KMINEK OWOC

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,15 zł 2.15
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 010110123

Opis

KMINEK ZWYCZAJNY owoc
(Carum carvi) 

 

ang. caraway, meridian fennel, Persian cumin;
hiszp. alcaravea, alcarahueya, carvia, alcaravia, comino de prado;
niem. Kümmel, Echter Kümmel, Wiesenkümmel, Gemeiner Kümmel;
fran. carvi, cumin des pré ;
ros. Тмин обыкнове́нный;

Kminek zwyczajny jest dwuletnią rośliną z rodziny selerowatych, której naturalne siedliska znajdują się na terenie Europy, zachodniej Azji i północnej Afryki. Jego nasiona znaleziono na terenie osad zakładanych w epoce neolitu, co czyni go jedną z najstarszych znanych przypraw używanych przez człowieka. Porasta żyzne i wilgotne gleby preferując stanowiska słoneczne, dlatego najczęściej spotkać go można na łąkach, pastwiskach i przy brzegach rzek. Rozkwita na przełomie maja i czerwca, a owoce dojrzewają pod koniec lipca. Zbiera się je nad ranem, zanim zdążą w pełni obeschnąć z rosy, gdyż suche bardzo łatwo osypują się.


SUROWIEC: owoc kminku (fructus carvi)

Zawiera do 7 % olejku eterycznego, którego głównymi składnikami są karwon i limonen. Ponadto obecne są w nim tłusty olej (z witaminą F), białka, flawonoidy, kwasy organiczne, substancje azotowe, cukry proste, skrobię, garbniki, żywice i woski. Kminek ma cierpko-korzenny, lekko piekąco-gorzki, z lekką cytrynową nutą smak i jest bardzo aromatyczny.


DZIAŁANIE

Owoce kminku pobudzają czynności trawienne poprzez zwiększenie wydzielania śliny, soku żołądkowego i trzustkowego. Podwyższają stężenie kwasu solnego, dzięki czemu pokarm wchłania się szybciej i łatwiej. Substancje czynne zawarte w roślinie spożywane przez kobiety karmiące piersią przenikają do mleka działając stymulująco i kojąco na układ trawienny niemowląt. Ponadto olej zawarty w owocach kminku wykazuje właściwości przeciwzapalne, odżywcze, przeciwalergiczne i opóźniające procesy starzenia się skóry. Przeciwdziała utracie wilgoci przez komórki skóry, chroniąc je prze wysychaniem i obkurczaniem się, zapobiega również rozwojowi infekcji w och obrębie. Z kolei wyciągi alkoholowe z owoców kminku wykazują właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe.


ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII

Kminek jest klasyczną przyprawą wykorzystywaną przede wszystkim do dań tłustych i ciężkostrawnych. Stosuje się go do potraw z wieprzowiny, gulaszów i kiełbas, pasztetów, smażonych i pieczonych ryb oraz jako dodatek do dań warzywnych na bazie kapusty, rzepy i ziemniaków. Stanowi niebanalny dodatek do chleba i wytrawnych wypieków (sporządzanych w szczególności z ciasta drożdżowego i francuskiego), jak również warzywnych marynat. Podkreśla smak potraw grzybowych oraz zup, niektórych nalewek i likierów. Doskonale łączy się z cebulą, jałowcem, majerankiem, kolendrą i szafranem. Może być używany do doprawiania sałatek i surówek, choć ze względu na bardzo intensywny smak należy go stosować z umiarem.


ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE

Preparaty na bazie kminku sprawdzają się stosowane w formie środka regulującego zaburzenia trawienia, ułatwiającego przyswajanie pokarmów i likwidującego nadmierne wzdęcia. Polecane są przy bólach brzucha (żołądkowych i miesiączkowych) oraz w zastępstwie proszków na chorobę lokomocyjną. Nalewkę i olejek kminkowy można wcierać w skórę owłosionej części głowy jako środek przeciwłupieżowy, jak również używać do smarowania miejsc zaatakowanych przez grzybicę (przede wszystkim zakażenia drożdżakami). Używane do przecierania twarzy zmniejszają objawy trądziku młodzieńczego. Można używać profilaktycznie do ochrony części ciała szczególnie narażonych na infekcje grzybicze (np. smarowania stóp przed wyjściem na basen).


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży. Nie są zalecane osobom cierpiącym na nadwrażliwość na rośliny z rodziny baldaszkowatych lub złożonych. Olejku kminkowego nie należy stosować u niemowląt, a u starszych dzieci (do lat 7) używać z umiarem i pod kontrolą.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci. 


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżeczkę owoców kminku zalać 200 ml wrzącej wody lub mleka, przykryć i odstawić do zaparzenia na 10-15 minut, po czym odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po jednej szklance jako środek wyraźnie wspomagający trawienie, wiatropędny oraz przeciwdziałający wzdęciom i nudnościom.

Wino kminkowe
70 g owoców kminku zalać 750 ml białego, wytrawnego wina, szczelnie zamknąć i odstawić do maceracji na 2 tygodnie. Codziennie kilka razy w ciągu doby wstrząsać. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować i zlać do butelki. Pić po 30 ml kilka razy dziennie po posiłkach jako środek na wzdęcia i trawienie.

Nalewka
550 ml wody doprowadzić do wrzenia, po czym rozpuścić w niej  1-2 łyżki cukru. Schłodzić, wymieszać z 500 ml spirytusu 96%. 100 g owoców kminku zalać przygotowanym płynem i szczelnie zamknąć. Odstawić do maceracji na 7 dni. Po upływie tygodnia przefiltrować i rozlać do butelek.

Inhalacje
1 łyżeczkę owoców kminku zalać 200 ml wrzącej wody, odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 5 minut, po czym odkryć i wdychać parujące olejki lotne (uważając, aby się nie poparzyć). Inhalacja przynosi ulgę w katarze i kaszlu pomagając udrożnić drogi oddechowe.


Mieszanki ziołowe

Na chorobę lokomocyjną
10 kropli olejku kminkowego wymieszać z 5 kroplami olejku miętowego i 25 ml spirytusu spożywczego. Pić po 10 kropli przed podróżą.

Na helicobacter pylori
50 g owoców kminku wymieszać z 50 g liści mięty pieprzowej, 50 g koszyczków rumianków, 50 g nagietka lekarskiego i 50 g pokruszonej kory cynamonowca. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody i odstawić pod przykryciem do naciągnięcia na 20-30 minut. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki. Jednocześnie zaleca się wzbogacić dietę o wyciągi ze świeżego czosnku.

Na nerwicę wegetatywną
50 g owoców kminku wymieszać z 50 g korzenia kozłka lekarskiego, 50 g ziela dziurawca, 25 g ziela krwawnika, 25 g liści bobrka trójlistkowego i 25 g melisy. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody, odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 15 minut, odcedzić i schłodzić. Pić po pół szklanki trzy razy dziennie między posiłkami.

Na trawienie
100 g owoców kminku wymieszać z 50 g owoców kopru włoskiego, 50 g ziela krwawnika, 50 g ziela drapacza lekarskiego i 50 g korzenia lukrecji. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut, następnie odcedzić. Pić po pół szklanki na 30 minut przed jedzeniem jako środek wspomagający trawienie.

Wiatropędna
50 g owoców kminu wymieszać 50 g owoców anyżu biedrzeńca i 50 g owoców kopru włoskiego, 50 g liści mięty pieprzowej, 50 g kwiatów rumianku i 50 g ziela tymianku. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody i odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 15 minut. Odcedzić. Pić po pół szklanki po głównych posiłkach.
 

Dane techniczne

Rodzaj kminek
Postać całe ziarna
Skład 100% owoc kminku
Zawartość glutaminianu sodu brak
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Zastosowanie przyprawa kulinarna
Wskazania wzdęcia, problemy żołądkowe
Kraj pochodzenia Polska

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl