KOPER WŁOSKI OWOC

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 1,90 zł 1.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020140163

Opis

KOPER WŁOSKI owoc
(Foeniculum vulgare)

 

ang. fennel;
hiszp. hinojo;
niem. Fenchel;
fran. fenouil commun;
ros. Фе́нхель обыкнове́нный;


Koper włoski, inaczej nazywany fenkułem, to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych powszechnie uprawiana na obszarze całej kuli ziemskiej (na niektórych kontynentach w formie zdziczałej uważana jest za uciążliwy chwast). Jej ojczyznę stanowią okolice basenu Morza Śródziemnego i środkowa Azja - do prawidłowego wzrostu wymaga dużo ciepła, słońca i wilgoci. Największe przemysłowe uprawy kopru prowadzone są w Polsce, Niemczech i Rosji, choć współcześnie coraz więcej surowca pochodzi z Azji (Chin i Japonii) oraz Ameryki Północnej. Pozyskiwane owoce różnią się między sobą wielkością, zabarwieniem , smakiem oraz zawartością aromatycznych olejków eterycznych.


SUROWIEC: 
owoc kopru (fructus foeniculi)

Zawiera do 6% olejków eterycznych, wśród których dominuje anetol, ponadto cukry, skrobię,furanokumaryny, flawonoidy, sole mineralne, związki białkowe i olej tłusty. W surowcu obecne są także aldehyd anyżowy i kwas anyżowy, którym zawdzięcza on swój przyjemny aromat i słodki smak przypominający anyż, lecz łagodniejszym od tej przyprawy. Nasiona kopru mają wrzecionowaty, nieznacznie wygięty kształt i niekiedy pokryte są niebieskawym nalotem przypominającym wosk, którego obecność jest zjawiskiem naturalnym i absolutnie nie zmniejsza walorów smakowych, odżywczych lub prozdrowotnych surowca.


DZIAŁANIE

Owoce kopru włoskiego działają przeciwskurczowo, likwidują stany napięcia nerwowego i rozluźniają mięśnie gładkie. Zapobiegają wzdęciom, nadmiernym wiatrom oraz pobudzają wydzielanie soków trawiennych, dzięki czemu procesy przemiany materii przebiegają sprawniej niż dotychczas. Olejek lotny zawarty w surowcu wykazuje właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i zarazem przeciwzapalne. Rozrzedzają wydzieliny organizmu, dzięki czemu działają wykrztuśnie i zapobiegają zaparciom. U niektórych osób mogą działać nieznacznie moczopędnie, zaś w połączeniu z innymi ziołami tonują reakcje, uspokajają i relaksują.


ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII

Jako roślina przyprawowa fenkuł stosuje się jako składnik przyprawy do chleba (razem z anyżem, kminkiem i kolendrą) oraz potraw kuchni włoskiej bazującej na pastach, pieczeni wieprzowej i kiełbasach. Może być dodawany do kapusty kiszonej oraz potraw z ryb i owoców morza. Doskonale nadaje się do konserwowania warzyw, a w szczególności ogórków. Wzbogaca smak i aromat zup i sosów. Używany jest też do wyrobu niektórych napojów alkoholowych (absynt, pastis). Idealnie dopełnia aromat pieczonych mięs, w szczególności cielęciny i drobiu, jak również ryb i warzywnych zapiekanek na bazie kapusty lub kalafiora.


ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE

Z ziaren kopru przyrządzić można napar przeciwdziałający wzdęciom, który szczególnie pomaga dzieciom oraz niemowlętom cierpiącym na kolki i dolegliwości brzuszne. Koper, pobudzając perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom i działa wiatropędnie. Ziele poprawia apetyt i łagodzi bóle brzucha. Działanie fenkułu nie obejmuje jednak tylko układu pokarmowego. Spożywanie naparu pobudza laktację u karmiących kobiet, a także ma lekkie działanie moczopędne. Napój działa również wykrztuśnie, może być więc stosowany przy kaszlu. Żucie owoców przynosi ulgę w stanach zapalnych jamy ustnej i przyspiesza leczenie stanów zapalnych błon śluzowych i dziąseł.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży. Spożycie nadmiernych ilości olejku koprowego może prowadzić do drgawek i powodować stan odurzenia – należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Owoce kopru spożywane przez matki karmiące piersią wzmagają produkcję pokarmu. Długotrwałe przyjmowanie preparatów na bazie kopru lub z wysoką zawartością olejku koprowego zwiększają wrażliwość na promienie słoneczne.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżkę rozdrobnionych owoców kopru zalać 200 ml wrzącej wody. Wymieszać i odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 10-15 minut. Następnie odcedzić. Pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki bezpośrednio po jedzeniu. Można podawać niemowlętom (1 łyżeczka od herbaty, napar można wymieszać z mlekiem) i starszym dzieciom (1-3 łyżki stołowe po jedzeniu).

Nalewka
100 g owoców kopru rozdrobnić w moździerzu i zalać 500 ml spirytusu 70%. Pozostawić do maceracji przez 3-4 dni, przy czym codziennie należy wstrząsać. Następnie przefiltrować i zlać do butelki. Stosować po 1 łyżeczce trzy razy dziennie w zaburzeniach trawiennych i dla przyspieszenia tempa przemiany materii. Po rozcieńczeniu wodą może być używana do przemywania oczu w infekcjach bakteryjnych i stanach zmęczenia.


Mieszanki ziołowe

Uspokajająca
50 g owoców kopru włoskiego wymieszać z 50 g owoców anyżu biedrzeńca, 50 g owoców kminku oraz 50 g ziaren kolendry siewnej. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody i odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 15 minut. Odcedzić, schłodzić. Podawać w stanach nadmiernego napięcia nerwowego, nadpobudliwości ruchowej, przy drgawkach i skurczach ciała.

Na wzdęcia
50 g owoców kopru włoskiego wymieszać z 50 g liści melisy, 50 g korzenia arcydziegiela, 50 g korzenia goryczki żółtej oraz 50 g kłącza tataraku. 1 łyżeczkę gotowej mieszanki zalać 300 ml wrzącej wody i gotować na wolnym ogniu przez 2-3 minuty. Następnie odstawić pod przykryciem do zaparzenia na 10 minut, po czym odcedzić. Pić po 100 ml trzy razy dziennie na pół godziny przed każdym głównym posiłkiem.

Na skurcze żołądka
50 g owoców kopru włoskiego wymieszać z 50 g kwiatów rumianku, 50 g liści mięty pieprzowej, 25 g ziela krwawnika, 25 g ziela pięciornika gęsiego i 25 g owoców anyżu biedrzeńca. 1 łyżeczkę gotowej mieszanki zmieszać z 1 łyżeczką miodu naturalnego – tak przygotowaną porcję spożyć dla złagodzenia bolesnych skurczów żołądka.


Dane techniczne

Rodzaj koper ogrodowy
Postać cały owoc
Skład 100% owoc kopru
Zawartość glutaminianu sodu brak
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Zastosowanie przyprawa kulinarna
Wskazania na trawienie, do potraw z ziemniaków, mięsa, warzywnych i nabiału
Kraj pochodzenia Egipt

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl