BAZYLIA INDYJSKA (TULSI)

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 7,65 zł 7.65
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150873

Opis

BAZYLIA indyjska TULSI
(Ocimum sanctum)

ang. holy basil, tulasi;
hiszp. albahaca india, tulsí;
niem. Indisches Basilikum, Tulsi,Tulasi;
fran. basilic tulsi, basilic sacré;
ros. туласи;


Bazylia azjatycka, nazywana również bazylią świętą lub tulsi, to wieloletnia bylina z rodziny jasnotowatych wywodząca się z tropikalnych obszarów Azji. Jej ojczyzną są Indie i Malezja, gdzie ta niepozornych rozmiarów roślina (dorastająca do zaledwie 1 m wysokości) znalazła ważne miejsce w wierzeniach religijnych wyznawców hinduizmu. Jej gałązki służą do wyrobu korali medytacyjnych, zaś jajowate liście i drobne kwiaty zebrane w kłosy - składane są w ofierze wybranym bóstwom. Od wieków zielone części rośliny, jak również jej nasiona, wykorzystywane są również w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej do leczenia nieżytów układu oddechowego i pokarmowego. Znajdują również zastosowanie w miejscowej sztuce kulinarnej jako aromatyczny dodatek przyprawowy do dań wegetariańskich.


SUROWIEC: 
ziele bazylii (herba ocimi sancti)

Ziele tulsi zawiera nawet do 2% olejku eterycznego, w którym dominuje eugenol i jego pochodne oraz kariofilen i bisabolol. Ponadto obfituje w garbniki, flawonoidy, saponiny i sole mineralne. Wyróżnia się przyjemnym aromatem o słodko-ziołowych nutach zapachowych. Działa odstraszająco na owady latające.


DZIAŁANIE

Tulsi posiada przede wszystkim właściwości rozkurczające. Działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, z których zbudowana jest większość narządów wewnętrznych w naszych organizmach. Zapobiega gwałtownym i bolesnym skurczom żołądka i jelit. Jednocześnie hamuje wydzielanie histaminy oraz łagodzi typowe dolegliwości powiązane z alergiami skórnymi i wziewnymi: zmniejsza kaszel, ułatwia oddychanie, a stosowana zewnętrznie do wcierania w skórę - zmniejsza świąd i ogranicza wysypkę. Jednocześnie bazylia tulsi to doskonały środek przeciwzapalny o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych obecnych w układach pokarmowym i oddechowym i aktywuje naturalne mechanizmy obronne organizmu. Stymuluje produkcję limfocytów, podnosi poziom immunoglobuliny E=IgE. Pomaga zbić gorączkę, jest również sprzymierzeńcem w walce o obniżenie nadmiaru cholesterolu we krwi. Uznawana jest za surowiec regulujący gospodarkę cukrową.


ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE

Ziele świętej bazylii uznawane jest za skuteczny środek wspomagający leczenie astmy, zapalenia zatok, zapalenia gardła i górnych dróg oddechowych, wszelkiego rodzaju nieżytów oskrzeli, żołądka i jelit. Jako surowiec o działaniu wykrztuśnym zalecana jest przy kaszlu i chrypce, zaś jako skuteczny immunostymulant - w stanach ogólnego wyczerpania i osłabienia organizmu, jako środek wspierający odporność u osób po zabiegach medycznych i u rekonwalescentów. Regularnie przyjmowana łagodzi skutki alergii pokarmowych i wziewnych, jak również chorób metabolicznych. Zmniejsza skłonność do wyprysków, łagodzi wysypki, przeciwdziała ropnym zakażeniom skóry. Zmniejszając procesy fermentacyjne i gnilne zachodzące w jelitach reguluje trawienie i zapobiega przykremu zapachowi z ust. Wspomagająco w kuracjach odrobaczających i przeciwpasożytniczych jako środek na bakterie, grzyby, pierwotniaki, obleńce i płazińce.


ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII

Suszone ziele bazylii tulsi znajduje również zastosowanie kulinarne. Podobnie jak otarty majeranek lub oregano doskonale podkreśla smak potraw warzywnych, w szczególności z dodatkiem roślin strączkowych (fasoli, grochu, soczewicy), dobrze komponuje się również z pieczonym bakłażanem, cukinią i szparagami. Wydobywa smak pomidorów, jak również stanowi niebanalny dodatek do surówek i sałatek. Może być stosowana do doprawiania zup, produktów nabiałowych (w szczególności pleśniowego sera), jak również pizzy i zapiekanek. Odmienia aromat tradycyjnych, polskich zup, najadając im egzotycznej nuty orientu.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na zawartość olejków eterycznych o właściwościach mutagennych nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Bazylii nie należy spożywać ani stosować w sposób ciągły, nie zaleca się również podawania dzieciom poniżej 12 roku życia.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżeczkę ziela bazylii tulsi zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 10 minut. Odcedzić. Wypić w ciągu dnia w podziale na trzy porcje jako środek rozluźniający i wykrztuśny. Przy przeziębieniach i problemach trawiennych - pić częściej, ale mniejsze porcje.

Miód ziołowy
2 g sproszkowanych liści tulsi wymieszać z 1/2 łyżeczki miodu. Spożywać 3-4 razy dziennie jako środek wykrztuśny, przy astmie, chrypce i kaszlu.

Nalewka 
1 część rozdrobnionych liści tulsi zalać 5 części alkoholu (40-60%). Odstawić do maceracji na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelki. Spożywać 3 razy dziennie po 2-3 ml (pół łyżeczki od herbaty).

Dane techniczne

Nazwa polska Bazylia indyjska
Nazwa łacińska ocimum sanctum
Skład 100% tulsi
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania choroby górnych dróg oddechowych, choroby żołądka i jelit
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia -
Kraj pochodzenia Indie
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl