FIOŁEK TRÓJBARWNY ZIELE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,50 zł 2.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150223

Opis

FIOŁEK TRÓJBARWNY ZIELE
(Viola tricolor)

ang. heartsease, heart's ease, heart's delight, tickle-my-fancy, Jack-jump-up-and-kiss-me, come-and-cuddle-me, three faces in a hood, or love-in-idleness;
hiszp. pensamiento salvaje;
niem. Wilde Stiefmütterchen, Ackerveilchen, Muttergottesschuh, Mädchenaugen, Gedenkemein, Schöngesicht;
fran. pensée sauvage, pensée tricolore;
ros. Фиа́лка трёхцве́тная, или Аню́тины гла́зки;


Fiołek trójbarwny, nazywany również bratkiem polnym, macoszką, sierotką i kwiatkiem św. Trójcy, jest jedno- lub dwuletnią rośliną z rodziny fiołkowatych wywodzącą się z południowej Europu i zachodniej Azji. W Polsce należy do pospolitych chwastów porastających ugory, miedze, przydroża, pastwiska, leśne polany, słoneczne zagajniki leśne, a także pola i łąki. Wyróżnia się kwiatami, których górne dwa płatki są fioletowe lub niebieskie, zaś trzy dolne – kremowe lub białe, z intensywnie żółtym środkiem. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ziele do celów medycyny ludowej bywa niekiedy uprawiany w sztucznych hodowlach.


SUROWIEC: ziele fiołka (herba violae tricoloris)

Zawiera liczne flawonoidy (w tym rutozyd), glikozydy, ponadto śluz, garbniki, fenolokwasy, aromatyczne olejki eteryczne, sole mineralne oraz witaminę C i E, antocyjany, saponiny i kartenoidy.


DZIAŁANIE

Ziele fiołka trójbarwnego działa silnie moczopędnie, a tym samym – odtruwająco na organizm. Przyspiesza i wzmaga diurezę ułatwiając pozbywanie się toksycznych produktów przemiany materii oraz nadmiary wody. Przeciwdziała zastojom płynów w organizmie i tworzeniu się opuchlizn. Działa lekko wykrztuśnie oraz odkażająco i przeciwzapalnie, dlatego sprawdza się zarówno jako składnik leków na kaszel, jak i tonizujący środek łagodzący i przyspieszający gojenie zmian skórnych. Zmniejsza łamliwość najbardziej kruchych naczyń włosowatych.


ZASTOSOWANIE

Ziele bratka zalecane jest jako środek wspomagający leczenie zatruć oraz wielu chorób przewlekłych rozwijających się na tle metabolicznym, m.in. gośćcu, dnie moczanowej (podagrze), wypryskach alergicznych, trądziku młodzieńczym oraz schorzeniach narządów moczowych skutkujących problemami z wydalaniem moczu (np. zapalenie pęcherza, zapalenie dróg moczowych, kamica nerkowa, itp.). W puchlinach ciała spowodowanych zaleganiem nadmiaru płynów w organizmie. Ponadto w nadmiernej kruchości naczyń krwionośnych jako środek wzmacniający ścianki żył i zapobiegający drobnym krwotokom wewnętrznym. W połączeniu z innymi ziołami w kaszlu i przeziębieniach dla ułatwienia odkrztuszania wydzieliny zalegającej w płucach. Może być stosowany zewnętrznie do przemywania wyprysków skórnych. Uwaga!  Pełne efekty przynosi jedynie regularne, stałe stosowanie preparatów na bazie fiolka trójbarwnego (w przypadku trądziku młodzieńczego – w połączeniu z tradycyjnymi lekami).


PRZECIWWSKAZANIA

Zaawansowana miażdżyca (w szczególności u osób w podeszłym wieku0, wielopłytkowość, zakrzepica pourazowa. Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku preparaty na bazie fiołka trójbarwnego nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, jak również dzieciom poniżej 12 roku życua. U pozostałych osób przyjmowane w zalecanych ilościach nie powodują skutków ubocznych, dopiero w nadmiarze mogą być przyczyną nudności i wymiotów. Ziele bratka wydłuża czas działania adrenaliny i uwalniania witaminy C, jak również zwiększa ryzyko agregacji płytek krwi i utrudnia wydalanie jodu.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
2 łyżeczki ziela fiołka zalać 500 ml ciepłej, przegotowanej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu pod przykryciem przez 5 minut .Odstawić na kwadrans, przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 150-200 ml po posiłkach jako środek moczopędny i wspomagający leczenie wyprysków skórnych.

Napar
1,5 łyżeczki suszonego ziela fiołka zalać 300 ml wrzącej wody. Przykryć i zostawić do zaparzenia na 30 minut. Odcedzić i pić po 100 ml naparu 3 razy dziennie jako środek moczopędny i odtruwający. Schłodzony stosować można zewnętrznie do odkażania wysięków, zmniejszania stanów zapalnych powłok skórnych, usuwania obrzęków i stanów zapalnych (również pod oczami - wówczas likwiduje tzw. worki i cienie pod dolnymi powiekami.


Mieszanki ziołowe

Napotna
50 g ziela fiołka trójbarwnego wymieszać z 50 g kwiatów czarnego bzu, 50 g kwiatów lipy i 50 g owoców maliny. 1 łyżeczkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 15 minut, po czym odcedzić i wypić ciepły jeszcze napar jako środek napotny i moczopędny.

Przeciw wypryskom skórnym
50 g ziela fiołka trójbarwnego wymieszać z 50 g ziela dziurawca, 50 g korzeni łopianu i 50 g łuski z owoców dzikiej róży (lub rozdrobnionych owoców dzikiej róży). 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Odcedzić. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami. W czasie kuracji ograniczyć kontakt skóry ze słońcem ze względu na możliwość pojawienia się przebarwień.

Na egzemę i świąd skóry
50 g ziela fiołka trójbarwnego zmieszać z 50 g kwiatów tarniny, 25 g kory kruszyny, 25 g korzeni wilżyny, 25 g korzeni lukrecji i 25 g ziela skrzypu. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody. Przykryć i zaparzać przez 15 minut, po czym pozostawić jeszcze na trzy kwadranse i dopiero odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki dla wygładzenia cery, zmniejszenia skłonności do wyprysków, ograniczenia alergii skórnej i złagodzenia świądu.
 

Dane techniczne

Nazwa polska Fiołek trójbarwny
Nazwa łacińska viola tricolor
Skład 100% ziela fiołka
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania skąpomocz, choroby metaboliczne, zatrucia, detoksykacja
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl