BYLICA PIOŁUN ZIELE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,65 zł 2.65
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150123

Opis

BYLICA PIOŁUN ziele
(Artemisia absinthium)

ang. absinthium, absinthe wormwood, green ginger, grand wormwood;
hiszp. ajenjo, asensio, ajorizo, artemisia amarga, hierba santa;
niem. Wermut, Wermutkraut, Bitterer Beifuß, Alsem;
fran. absinthe, aluine, alvine, armoise, herbe sainte, herbe aux vers, absinthe suisse;
ros. Полы́нь го́рькая;


Bylica piołun, nazywana powszechnie piołunem, psią rutą, absyntem, wermutem i bielicą piołunem to pospolita bylina z rodziny astrowatych typowa dla północnej półkuli naszego globu. Współcześnie występuje na obszarze całej Europy i Azji na obszarach podlegających wpływom klimatu umiarkowanego, ponadto w Ameryce Północnej i Południowej. Najczęściej spotkać ją można na polach i miedzach, na obrzeżach dróg i na skrajach lasów i zagajników. Stanowi uciążliwy i szeroko rozpowszechniony chwast polny i ogrodowy.


SUROWIEC: 
ziele bylicy piołunu (herba absinthii)

Zawiera związki goryczkowe, wśród których przeważają absynthyna, artabsyna i anabsyntyna, olejki lotne (jest ich więcej w roślinach porastających stanowiska suche i słoneczne), garbniki i flawonoidy, ponadto potas, witaminę C i fitosterole.


DZIAŁANIE

Ze względu na swój gorzki smak bylica piołun pobudza łaknienie i łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Ułatwia trawienie i przyspiesza przyswajanie treści pokarmowych z pożywienia, prowadząc do ogólnego wzmocnienia organizmu. Wzmacnia diurezę, pobudza krwawienia miesiączkowe, działa wspomagająco w leczeniu anoreksji. Działa toksycznie na takie ludzkie pasożyty jak wszy, świerzbowce i owsiki. Posiada właściwości przeciwzapalne, odkażające i przeciwgrzybiczne.


ZASTOSOWANIE

Bylicę piołun wykorzystuje się jako środek wspomagający leczenie dolegliwości żołądkowych będących następstwem niedostatecznego wydzielania soków trawiennych i kwasu żołądkowego, ponadto przy braku łaknienia i apetytu oraz w chorobach wątroby. Zalecana jest rekonwalescentom i osobom starszym jako środek ułatwiający przyswajanie pokarmów i ogólnie wzmacniający, prowadzący do odzyskania pełni sił. Stosowane po operacjach woreczka żółciowego, żołądka i dwunastnicy. Wspomagająco w niedrożności przewodów żółciowych, leczeniu anoreksji oraz jako środek ułatwiający pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z przewodu pokarmowego. Może być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie do zwalczania pasożytów.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Ziela bylicy piołun nie należy stosować długotrwale, ponieważ może prowadzić do zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, drgawki, narastająca agresja). Do przeciwwskazań należą krwawienia z przewodu pokarmowego, ostry nieżyt błon śluzowych żołądka i narządów układu trawiennego, hemoroidy, miesiączka oraz wszelkie schorzenia wątroby. Kategorycznym przeciwwskazaniem jest ciąża i okres karmienia piersią.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżeczkę ziela zalać 150 ml wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 10 minut, po czym odcedzić. Wypić w ciągu dnia podzielone na mniejsze porcje jako środek pobudzający trawienie i wzmacniający organizm. Można stosować zewnętrznie do przemywania trudno gojących się ran oraz jako wlew doodbytniczy w  przypadku owsików. Doskonale nadaje się do zmywania tłustych plam i osadów z ciała i odzieży.

Intakt
2 świeżo zerwane pędy utrzeć w moździerzu lub utłuc młotkiem, włożyć do butelki o pojemności 1 litra, po czym zalać gorącym spirytusem 70%. Zostawić do naciągnięcia na kilka tygodni. Co pewien czas wstrząsnąć. Po tym czasie jest gotowa do spożycia. Dawkowanie: 1 mały kieliszek dziennie na pobudzenie przemiany materii. Kuracja powinna trwać co najwyżej 2 tygodnie, następnie należy uwzględnić 1 miesiąc przerwy.

Wino
50 g ziela piołunu zalać 150 ml alkoholu 40% i pozostawić w głębokim naczyniu na 24 h. Następnie do mieszaniny dolać 1 litr białego, wytrawnego wina. Ponownie odstawić na dobę. Przecedzić i zlać do butelki. Pić po 1 łyżeczce do trzech razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem dla pobudzenia apetytu.


Mieszanki ziołowe

Pobudzająca apetyt
Wymieszać 50 g ziela piołunu, 50 g ziela tysiącznika (centurii), 50 g liści bobrka, 50 g liści mięty pieprzowej, 50 g kwiatu rumianku i 25 g owoców kminku. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 15 minut. Odczekać jeszcze kwadrans, aż przestygnie, po czym wypić w ciągu dnia małymi porcjami jako środek pobudzający trawienie i wydzielanie soków żołądkowych i jelitowych, jak również poprawiający apetyt.

Na kolkę jelitową
50 g kwiatów rumianku wymieszać z 50 g ziela pięciornika gęsiego, 50 g kłaczy tataraku, 25 g bylicy piołunu i 25 g korzenia arcydzięgiela. 2 łyżki gotowej mieszanki ziołowej zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem do naparzenia na 15 minut. Schłodzić i odcedzić. Pić trzy-cztery razy dziennie po ćwierć szklanki dla złagodzenia dolegliwości jelitowych.


Dane techniczne

Nazwa polska Bylica piołun
Nazwa łacińska artemisia absithium
Skład 100% piołunu
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania brak apetytu, problemy trawienne, choroby żołądka i jelit
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl