Brodaczka - plecha brodaczki

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 13,90 zł 13.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Producent: Aromatika
Kod produktu: 02016005

Opis

Brodaczka - plecha brodaczki 
(Usnea filipendula)

 

ang. fishbone beard lichen;
hiszp. usnea;
niem. Gewöhnlicher Baumbart;
fran. usnea;
ros. уснея;

Brodaczki to rodzaj grzybów z rodziny tarczownicowatych zaliczanych do grupy porostów, czyli organizmów współistniejących symbiotycznie z glonami. Ich polska nazwa wywodzi się od charakterystycznego kształtu plechy, przybierającej krzaczkowato-nitkowatą formę przywodzącą na myśl męską, siwą brodę. Istnieje wiele gatunków brodaczek, trudnych do rozróżnienia bez specjalistycznych badań botanicznych, wszystkie jednak posiadają zbliżone właściwości prozdrowotne cenione w zachodniej medycynie naturalnej.


   Co to jest brodaczka? Opis rośliny – informacje ogólne

Brodaczki należą do grupy porostów występujących wyłącznie na obszarze półkuli północnej, przede wszystkich na terenach o klimacie umiarkowanym i chłodnym. Można je spotkać w Ameryce Północnej, Europie i Azji, w tym również w Polsce (w naszym kraju należą do roślin objętych częściową ochroną gatunkową). Najczęściej rozwijają się na korze drzew liściastych (olszy, grabów, buków, jesionów, topoli i dębów), choć bywa, że porastają również pnie jodeł, świerków i sosen, rzadziej modrzewiów. Przytwierdzona do podłoża plecha brodaczki swobodnie zwisa, osiągając długość do 30 cm. Składa się z rozlicznych, poplątanych gałązek o grubości od 1-2 mm, do cienkich kłaczków nie przekraczających średnicy 0,5 mm. Zazwyczaj przybiera barwę od siwo-szarej, przez słomkową aż po zielonkawo-groszkową.


   Surowiec zielarski:

plecha brodaczki (thallus usenae) 100%

Skład

Plecha brodaczki zawiera kwasy porostowe (w szczególności kwas usninowy 0,8-2%), pochodne floroglucyny, poliketydy, polisacharydy (licheninę), kwasy tłuszczowe, lipidy, depsydy, karotenoidy oraz kwasy laktonowe.

Właściwości

Plecha brodaczki przypomina wyglądem splątaną, siwą, męską brodę złożoną z cienkich, nitkowatych gałązek (drugorzędowych) i nieco grubszych gałązek głównych. Poszczególne gałązki mogą mieć różną długość i przybierać zróżnicowane kształty, od sterczących sztywno kłączy po luźne, elastyczne, łukowato wygięte struktury. Wahaniom podlega również barwa surowca, jednak niezależnie od koloru (szara, żółta lub zielonkawa) powinna być zdecydowanie jasnej tonacji.


   Działanie

Brodaczki zaliczane są przez medycynę naturalną do roślin o działaniu zbliżonym do antybiotyków. Substancje czynne obecne w plesze brodaczek, w szczególności kwas usninowy, to związki silnie bakterio- i wirusobójcze, toksyczne dla większości drobnoustrojów chorobotwórczych. Działają wykrztuśnie, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Hamują rozwój infekcji i stanów zapalnych toczących się w organizmie, pobudzają trawienie i działają rozkurczająco na mięśnie gładkie narządów przewodu pokarmowego. Jak wykazały prowadzone badania naukowe, związki czynne obecne w plesze brodaczek wykazują właściwości przeciwnowotworowe, w szczególności w odniesieniu do mutacji komórkowych zachodzących w obrębie kobiecych narządów rodnych. Medycyna naturalna uznaje również skuteczność wodnych wyciągów z brodaczek w przypadku wewnętrznych zakażeń pasożytniczych.

 

   Zastosowanie

Brodaczka w ziołolecznictwie

Brodaczka na infekcje

Substancje czynne obecne w brodaczce wspomagają walkę organizmu ze wszelkimi rodzajami infekcji powodowanych przez wirusy i bakterie. Medycyna tradycyjna uznaje ją za pomocną w zwalczaniu przeziębień, chorób gardła, oskrzeli i płuc, jak również poważniejszych schorzeń, takich jak gruźlica czy malaria. Wyciągi z brodaczki wspomagają leczenie zakażeń gronkowcem złocistym oraz różnymi rodzajami brodawczaków, okazują się także skuteczne w przypadku infekcji powodowanych przez pierwotniaki chorobotwórcze, m.in. amebę czy wiciowce odpowiedzialne za rozwój leiszmaniozy. Ponadto ekstrakty z brodaczki (przyjmowane wewnętrznie i używane zewnętrznie) można stosować wspomagająco w leczeniu infekcji intymnych, w tym stanów zapalnych narządów płciowych, grzybicy i rzęsistkowicy pochwy. 

Brodaczka na układ pokarmowy

Medycyna ludowa zalecała stosowanie plechy brodaczki w leczeniu stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych narządów układu pokarmowego. Związki goryczkowe obecne w surowcu pobudzają wydzielanie śliny i soków trawiennych, stymulują również produkcję śluzu pokrywającego błony wyściełające przełyk i żołądek, chroniąc je przed podrażnieniami. Przyspieszają ruchy robaczkowe jelit ułatwiając przesuwanie zalegających w nich treści pokarmowych, co przyspiesza trawienie i zapobiega występowaniu zaparć. Ze względu na te ostatnie wymienione właściwości wyciągi z brodaczki polecane są osobom na diecie odchudzającej jako środek ułatwiający pozbycie się nadwagi. 

Brodaczka na trądzik i na próchnicę

Substancje czynne obecne w brodaczce stabilizują działanie bakterii bytujących na skórze i odpowiedzialnych za rozkład łoju. Hamują wydzielanie potu i jednocześnie przeciwdziałają wydzielaniu przykrego zapachu przez ciało, dzięki czemu okazują się ważnym składnikiem naturalnych dezodorantów. Dzięki właściwościom antyseptycznym łagodzą zmiany trądzikowe, przyspieszają gojenie ran oraz łagodzą objawy takich schorzeń jak łupież, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Zmniejszają również skłonność do tworzenia się ropnych wyprysków i stanów zapalnych mieszków włosowych. Jednocześnie brodaczka neutralizuje bakterie zalegające w jamie ustnej, odpowiedzialne za osadzanie się kamienia nazębnego i rozwój próchnicy. Stosowana jako składnik naturalnych płynów do płukania ust pomaga dłużej utrzymać świeżość i łagodzi objawy halitozy.

Brodaczka na nowotwory

Związki zawarte w plesze brodaczki hamują namnażanie bakterii gnilnych w jelitach oraz przeciwdziałają gromadzeniu się nadmiernej ilości gazów powstających w trakcie procesów trawiennych, co chroni organizm przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworów jelit. Trwają badania nad stosowaniem brodaczki do spowolnienia proliferacji komórek w nowotworach krwi (białaczce) oraz nowotworach kobiecych narządów płciowych, w szczególności raka szyjki macicy.

 

   Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania wyciągów z brodaczki jest ciąża i karmienie piersią.

Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne

W przypadku spożycia nadmiernej ilości wyciągu z brodaczki mogą pojawić się działania niepożądane takie jak: zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, biegunka. Należy odstawić surowiec i zasięgnąć porady lekarza.


   Sposób przechowywania

Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.


   Dawkowanie i przykładowe sposoby użycia

Napar z brodaczki 

1 łyżkę plechy brodaczki zalać 1 szklanką zagotowanej, a następnie schłodzonej do temp. ok. 70 st.C. wody. Pozostawić do zaparzenia na 6 godzin. Odcedzić.  Pić do 3 szklanek naparu w ciągu doby w podziale na mniejsze porcje. Można stosować zewnętrznie do okładów, przemywania ran i zmian skórnych, do wcierek, nasiadówek i lewatyw.

Nalewka z brodaczki 

100 g  suszonej plechy brodaczki zalać 300 ml alkoholu o mocy 40-60%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 30 dni. Wstrząsać do 4-5 dni. Po tym czasie przefiltrować i zlać do butelki. Pić do 3 razy dziennie po pół łyżeczki do herbaty. Nalewkę wymieszaną z wodą w proporcji 1 łyżka wyciągu na 200 ml wody można używać do wcierek, płukanek i irygacji intymnych oraz przemywania trudno gojących się zmian skórnych. 

 
 

   Mieszanki ziołowe z brodaczką

Napar z brodaczki na przeziębienie

Plechę brodaczki wymieszać w równych proporcjach z tymiankiem, cząbrem, zielem hyzopu, korzeniem mydlnicy i korzeniem lukrecji. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na 20 minut. Odcedzić. Pić do 3 szklanek dziennie w nieżycie górnych dróg oddechowych, przy przeziębieniu, kaszlu i jako środek na katar. Można słodzić miodem.

Napar z brodaczki na zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego

Dwie części nalewki z brodaczki wymieszać z jedną częścią nalewki z wrotyczu, 1 częścią nalewki z piołunu, 1 częścią nalewki z ziela glistnika, 1 częścią nalewki z kardamonu, 1 częścią nalewki z kurkumy oraz 1/2 części nalewki z korzenia mydlnicy. Dodać kilka kropli olejku anyżowego. 1 łyżkę gotowej mieszanki wlać do 200 ml wody Zuber, wymieszać i wypić na czczo. Po 4 godzinach zastosować środek przeczyszczający, np. senes lub kruszynę. Kurację powtórzyć za 5 dni.

 

Dane techniczne

Nazwa polska brodaczka
Nazwa łacińska Usnea filipendula
Skład 100% plecha brodaczki
Rodzaj surowca plecha
Postać cięta
Frakcja 0,2-0,8 cm
Wskazania infekcje wirusowe i bakteryjne, nowotwory, próchnica
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Miejsce pochodzenia -
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl