Kasza orkiszowa razowa
Opis
Kasza orkiszowa razowa
ang. spelt porridge;
hiszp. gachas de espelta;
niem. Dinkelgrütze;
fran. bouillie del'épeautre;
ros. cпельта каша;
Pszenica orkiszowa, zapomniana od stuleci, powoli powraca do łask, a to za sprawą zwolenników tzw. zdrowego odżywiania. Ten podgatunek popularnego zboża uprawiany był już w starożytności, stanowiąc podstawę ówczesnego wyżywienia. Ceniony przez gladiatorów i żołnierzy ze względu na wysoką zawartość białka, a ty samym wysoką pożywność, cieszył się uznaniem również w średniowieczu, gzie uważano go za zboże sycące, rozgrzewające i dodające energii. Jednak na początku ubiegłego stulecia orkisz został wyparty przez pszenicę zwyczajną - łatwiejszą i wydajniejszą w uprawie, po czym praktycznie zniknął z rynku. Pojawił się ponownie kilka lat temu, gdy coraz szersze rzesze konsumentów poszukiwać zaczęły produktów zdrowych, nie poddanych żadnym modyfikacjom genetycznym, wolnym od GMO czy ingerencji w wewnętrzną strukturę białek.
Kasza orkiszowa pozyskiwana jest z ziaren pszenicy orkiszowej. Wyróżnia się słodkim posmakiem i obecnością w aromacie delikatnych nut orzechowych. Wyśmienicie zastępuje ziemniaki i ryż w roli dodatku do głównego posiłku dnia. Świetnie komponuje się z mięsem pieczonym wieprzowym i wołowym, kotletami, pulpetami oraz mięsnymi potrawami duszonymi, np. gulaszem czy pilawem. Nadaje się do wykorzystania jako składnik farszów, również pierogów, krokietów czy gołąbków. Po ugotowaniu doskonale nadaje się do serwowania na słodko z owocami, bitą śmietaną, w postaci mlecznych deserów czy mamałygi.
Orkisz należy do zbóż łatwo przyswajalnych (ulega szybszemu trawieniu niż pszenica zwyczajna), jednak zawiera gluten, co czyni go niewskazanym do spożycia przez osoby chore na celiakię. W odróżnieniu od innych zbóż orkisz dostarcza do organizmu rodanid - substancję stanowiącą odpowiednik naturalnego antybiotyku, stymulującą działanie systemu immunologicznego oraz ułatwiającą walkę z infekcjami bakteryjnymi. Ponadto orkisz reguluje pracę układu trawiennego i wydalniczego, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego, hamuje rozwój zmian naczyniowych na tle miażdżycowym oraz ułatwia kontrolę poziomu cukru we krwi. Ze względu na swoje właściwości sycące bywa zalecany osobom na diecie niskokalorycznej jako produkt „wypełniający” żołądek i łagodzący uczucie głodu.
Składniki kaszy orkiszowej razowej
kasza orkiszowa razowa, manna (drobna) 100%
Wartość odżywcza produktu w 100 g: wartość energetyczna 330 kcal (1390 kJ); tłuszcz 2,0 g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,4 g; węglowodany 58 g, w tym cukry 0,5 g; błonnik 12 g; białko 14 g; sól 0,00 g;
Sposób przygotowania kaszy orkiszowej razowej
Do garnka wlać 2 szklanki wody, dodać 3 łyżki oleju, posolić do smaku i doprowadzić do wrzenia. Wsypać 1 szklankę kaszy orkiszowej, po czym gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Następnie wyłączyć gaz i zostawić kaszę pod przykryciem do momentu, gdy wchłonie całą wodę.
Dane techniczne
Rodzaj | kasza orkiszowa |
Postać | manna, razowa |
Skład | 100% pszenicy orkiszowej |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Wskazania | problemy trawienne, dieta lekkostrawna |
Kraj pochodzenia | Węgry |