KRWIŚCIĄG ZIELE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 6,30 zł 6.30
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150323

Opis

KRWIŚCIĄG LEKARSKI ziele
(Sanguisorba officinalis)

ang. great burnet;
hiszp.  sanguinaria, sanguisorba;
niem.  Große Wiesenknopf;
fran.  grande pimprenelle, sanguisorbe officinale;
ros.  Кровохлёбкалека́рственная;


Krwiściąg lekarski jest wieloletnią byliną z rodziny różowatych występującą na terenie całej Europy, za wyjątkiem północnych krańców kontynentu. Łatwo ją poznać po charakterystycznych kwiatach zebranych w ciemnobrązowe, kuliste główki, wznoszące się wśród traw na długich, wiotkich łodygach. Preferuje świetliste łąki o suchym lub mokrym, ale stosunkowo żyznym podłożu. Jest rośliną miododajną i cenionym składnikiem pasz dla zwierząt.


SUROWIEC: ziele krwiściągu (herba sanguisorbae)

Zawiera saponiny trójteprenowe, triterpeny (kwas ursolowy), garbniki (gallokatechiny, katechiny) ok. 9-17%, fenolokwasy, flawonoidy, witaminę C, witaminę K, fitosterole i fitoncydy.


DZIAŁANIE

Krwiściąg działa przede wszystkim przeciwkrwotocznie. Hamuje krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne zarówno te wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych (np. miesięczne u kobiet), jak i te stanowiące efekt urazów. Jednocześnie posiada właściwości przeciwzapalne i ściągające. Zmniejsza obrzęki i opuchliznę, redukuje rozległość krwawych wybroczyn, może być stosowany jako środek łagodnie przeciwbiegunkowy (ze względu na zawartość dużej ilości garbników regulujących procesy fermentacji jelitowej i przeciwdziałających nadmiernemu rozrzedzeniu mas kałowych). Ponadto działa nieznacznie moczopędnie, przeciwwrzodowo i przeciwłojotokowo.


ZASTOSOWANIE

Krwiściąg można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. W postaci środka przyjmowanego doustnie zaleca się jego stosowanie w przypadku skłonności do wszelkiego rodzaju krwotoków (wewnętrznych i np. z nosa), przy zapaleniu naczyń krwionośnych, po stwierdzeniu obecności krwi w moczu oraz przy nadmiernych miesiączkach. Przyspiesza powrót do zdrowia w przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych, pomaga w walce w chorobą wrzodową żołądka. Redukuje krwawienia na ostatnim odcinku przewodu pokarmowego, pochodzące z wrzodów i brodawczaków jelita grubego. Pomaga na hemoroidy i wszelkiego rodzaju skazy krwotoczne i naczyniowe. W postaci wywaru do stosowania zewnętrznego zalecany jest w obrzękach błon śluzowych, do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek i zapaleniu kanalików łzowych. Można do wykorzystywać do okładów na rany i krwiaki oraz jako środek antyseptyczny do nasiadówek i przemywania okolic narządów płciowych przy zakażeniach pochwy i sromu.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
2 łyżeczki ziela krwiściągu zalać 400 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Następnie odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 30 minut. Odcedzić. Pić 4-5 x dziennie po 100 ml w problemach żołądkowo-jelitowych (po 7 dniach przyjmowania zrobić tydzień przerwy) lub 2 x dziennie po 200 ml w profilaktyce krwotoków wewnętrznych (po 14 dniach przyjmowania zrobić dwa tygodnie przerwy).

Odwar na choroby oczu
1 łyżeczkę ziela krwiściągu zalać 200 ml fizjologicznego roztworu soli kuchennej. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut. Następnie odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 30 minut. Odcedzić. Schłodzić. Używać do przemywania oczu w zapaleniach spojówek, zapaleniach kanalików łzowych, infekcjach gałki ocznej, nadmiernym łzawieniu.

Suchy surowiec
Ziele krwiściągu sproszkować (można zmielić w młynku do kawy). Codziennie spożywać 1 do 2 łyżeczek (można dodać do zupy, sałatki, stosować jako posypkę do ziemniaków, dodatek do twarogu, itp.). Pamiętać, aby popić dużą ilością płynów.


Mieszanki ziołowe

Przeciwkrwotoczna
50 g ziela krwiściągu wymieszać z 50 g ziela tasznika, 50 g ziela krwawnika, 50 g ziela srebrnika i 50 g liści babki lancetowatej. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wody, zagotować i odstawić do zaparzenia na 30 min. Pić 2-4 x dziennie po 100 ml przy skłonności do krwawień wewnętrznych, przy zbyt obfitych miesiączkach oraz na hemoroidy.

Przeciwbiegunkowa
50 g ziela krwiściągu wymieszać z 50 g rdestu wężownika, 50 g kłącza pięciornika, 50 g ziela przywrotnika i 50 g liścia szałwii oraz 50 g kory dębu i 50 g ziela mięty. łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wody, zagotować i odstawić do zaparzenia na 30 min. Pić 2-4 x dziennie po 100 ml w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, wzdęciach, biegunce i w zatruciach pokarmowych.


Dane techniczne

Nazwa polska Krwiściąg lekarski
Nazwa łacińska sanguisorba officinalis
Skład 100% krwiściągu
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania skłonność do krwawień i krwotoków
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie / Lubelszczyzna
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl