Kategorie
Cena
-
od
do
Liście to zielone części roślin wyrastające z łodyg lub pędów. Wyróżniają się ściśle określonym kształtem, sposobem użyłkowienia oraz brakiem możliwości nieustannego wzrostu – dorastają tylko do określonych rozmiarów, właściwych dla danego gatunku. Pełnią funkcje odżywcze i obfitują w chlorofil, któremu zawdzięczają swoją zieloną barwę. Pochłaniają promieniowanie słoneczne, biorą udział w procesach fotosyntezy, pełnią też ważną rolę w transpiracji (parowaniu wody akumulowanej przez roślinę) i wymianie gazowej. Mogą również spełniać inne funkcje, np. magazynu substancji odżywczych lub systemu ochrony przed szkodnikami.
W zależności od strefy klimatycznej właściwej dla danej rośliny, liście mogą utrzymywać się na roślinie przez cały rok (tropiki), bądź też starzeć się i opadać w okresie zimowym lub suchym. Za pełnowartościowy surowiec zielarski w strefie klimatu umiarkowanego, właściwego również dla Polski, uważa się w pełni rozwinięte liście znajdujące się w początkowym lub środkowym stadium okresu wegetacyjnego, czyli zbierane pod koniec maja, w czerwcu i na początku lipca. Choć oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Przykładowo surowcem liściastym, który zachowuje pełnię właściwości leczniczych nawet w okresie starzenia (przejawiającego się stopniowym żółceniem na skutek utraty chlorofilu), są liście brzozy, natomiast liście niektórych krzewów (np. porzeczki, malin ) obrywa się i suszy już po zbiorach owoców, czyli w sierpniu, a niekiedy nawet wrześniu.
Najczęstszym sposobem wykorzystania liści roślin leczniczych jest przygotowanie z nich wywaru – czyli zalanie wodą o temperaturze niewiele niższej od wrzenia i pozostawienie do zaparzenia na 10-30 minut, zazwyczaj pod przykryciem. Takie przygotowanie ziół umożliwia wydobycie pełni substancji czynnych oraz obecnych w roślinie wonnych olejków eterycznych (np. w liściach mięty, melisy czy werbeny cytrynowej). Z tego tez powodu niektóre surowce ziołowe znalazły zastosowanie kulinarne jako aromatyzujący dodatek do potraw. Do popularnych przypraw należy np. liść laurowy (liść wawrzynu), liść kari czy liść boldo, nie wspominając o lubczyku czy czosnku niedźwiedzim. Pozostałe liście działają wielotorowo: moczopędnie (liść mącznicy lub brusznicy), wykrztuśnie (babka lancetowata), uspokajająco (miłorząb), przeciwzapalnie (liść papai) czy przeciwbakteryjnie i ogólnie antyseptycznie (liść szałwii).
Liście poszczególnych roślin mogą też znacząco różnić się od siebie swoimi właściwościami, niekiedy działając całkowicie przeciwstawnie. Przykładowo liście senesu to surowiec silnie przeczyszczający, polecany na zaparcia, podczas gdy bogate w garbniki liście orzecha włoskiego stosuje się w leczeniu biegunki. Każdemu naszemu produktowi poświęcona jest osobna strona zawierająca szczegółowe informacje o działaniu danego surowca oraz zaleceniach względem jego stosowania, z którymi to opisami zachęcamy się zapoznać przed dokonaniem ostatecznego zakupu.