MALWA RÓŻOWA (OGRODOWA)
(Alcea rosea)
ang. common hollyhock;
hiszp. malva real;
niem. Gewöhnliche Stockrose, Stockmalve, Garten-Pappelrose;
fran. Rose trémière, Passe-rose, Passerose;
ros. Штокро́за ро́зовая, Штокроза обыкнове́нная;
Malwa różowa jest dwuletnią rośliną ozdobną z rodziny ślazowatych. Choć wywodzi się prawdopodobnie z obszaru Bałkanów, współcześnie trudno ją znaleźć na stanowiskach naturalnych – występują tam tylko osobniki zdziczałe, natomiast dekoracyjne odmiany pozostają chętnie uprawiane w ogrodach na całym świecie. Malwa wyróżnia się stosunkowo sporymi rozmiarami – jej szorstko owłosione łodygi dorastają nawet do 2,5 metra, zaś średnica wielobarwnych kwiatów potrafi dochodzić do 10 cm. Ze względu na pełną mrozoodporność roślina cieszy się dużą popularnością w naszej strefie klimatycznej, stanowiąc niebanalną ozdobę trawników, dekoracyjnych nasadzeń przy płotach i murach domów oraz kompozycji złożonych z kwitnących bylin. Kwiaty malwy wykorzystuje się jako źródło naturalnych, ciemnych barwników (m.in. do koloryzacji win) oraz składnik herbat owocowych używany podobnie jak hibiskus.
SUROWIEC: kwiat malwy (flos malvae arboreae)
Uważa się, że działanie prozdrowotne posiada wyłącznie odmiana o ciemnej, granatowo-czarnej barwie kwiatów. Surowiec zawiera 8-12% śluzu oraz antocyjany takie jak glikozydy i diglikozydy delfinidyny, malwidyny i petunidyny. Ponadto w kwiatach występują ślady olejku eterycznego, garbniki, sole mineralne, żywice i nieznany bliżej hormon roślinny o działaniu estrogennym.
DZIAŁANIE
Kwiat czarnej malwy zawiera spore ilości estrogenów, dlatego regularnie przyjmowany wywiera wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego u przedstawicieli obu płci. U kobiet reguluje cykl miesiączkowy i łagodzi przykre objawy klimakterium. U mężczyzn łagodzi zaburzenia spowodowane ewentualnym nadmiarem testosteronu, działa uspokajająco i tłumi wybuchy gniewu. Ponadto kwiat malwy wykazuje działanie wzmacniające kruche ścianki naczyń krwionośnych, stabilizuje śródbłonki żył i tętnic i zapobiega pojawianiu się wewnętrznych krwawień i wysięków. Posiada właściwości powlekające i osłaniające błony śluzowe, łagodzi podrażnienia i ogranicza stany zapalne. Może być stosowany zewnętrznie do pielęgnacji skóry, w tym powiek i okolic oczu, jak również do przemywania spojówek.
ZASTOSOWANIE
Kwiat czarnej malwy zaleca się kobietom uskarżającym się na nieregularne lub wydłużające się cykle miesiączkowe, ponadto wspomagająco w leczeniu zaburzeń hormonalnych i przy niedoborze estrogenów. Wykazuje dobroczynny wpływ na objawy klimakterium: łagodzi uderzenia gorąca, zmniejsza skłonności do pękania naczynek, łagodzi bóle podbrzusza i obniża ciśnienie krwi. Jest doskonałym środkiem pielęgnacyjnym okoli oczu, sprawdza się przy zapaleniu spojówek, podrażnieniach gałki ocznej i zmęczeniu mięśni oka (spowodowanym np. długotrwałą pracą przed komputerem). Napary z kwiatu czarnej malwy łagodzą podrażnienia śluzówki żołądka, pomagają przy niestrawności i nieżycie jelit. Wspomagająco kwiat czarnej malwy można przyjmować w połączeniu z innymi ziołami przy przeziębieniu przebiegającym z katarem i kaszlem, jako środek ułatwiający odkrztuszanie i chroniący błony śluzowe górnego odcinka dróg oddechowych przed podrażnieniem.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Odwar
2 łyżeczki kwiatów czarnej malwy zalać 1 szklanką wrzącej wody. Doprowadzić do wrzenia, po czym odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 30 minut. Pić rano i wieczorem po 1 szklance przez kolejne 14 dni, następnie po pół szklanki dziennie.