LAWENDA LEKARSKA KWIAT
Opis
LAWENDA LEKARSKA kwiat
(Lavandula officinalis)
ang. common lavender, true lavender, narrow-leaved lavender;
hiszp. lavanda fina;
niem. Echte Lavendel, Schmalblättrige Lavendel;
fran. lavande officinale, lavande vraie, lavande à feuilles étroites;
ros. Лава́нда узколи́стная, Лаванда настоя́щая;
Lawenda lekarska jest drobną krzewinką z rodziny jasnotowatych, o zdrewniałych łodyżkach dorastających do wysokości 50-60 cm, zakończonych pięknie pachnącymi, fioletowymi kwiatami. Porasta suche i dobrze nasłonecznione miejsca, i mimo że wywodzi się z okolic Morza Śródziemnego, współcześnie uprawiana jest na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Świeże listki i kwiaty charakteryzują się delikatnym, cytrynowym smakiem, dlatego we Francji pozostają chętnie używanym dodatkiem do sałatek, zup i mięs, a w formie suszonej - składnikiem gotowych mieszanek ziołowych. Wyciągi z lawendy wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym do aromatyzowania żywności, używa się ich w branży kosmetycznej, perfumeryjnej oraz chemii przemysłowej.
SUROWIEC: kwiat lawendy (flos lavandulae)
Zawiera około 1,5% olejku eterycznego, obok którego występują również kwasy fenolowe, fitosterole, antocyjany, kumaryny, flawonoidy i triterpenoidy.
DZIAŁANIE
Lawenda znana jest ze swojego działania uspokajającego. Wpływa na spowolnienie działanie ośrodkowego układu nerwowego, łagodzi napady padaczkowe i uwalnia od stresu. Działa nasennie, rozluźniająco i przeciwdrgawkowo, a u kobiet pobudza miesiączkowanie i laktację. Ponadto lawenda stosowana zewnętrznie wykazuje właściwości przeciwbólowe, odkażające i przeciwzapalne. Przyspiesza gojenie oparzeń, zmniejsza prawdopodobieństwo ich zakażenia. Zapobiega rozwojowi cellulitis i nadmiernej potliwości, jak również pomaga w leczeniu rozstępów. Działa rozkurczowo, polepsza krążenie krwi i pozytywnie wpływa na wygląd skóry, łagodząc zmiany spowodowane przez trądzik i łojotok.
ZASTOSOWANIE
Kwiat lawendy zalecany jest w stanach nadmiernego pobudzenia nerwowego, przewlekłym stresie, stanach lekowych, rozkojarzeniu, nerwicach, podczas klimakterium oraz do łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego. Przynosi ulgę w depresji i w stanach tymczasowego obniżenia nastroju. U osób chorych na padaczkę zmniejsza częstotliwość ataków i łagodzi ich siłę. Ułatwia zasypianie. Odpręża i rozluźnia mięśnie gładkie, dzięki czemu przeciwdziała bolesnym skurczom żołądka i jelit oraz ułatwia oddychanie przy przeziębieniach. Zalecany jest przy łagodnej niestrawności, kolkach jelitowych i wzdęciach. Ułatwia uniknięcie zakażenia skóry, przywraca naturalne piękno ciała.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie jest zalecana kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. W zbyt dużych ilościach może powodować podrażnienie błon śluzowych żołądka, nerek oraz odczyny zapalne na skórze.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Napar
1 łyżeczkę kwiatów lawendy zalać 200 ml gorącej wody lub mleka. Zaparzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Po przestygnięciu i odcedzeniu pić dwa razy dziennie po 100 ml lub jeden raz dziennie przed snem 200 ml jako środek relaksujący, uspokajający, rozkurczowy i ułatwiający zasypianie.
Wino
20 g kwiatów lawendy, 10 g owoców kolendry i 4 g owoców anyżu biedrzeńca zalać 0,75 litra czerwonego, wytrawnego wina. Odstawić w chłodne i ciemne miejsce na 14 dni. Wstrząsać 2-3 razy dziennie. Następnie odcedzić i zlać do docelowej butelki. Pić po 30 ml przed jedzeniem jako środek pobudzający apetyt, regulujący trawienie, żółcio- i wiatropędny.
Nalewka
50 g kwiatów lawendy zalać 150 ml alkoholu 40-60%. Wstrząsnąć i odstawić w ciemne miejsce do maceracji na 14 dni. Po tym czasie przefiltrować i zlać do butelki. Pić 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.
Olejek
100 g kwiatów lawendy skropić spirytusem i zalać 300 ml gorącego oleju. Przykryć i odstawić do naciągnięcia na co najmniej 7 dni. Odcedzić i zlać do butelki. Zażywać 2-3 razy dziennie po 4 krople zmieszane z miodem przy przeziębieniach, kaszlu, katarze i zapaleniu zatok. Można używać zewnętrznie do wcierania w ciało w miejscach występowania cellulitis, rozstępów oraz zmian skórnych spowodowanych trądzikiem, zapaleniem mieszków włosowych lub łojotokiem. Dodany do kąpieli działa relaksująco na zmysły.
Mieszanki ziołowe
Jelitowa
25 g kwiatów lawendy wymieszać z 25 g liści mięty pieprzowej, 30 g kwiatów wiązówki i 50 g kłącza pięciornika. 1 łyżkę tak przygotowanej mieszanki zalać 200 ml gorącej wody, po czym doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez ok. 3 minuty. Następnie zaparzać przez 15 minut, po czym odcedzić. Pić po pół szklanki do 4 razy dziennie między posiłkami przy bólach brzucha spowodowanych nadmierną fermentacją jelitową.
Na apetyt
50 g kwiatów lawendy wymieszać z 25 g korzenia omanu, 25 g liści orzecha włoskiego. 25 g ziela serdecznika oraz 25 g znamion kukurydzy. 1 łyżkę ziół zalać 200 ml wrzącej wody, po czym zaparzać pod przykryciem przez jedną godzinę. Pić po pół szklanki na 30 minut przed posiłkiem dla pobudzenia apetytu i regulacji trawienia.
Na relaksującą kąpiel
50 g kwiatów lawendy wymieszać z 50 g kwiatów lipy i 50 g ziela macierzanki. Tak przygotowaną mieszankę zalać 2 litrami wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Przecedzić przez gazę lub płócienną szmatkę. Napar dolać do wanny wypełnionej wodą o temperaturze ok. 38 st.C, a odcedzone zioła zawinąć w materiał i również umieścić w wannie. Czas trwania kąpieli nie powinien przekroczyć 25 minut. Bezpośrednio po kąpieli należy co najmniej godzinę spokojnie poleżeć w łóżku.
Dane techniczne
Nazwa polska | Lawenda lekarska |
Nazwa łacińska | lavendula officinalis |
Skład | 100% kwiatu lawendy |
Rodzaj surowca | kwiat |
Postać | cięty |
Frakcja | 0,3-0,8 cm |
Wskazania | aromaterapia, rozstrój nerwowy, bezsenność |
Do użytku | wewnętrznego i zewnętrznego |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego |
Miejsce pochodzenia | Podlasie |
Kraj pochodzenia | Polska |
Podmiot odpowiedzialny | Aromatika Adam Iwańczuk |