Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

medycyna północnoamerykańska

  • nowość
ARONIA CZARNA OWOC ARONIA CZARNA OWOC
Producent: Aromatika
Cena: 4,50 zł
zobacz więcej
CATUABA KORA CATUABA KORA
Producent: Aromatika
Cena: 4,20 zł
zobacz więcej
DAMIANA ZIELE DAMIANA ZIELE
Producent: Aromatika
Cena: 7,90 zł
zobacz więcej
JESION LIŚĆ JESION LIŚĆ
Producent: Aromatika
Cena: 2,40 zł
zobacz więcej
KOPER WŁOSKI OWOC KOPER WŁOSKI OWOC
Producent: Aromatika
Cena: 1,80 zł
zobacz więcej
KUKURYDZA ZNAMIĘ KUKURYDZA ZNAMIĘ
Producent: Aromatika
Cena: 2,10 zł
zobacz więcej
LAPACHO LAPACHO
Producent: Aromatika
Cena: 3,90 zł
zobacz więcej
PIETRUSZKA NAĆ PIETRUSZKA NAĆ
Producent: Aromatika
Cena: 2,50 zł
zobacz więcej
RUMIANEK KOSZYCZEK RUMIANEK KOSZYCZEK
Producent: Aromatika
Cena: 5,50 zł
zobacz więcej
RUMIANEK RZYMSKI RUMIANEK RZYMSKI
Producent: Aromatika
Cena: 17,90 zł
zobacz więcej
RUTWICA ZIELE RUTWICA ZIELE
Producent: Aromatika
Cena: 2,40 zł
zobacz więcej

Pojecie tradycyjnej medycyny amerykańskiej utożsamia się zazwyczaj z plemiennymi obrzędami północnoamerykańskich Indian, kojarząc je ze znanym z westernów obrazkiem przedstawiającym członków szczepu siedzących w skupieniu wokół ogniska i nucących monotonną pieśń w rytmie wybijanym przez bębny. Faktycznie - podobnie jak miało to miejsce w przypadku prymitywnych ludów innych kontynentów, również w rozumieniu rdzennych mieszkańców Nowego Świata choroba, o ile nie wynikała z typowego urazu, np. ortopedycznego, pojawiała się w następstwie działania czarów i złych duchów. Dostępem do świata nadprzyrodzonego dysponował oczywiście szaman, który w efekcie specjalistycznych rytuałów (m.in. właśnie tańca, muzyki i śpiewu) posiadał moc wydawania demonom konkretnych poleceń, jednak szamani rzadko zajmowali się leczeniem ludzi. Funkcję tę pełnił zazwyczaj inny, wybrany członek plemienia, nazywany kapłanem lub uzdrawiaczem, czyli tzw. medicine-man. Była to osoba biegła w sztuce ziołolecznictwa, lecz pozbawiona mocy bezpośredniego kontaktowania się z duchami. Kapłani mogli jedynie modlić się do bóstw prosząc o zdrowie dla chorego, a jednocześnie wspierali cierpiących za pomocą jak najbardziej realnych kuracji ziołowych.

Ze względu pewne podobieństwa klimatyczne, flora Ameryki Północnej pod względem gatunkowym wykazuje znaczne analogie z roślinnością europejską. Wiele ziół można z powodzeniem uprawiać na obu kontynentach, zaś w następstwie odkryć Kolumba część flory leczniczej ze Starego Kontynentu zawleczona została za ocean, gdzie doskonale zasymilowała się z miejscową przyrodą. I na odwrót – sporo amerykańskich gatunków ziół świetnie odnalazło się w warunkach europejskich. Przykładem może być grindelia (doględa wielka) o działaniu wykrztuśnym i przeciwastmatycznym, robinia akacjowa (akacja, zwana również grochodrzewem) o właściwościach moczopędnych i wspierających procesy metaboliczne, jak również kukurydza, której znamiona znalazły zastosowanie w kuracjach przeciwcukrzycowych i wspomagających odchudzanie.

Ziołolecznictwo Ameryki Północnej to również rośliny lecznicze klimatu zwrotnikowego, cechującego się niskim poziomem opadów i stosunkowo wysoką średnią rocznych temperatur. Np. opuncje – dostarczające odżywczych owoców oraz soku wykorzystywanego do przygotowania okładów na opuchlizny i obrzęki towarzyszące urazom kończyn, rośliny tworzące meksykański chaparral takie jak mącznice (o działaniu silnie moczopędnym), szakłaki (wykorzystywane do leczenia przewlekłych zaparć) czy ogoniastki z rodziny różowatych, jak również występujące w rejonach górskich cedry, sosny i jałowce.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl