Kategorie
Cena
-
od
do
Medycyna południowoamerykańska wciąż pozostaje stosunkowo nieznana w Europie, tym niemniej ze względu na swój ogromny, wręcz nieograniczony potencjał budzi coraz większe zainteresowanie fitoterapeutów i dyplomowanych lekarzy. Zazwyczaj dzielona bywa na dwie gałęzie: amazońską i andyjską, co odpowiada geograficznemu podziałowi kontynentu na odrębne strefy klimatyczne i zarazem obrazuje zróżnicowanie południowoamerykańskich roślin leczniczych ze względu na obszar ich występowania. Równocześnie wskazuje na historyczne różnice między rozwojem nauk medycznych w tropikalnej dżungli i na amazońskich nizinach, a postępami fitoterapii stosowanej w obrębie górskich pasm Andów. Do chwili obecnej botanicy zidentyfikowali około 60 tysięcy gatunków rdzennych, południowoamerykańskich roślin, z których aż 80% przypisuje się właściwości prozdrowotne. Wciąż trwają badania naukowe mające na celu jednoznaczne potwierdzenie ich korzystnego wpływu na ludzkie zdrowie, co, jak dotąd, z powodzeniem udało się już w około 800 przypadkach.
Medycyna amazońska i andyjska uwzględnia zastosowanie szerokiego spektrum ziół pozyskiwanych z kłączy, kory, liści, owoców i kwiatów tropikalnych i wysokogórskich roślin. Zioła te cechują się szerokim spektrum działania: od antybakteryjnych i wzmacniających odporność (vilcacora, lapacho), przez usprawniające trawienie (liście papai, nasiona chia), uzupełniające niedobory mikro- i makroelementów i witamin (orzechy brazylijskie, orzechy pecan, sarsaparilla), wspomagające pracę serca i regulujące funkcjonowanie całego układu krążenia (kwiaty opuncji), po typowe afrodyzjaki (damiana, muira puama). Wybrane surowce stanowią odpowiedniki popularnych używek, np. guarana cechuje się właściwościami pobudzającymi, dlatego doskonale zastępuje kawę, podczas gdy sproszkowany korzeń macy działa jak suplement diety dla kulturystów, gdyż przyspiesza budowę masy mięśniowej.
Zioła południowoamerykańskie to nie tylko element ludowych nauk medycznych, lecz również bardzo istotny składnik całego systemu kulturowego praktykowanego przez plemiona Indian amazońskich i Górali andyjskich. Te o działaniu oszałamiającym, narkotycznym lub, przeciwnie, silnie stymulującym ośrodkowy układ nerwowy, to nieodzowny składnik lokalnych rytuałów myśliwskich, ślubnych i wojennych. Biorąc pod uwagę, że Amazonia i Andy określane są często mianem największej apteki świata, warto śledzić rozwój badań naukowych nad działaniem kolejnych substancji czynnych izolowanych z południowoamerykańskich gatunków ziół i z ich pomocą uzupełniać rodzimy zielnik o surowce wspomagające leczenie poszczególnych schorzeń i dolegliwości.