Gałka muszkatołowa - orzech

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,49 zł 2.49
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 010110030

Opis

Gałka muszkatołowa - owoc muszkatołowca - cały orzech 
(Myristica fragrans Houtt)

ang. nutmeg;
hiszp. nuez moscada;
niem. Muskatnussbaum;
fran. noix de muscade;
ros. Мускатный орех, Мускатник, Мускатное дерево, Миристик


Gałka muszkatołowa, podobnie jak goździki czy cynamon, zaliczana jest do przypraw korzennych. W Europie popularność zyskała dopiero w XVI wieku w epoce wielkich wypraw morskich - wcześniej na Stary Kontynent docierała sporadycznie wraz z arabskimi kupcami, jednak ze względu na bardzo wysoką cenę znana była wyłącznie najzamożniejszym obywatelom. W epoce renesansu również stanowiła oznakę luksusu – noszenie w sakiewkach pojedynczych orzechów stanowiło przywilej najbogatszych i stanowiło o statusie społecznym. Obecnie gałka muszkatołowa, choć wciąż należy do grupy najdroższych znanych przypraw, pozostaje łatwiej dostępna, a właściwości obecnych w niej olejków eterycznych znalazły się w kręgu zainteresowania medycyny ludowej. Do szczególnie intrygujących substancji czynnych obecnych w gałce muszkatołowej zaliczana jest mirystycyna, która najsilniej oddziałuje na ludzki organizm, ale w większych dawkach może wykazywać właściwości toksyczne.


   Co to jest gałka muszkatołowa? Opis rośliny – informacje ogólne

Gałka muszkatołowa to nasiona muszkatołowca korzennego – wiecznie zielonego drzewa z rodziny muszkatołowa tych porastającego pierwotni wyspy Archipelagu Malajskiego, a współcześnie uprawianego w Indiach, Indonezji, Borneo na Sri Lance oraz introdukowanego również na Karaibach i w Brazylii. Roślina, dorastająca do 20 m wysokości, rodzi jadalne, żółto-pomarańczowe owoce, które po pełnym dojrzeniu pękają, ukazując poprzecinaną bruzdami pestkę otoczoną czerwoną osnówką. Miąższ najczęściej spożywa się na surowo lub w formie konfitury, natomiast pestkę obiera z osnówki (po wysuszeniu powstaje z niej inna przyprawa – macis) i suszy, aż przyjmie formę twardego, jasnobrązowego orzecha o kulistym lub owalnym kształcie.


   Surowiec zielarski

owoc gałki muszkatołowej (myristicae frafransis fructus) 100%

Skład

Gałka muszkatołowa zawiera około 30% tłuszczu, w którym głównym składnikiem jest kwas muszkatołowy. Dlatego z nasion gorszej jakości wytłacza się olej, znany w handlu jako "masło muszkatołowe" znajdujące zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i perfumeryjnym. Ponadto w gałce muszkatołowej obecne są: tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6, kwas foliowy, witamina A i witamina C oraz minerały takie jak: żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Pestka muszkatołowca zawiera również olejki eteryczne (do 16%), pektyny, barwniki, kwas oleanowy, saponozydy i katechiny. Olejek muszkatołowy składa się m.in. pinenu, sabinenu, mirystycyny, safrolu, elemicyny i pochodnych.

Właściwości

Owoce muszkatołowca charakteryzują się bardzo silnym aromatem wynikającym z wysokiego stężenia olejków eterycznych. Posiadają korzenny, słodko- gorzki i delikatnie ostry smak. Nie są pikantne. Mielona przyprawa ma jednolicie brązową barwę, nie jest pylista i sprawia wrażenie ciężkiej i tłustej (oleistej).


   Działanie

Jak działa gałka muszkatołowa? - czytaj na naszym blogu.

 

   Zastosowanie

Gałka muszkatołowa w gastronomii

Gałka muszkatołowa, podobnie jak pozostałe przyprawy korzenne, wyróżnia się uniwersalnym charakterem. W kuchni orientalnej służy przede wszystkim jako dodatek do mieszanek przyprawowych typu masala i curry wykorzystywanych do aromatyzacji drobiu, jagnięciny, baraniny i wołowiny. Sprawdza się w jednogarnkowych potrawach typu pilaw, również jako dodatek do pieczeni wieprzowej. Może być wykorzystywana w marynatach do ryb i owoców morza. W kuchni zachodniej znalazła zastosowanie w produkcji wędlin i wyrobów masarskich (kaszanki, szkockiej haggis czy mortadeli) oraz jako dodatek do ciast korzennych (piernika, ciasta marchewkowego, ciasteczek dyniowych, itp.), budyniów, puddingów i owocowych deserów

Gałka muszkatołowa wyśmienicie komponuje się z nabiałem. Uzupełnia smak potraw na bazie twarogu, bywa wykorzystywana jako dodatek do sosów, dipów i dressingów serowych, stanowi także jeden z podstawowych składników sosu beszamelowego wykorzystywanego do przygotowana dań kuchni włoskiej. Podkreśla smak makaronu i zapiekanek ryżowych, sufletów i omletów jajecznych, jak również warzyw, w szczególności kapusty i oberżyny. Przez miłośników napojów rozgrzewających często dodawana jest do grzańców na bazie wina i piwa, także do likierów i ponczów owocowych. Niewielki dodatek gałki podkreśla również smak tradycyjnej herbaty i kawy.

Gałka muszkatołowa znajduje również zastosowanie w ziołolecznictwie. O sposobach jej wykorzystania w fitoterapii - czytaj na naszym blogu!


   Sposób przechowywania

Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.

 

   Przepisy kulinarne z gałką muszkatołową

Korzenny dorsz z grilla

1 kg filetów z dorsza
1 łyżeczka mielonego pieprzu czarnego
1 łyżeczka mielonego kminku
5 ząbków czosnku
1/2 łyżeczki świeżo startej gałki muszkatołowej,
2 utłuczone goździki
sok z 1 cytryny
sól, cukier

Czosnek obrać, przepuścić przez praskę, wymieszać z niewielką ilością soli i szczyptą cukru. Dodać mielone przyprawy i całość dokładnie zalać sokiem wyciśniętym z 1 cytryny. Rybę sprawić i podzielić na filety. Gotową marynatą natrzeć mięso i odstawić do lodówki na 3-4 godziny. Filety opiekać na grillu w kieszonkach z folii aluminiowe

 

   Bibliografia

https://rozanski.li/317/myristica-fragrans-houtt-myristicaceae-muszkatolowiec-wonny-w-fitoterapii/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/myristica-fragrans
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5222521/

 

Dane techniczne

Rodzaj owoc muszkatołowca
Postać cały, niemielony, suszony
Skład 100% owocu muszkatołowca
Zawartość glutaminianu sodu brak
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Zastosowanie przyprawa kulinarna
Wskazania problemy trawienne, złe samopoczucie psychiczne
Kraj pochodzenia Granada

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl