki czy cynamon. Jego działanie wspierają liczne witaminy i mikroelementy, które decydują o ostatecznych właściwościach przyprawy i jej wpływie na zdrowie. Przez medycynę naturalną ziele angielskie uznawane jest za środek wspierający działanie układu pokarmowego, znieczulający i zarazem naturalnie odkażający, wspomagający organizm w walce z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, a także za ważnego sojusznika w profilaktyce nowotworowej.

Ziele angielskie ziarno


Na grzyby i bakterie

Ziele angielskie działa przede wszystkim antybakteryjnie i przeciwgrzybiczno. Oznacza to, że wodne, alkoholowe i olejowe wyciągi z tej przyprawy stanowią naturalny środek dezynfekujący, przystosowany zarówno do stosowania wewnętrznego (spożycia), jak i używania zewnętrznego w postaci wcierek, masaży czy płukanek. Ziele angielskie działa ściągająco na skórę ze skłonnością do trądziku i wyprysków, przyspiesza gojenie się drobny ran i skaleczeń, hamuje odczyny zapalne w przypadku powierzchownych, skórnych zakażeń. Jednocześnie posiada właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu zmniejsza poczucie dyskomfortu towarzyszące przemywaniu zadrapań czy rozcięć. Leczy ukąszenia owadów i roztoczy, przeciwdziała rozwojowi zakażeń grzybiczych. Ogranicza wydzielanie serum i produkcję potu przez komórki skóry.

Ziele angielskie rozgrzewa przy przeziębieniu

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne wyciągi z ziela angielskiego mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, przy anginie, zapaleniu gardła i krtani, w zapaleniu płuc oraz w stanach zapalnych jamy ustnej. W połączeniu z szałwią, majerankiem i tymiankiem stanowią bardzo skuteczny środek antybakteryjny skuteczny w zwalczaniu zapalenia dziąseł i przyzębia oraz odświeżający oddech. Ziele angielskie posiada również delikatne właściwości wykrztuśne, dzięki czemu działa przeciwkaszlowo i ułatwia usunięcie wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Biorąc pod uwagę, że działa również rozgrzewająco (jak inne przyprawy korzenne), zalecane jest jako składnik rozgrzewających naparów stosowanych na przeziębienia oraz dla ogrzania ciała w przypadku zimowego wychłodzenia. W przypadku grypy zalecane jest przyjmowanie ziela angielskiego rozdrobnionego w moździerzu i zaparzanego w mleku z dodatkiem miodu. Oczywiście przed wypiciem należy je odsączyć, aby drobne fragmenty przyprawy nie podrażniły i tak już bolącego gardła.

Ziele angielskie na wzdęcia i kolki

Ziele angielskie to również sojusznik prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Ogranicza fermentację jelitową i działa rozkurczająco na mięśnie gładkie, z jakich zbudowany jest przewód pokarmowy, dzięki czemu przeciwdziała niestrawności, wzdęciom, kolkom, refluksowi i nudnościom, przy okazji redukując do minimum odruch wymiotny. Łagodzi bolesne skurcze żołądka i jelit, działa uspokajająco i tonująco. Dodawany do ciężkostrawnych potraw mięsnych, dziczyzny czy dań z kapusty, grochu i fasoli przeciwdziała tworzeniu się nadmiernej ilości gazów w jelitach i przyspiesza przemieszczanie się mas kałowych, co ogólnie usprawnia trawienie i zapobiega ewentualnym zaparciom. Ze względu na właściwości rozkurczające może być stosowany pomocniczo jako środek łagodzący bóle miesiączkowe.


Ziele angielskie rozrzedza krew

Trzeba jednak pamiętać, że nadmierne spożycie ziela angielskiego może wzmacniać skłonność do krwawień. Eugenol obniża poziom krzepliwości krwi, co w przypadku planowanych zabiegów medycznych lub przypadkowych urazów może zwiększać podatność na pojawianie się krwawych, podskórnych wybroczyn czy mikrokrwawień wewnętrznych. Dlatego osoby oczekujące na operacje lub w inny sposób narażone na wyższe prawdopodobieństwo kontuzji lub obrażeń powinny ograniczyć spożycie ziela angielskiego (i zarazem innych przypraw korzennych), co pomoże zredukować ryzyko wystąpienia siniaków i nieprzewidzianych, a potencjalnie groźnych powikłań dla zdrowia.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl