KRWAWNIK ZIELE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,35 zł 2.35
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150313

Opis

KRWAWNIK POSPOLITY ziele
(Achillea millefolium)

ang. yarrow;
hiszp.  la milenrama;
niem.  Gemeine Schafgarbe oder Gewöhnliche Schafgarbe;
fran.  l'Achillée millefeuille ou la millefeuille;
ros.  Тысячели́стник обыкнове́нный, или Поре́зная трава́;


Krwawnik, roślina z rodziny astrowatych, to pospolity chwast porastający strefę klimatów przejściowych i chłodnych na całej półkuli północnej. Ze względu na jego całkowitą mrozoodporność występuje zarówno na terenach nizinnych, jak i na wysokogórskich łąkach. Wyróżnia się drobnymi, białymi (rzadziej różowymi) kwiatkami i pierzastymi liśćmi, które przy samej ziemi układają się w charakterystyczne rozetki. Bywa niekiedy uprawiany w ogródkach kwiatowych jako bylina ozdobna, jednak znacznie częściej spotkać go można na polach, pastwiskach i na słonecznych przydrożach. Należy do ziół o bardzo uniwersalnym charakterze i szerokim wachlarzu zastosowań, choć najczęściej wykorzystuje się jego działanie przeciwkrwotoczne, przeciwbólowe i rozkurczowe.


SUROWIEC: ziele krwawnika (herba millefolii)

Zawiera olejek eteryczny obfitujący w związki azulenowe, ponadto cholinę, flawonoidy, garbniki, kwasy: mrówkowy, octowy, izowalerianowy, gorzki glikozyd achilleinę oraz sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu). Suszone ziele ma przyjemny zapach, a po zaparzeniu - gorzki smak.


DZIAŁANIE

Związki obecne w zielu krwawnika wyróżniają się działaniem przeciwzapalnym i przeciwkrwotocznym. Roślina doskonale sprawdza się jako składnik środków hamujących krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne, powstałe w wyniku działania czynników zewnętrznych (zranienia) oraz na skutek procesów fizjologicznych (np. rozrostem żylaków, mikropęknięciami wrzodów, itp.). Zmniejsza również dolegliwości spowodowane obfitymi menstruacjami u kobiet. Dzięki obecności związków goryczkowych i zawartości licznych mikroelementów korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie układu trawiennego, pobudza trawienie, ułatwia przyswajanie pokarmów i przeciwdziała kolkom. Jednocześnie pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi oraz znajduje zastosowanie jako środek przeciwgorączkowy, łagodzący objawy przeziębienia. W połączeniu z innymi ziołami przeciwdziała występowaniu ostrych reakcji alergicznych, wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe i ogranicza napięcie mięśniowe.


ZASTOSOWANIE

Krwawnik doskonale nadaje się do stosowania wewnętrznego w formie naparów i odwarów ziołowych, jak również zewnętrznie, jako składnik maści, okładów leczniczych i kosmetyków. Zalecany jest przy drobnych krwawieniach z przewodu pokarmowego (w szczególności z uszkodzonych naczyń włosowatych błony śluzowej przełyku i żołądka), jak również przy mikrourazach wewnętrznych płuc i problemach z zastojami żylnymi. Sprawdza się w nieżytach i stanach zapalnych narządów układu trawiennego, w chorobie wrzodowej żołądka, w kolkach żółciowych, przy bolesnych skurczach jelit oraz zaburzeniach wchłaniania jelitowego. Zmniejsza wzdęcia i poprawia apetyt. U kobiet zmniejsza obfitość krwawień miesięcznych i łagodzi związane z nimi dolegliwości bólowe. Stosowany na skórę działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran, ropni i owrzodzeń, łagodzi wysypki i wysięki. Natomiast wykorzystany do przygotowania nasiadówki wspomaga walkę z nawracającymi zapaleniami sromu i pochwy, jak również zmniejsza przykre objawy obecności hemoroidów.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżkę ziela krwawnika zalać 250 ml gorącej wody, po czym odstawić pod przykryciem do naciągnięcia. Po kwadransie odcedzić i schłodzić. Tak przygotowaną porcję wypić w ciągu dnia w podziale na dwie mniejsze dawki. Pić kilka razy dziennie po 100 ml w problemach trawiennych i krwawieniach wewnętrznych. Po schłodzeniu można stosować zewnętrznie do nasiadówek, irygacji i okładów, jak również w formie płukanki przeciwko wypadaniu włosów .

Nalewka
50 g ziela krwawnika zalać 150 ml alkoholu o mocy 40-60%. Zamknąć i odstawić do naciągnięcia na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować. Używać jako środek antyseptyczny, bakteriobójczy i oczyszczający rozcieńczony wodą w proporcjach 1 łyżka (5 ml) wyciągu na 100 ml wody. Zalecany do przemywania ran, owrzodzeń oraz wszelkich stanów zapalnych skóry.


Mieszanki ziołowe

Na problemy trawienne
50 g ziela krwawnika wymieszać z liśćmi bobrka, tysiącznika, miętą pieprzową i owocem kopru (wszystkie składniki po 50 g). 1 łyżkę stołową zalać 150 ml zimnej wody, po czym doprowadzić do wrzenia i następnie zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Pić przy zaburzeniach żołądkowych, wzdęciach, bolesnych kolkach oraz w chorobie wrzodowej.

Do regulacji cyklu miesiączkowego
50 gram ziela krwawnika wymieszać z 50 g rozdrobnionych kwiatów czarnej malwy. 1 łyżeczkę mieszanki zalać 250 ml wody i zagotować. Trzymać na ogniu przez 5 minut, po czym zaparzać pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić. Pić 3 x dziennie przed jedzeniem (250 ml w podziale na mniejsze porcje). Nie stosować dłużej niż tydzień.


Na upławy
50 g ziela krwawnika wymieszać z 50 g ziela jasnoty i 50 g kwiatu nagietka. 1 łyżkę ziół zalać 1 litrem wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans, odcedzić. 500 ml wypić w ciągu dnia między posiłkami, pozostałe 500 ml wykorzystać do przemywania okolic intymnych.


Na zbyt obfite krwawienia miesięczne
50 g ziela krwawnika wymieszać z 50 g ziela tasznika, 50 g kory dębu i 25 g liści pokrzywy. 1 łyżkę mieszanki zalać 200 ml ciepłej wody. Doprowadzić do wrzenia, po czym zaparzać pod przykryciem przez 20 minut. Pić 3 szklanki dziennie na tydzień przed oczekiwaną datą miesiączki.


Dane techniczne

Nazwa polska Krwawnik pospolity
Nazwa łacińska Achillea millefolium
Skład 100% krwawnik
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania skłonność do krwawień i krwotoków
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl