Kategorie
Cena
-
od
do
Kwiaty, choć zazwyczaj postrzegane są jako element ozdobny lub dekoracyjny, w rzeczywistości pełnią w przyrodzie bardzo ważną funkcję – są wyspecjalizowanym organem rozrodczym, umożliwiającym roślinom skuteczną reprodukcję. Budowa kwiatów jest dość złożona i ściśle zależy od tego, do jakiej klasy: nago- czy okrytonasiennych należy dana roślina. Ze względu na dodatkowe kryteria kwiaty można dodatkowo dzielić ze względu na płeć, specyfikę zapylania, dostępność miodników czy kształt okwiatu, czyli sposób rozmieszczenia i formę płatków, choć większość osób na co dzień stosuje uproszczone rozróżnienie na „ładny” i „brzydki”, „pachnący” lub „bez zapachu” (a nawet „śmierdzący”), ewentualnie „biały”, „żółty” lub „czerwony”. Kwiaty zaspokajają bowiem przede wszystkim potrzeby estetyczne człowieka, oddziałując na zmysł wzroku tęczowymi kolorami płatków czy na zmysł węchu – swoim intensywnym aromatem. Tym niemniej w medycynie tradycyjnej część z nich znalazła zastosowanie jako źródło cennych związków aktywnych o korzystnym wpływie na zdrowie.
Kwiaty, ze względu na swój delikatny i nietrwały charakter, stosowane w formie surowca lekarskiego wymagają łagodnej obróbki. Najczęściej dla pozyskania cennych substancji zdrowotnych zalewane są gorącą wodą dla uzyskania naparów wodnych. Można je również trawić w alkoholu lub oleju, dzięki czemu lepiej można wykorzystać ich walory aromaterapeutyczne. Olejek różany to wyjątkowy produkt o cechach perfumeryjnych, podczas gdy nalewki z kwiatów czarnego bzu, wyciąg z kwiatostanu lipy czy kwiatów wiązówki to znane i stosowane od wieków naturalne leki na przeziębienie i grypę. Z kolei wyciągi z kwiatów głogu stanowią nieocenione wsparcie dla serca. Kwiatostany rumianku i nagietka cechują się właściwościami antyseptycznymi i przeciwbakteryjnymi zaś kwiaty opuncji to środek powszechnie stosowany w Ameryce Środkowej przez osoby pragnące skutecznie schudnąć bez efektu jo-jo.
Kwiaty niektórych roślin są jadalne i mogą być wykorzystywane jako niebanalny i niecodzienny surowiec dekoracyjny do potraw. O ile kwiaty kalafiorów czy brokułów spożywane są powszechnie jako warzywo, to kwiaty dyni, czarnego bzu czy nagietków mogą być dodawane do wiosennych sałatek, sosów i zup, jak również znajdować zastosowanie jako naturalne barwniki (np. szafran). Z kolei płatki róży to wyjątkowy składnik dżemów i konfitur oraz ujmujący zmysły dodatek aromatyzujący do nalewek, win i wódek domowej produkcji.