Kasza jaglana
Opis
Kasza jaglana
ang. millet groat;
hiszp. mijo pelado;
niem. Hirsegrütze;
fran. millet épluché;
ros. Пшенo;
Kasza jaglana pozyskiwana jest z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Należy do najstarszych rodzajów kasz znanych ludzkości - wytwarzana jest ze zboża, które uprawiane i spożywane było już w epoce neolitu. W kuchni staropolskiej odgrywała bardzo ważną rolę, ale w ostatnich latach nieco niezasłużenie odeszła w zapomnienie. Obecnie jej popularność ponownie rośnie, głównie za sprawą mody na zdrowe odżywianie. Kasza jaglana zawiera wiele witamin i minerałów oraz należy do produktów bezglutenowych, dzięki czemu może być bezpiecznie konsumowana przez osoby cierpiące na celiakię.
Kasza jaglana zawiera stosunkowo niewiele skrobi, natomiast obfituje w łatwo przyswajalne białko (11 g/100 g). Podobnie jak kasza gryczana zawiera witaminy z grupy B (m.in. tiaminę 0,42 mg/100g, ryboflawinę 0,29 mg/100g, niacynę 4,72 mg/100g, witaminę B6 0,38 mg/100g i kwas foliowy 85 µg/100g), oraz żelaza (3,01 mg/100g) i miedzi (0,75 mg/100g), ponadto wapń (8 mg/100 g, co stanowi mniej niż 15% dziennego zapotrzebowania), fosfor (285 mg/100 g), magnez (114 mg/100 g) i potas (195 mg/100 g, co stanowi mniej niż 15% dziennego zapotrzebowania). W jej skład wchodzi również krzemionka stanowiąca ważny składnik odżywczy komórek skóry, włosów i paznokci oraz biorąca udział w procesie wapnienia kości. Obecna w kaszy jaglanej witamina E (0,05 mg/100g) i lecytyna korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację, co czyni ten produkt szczególnie godny polecenia uczniom, studentom i seniorom, natomiast wielonienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają redukcję tzw. złego cholesterolu we krwi, pomagając utrzymać w zdrowiu układ naczyniowo-krążeniowy. Ponadto kasza jaglana należy do produktów wysokoenergetycznych. Już niewielka ilość dostarcza organizmowi potężnej dawki kalorii, powodując długo utrzymujące się poczucie sytości, co z pewnością docenią osoby narażone na wzmożony wysiłek fizyczny.
Kasza jaglana wyróżnia się delikatnym, mączno-orzechowym smakiem, jednak niewłaściwie przyrządzona może zyskać wyraźne nuty goryczy. Dlatego przed obróbką termiczną zaleca się jej dwukrotne płukanie (raz w zimnej, a następnie w gorącej wodzie) lub gotowanie w mieszaninie wody i mleka. Produkt może być serwowany jako samodzielne danie (np. w zastępstwie ryżu bądź ziemniaków), może stanowić również składnik sałatek, potraw jednogarnkowych z dodatkiem mięsa i warzyw czy duszonej lub smażonej wieprzowiny i drobiu. Kaszę jaglaną można wykorzystać do przygotowania wielu potraw wegetariańskich, w tym sycących placków, kotletów, pulpetów czy surówek. Doskonale komponuje się z fasolą, marchewką, brukselką, świeżym ogórkiem gruntowym oraz modrą kapustą. Może być też dodawana do zup i sosów jako składnik zagęszczający. Fantastycznie smakuje podawana na słodko, z dodatkiem owoców sezonowych, miodu i orzechów.
Składniki kaszy jaglanej
kasza jaglana 100%.
Wartość odżywcza produktu w 100 g: wartość energetyczna 378 kcal (1582 kJ); tłuszcz 4,2 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,7 g; węglowodany 72 g, w tym cukry 0,9 g; błonnik 8,5 g; białko 11,2 g; sól 0,00 g;
Sposób przygotowania kaszy jaglanej
1 szklankę kaszy przesypać na sitko i przelać gorącą wodą. Do garnka wlać 2 szklanki wody, 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę oleju, po czym całość doprowadzić do wrzenia. Wsypać 1 szklankę przelanej kaszy i gotować na wolnym ogniu 15 minut (bez mieszania). Następnie wyłączyć gaz i zostawić kaszę do odparowania na kolejne 5 minut.
Dane techniczne
Rodzaj | kasza jaglana |
Postać | pełnoziarnista |
Skład | 100% proso |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Wskazania | potrawy dostarczające dużej dawki energii |
Kraj pochodzenia | Polska |