MELISA LIŚĆ

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,35 zł 2.35
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020130133

Opis

MELISA LEKARSKA ziele
(Melissa officinalis)

ang. lemon balm;
hiszp.  toronjil, melisa, hoja de limón;
niem.  Zitronenmelisse, Melisse;
fran.  Mélisse officinale;
ros.  Мели́ссалека́рственная;


Melisa lekarska to miododajna bylina z rodziny jasnotowatych porastająca w stanie naturalnym północną Afrykę, kraje basenu morza śródziemnego, Europy południowej i środkowej Azji, zaś w uprawach rozprzestrzeniona dziś na całym świecie. Wyróżnia się niewielką wysokością (do 60 cm) i bujnymi, okrągławo sercowymi liśćmi, od spodu porośniętymi drobnymi włoskami, w których kumulują się olejki eteryczne. W ziołolecznictwie stosowana jest od wieków - jej zalety wychwalał m.in. Paracelsus, uważając za środek silnie regenerujący i skutecznie przywracający nadwątlone siły życiowe, podczas gdy współcześnie potwierdzono jej właściwości uspokajające i rozkurczowe. Ze względu na przyjemną woń świeże ziele znalazło zastosowanie kulinarne jako składnik urozmaicający warzywne sałatki oraz dodatek do napojów chłodzących.


SUROWIEC: liść melisy (folium melissae)

Zawiera około 0,25% olejku eterycznego bogatego m.in. w citral, kariofilen i cytronelal, co nadaje świeżemu zielu charakterystycznej, lekko cytrusowej woni. Ponadto obfituje w kwasy kawowy, protokatechinowy i rozmarynowy


DZIAŁANIE

Główne i najważniejsze właściwości melisy sprowadzają się do działania sedatywnego, czyli uspokajającego. W zależności od ilości zawartego w surowcu olejku eterycznego melisa działa relaksująco i nasennie, spowalnia i reguluje czynność serca, przeciwdziała gwałtownym skokom ciśnienia tętniczego. Łagodzi bóle głowy (w tym migrenowe) i bóle menstruacyjne, przeciwdziała napadom paniki. Ponadto związki obecne w surowcu wykazują właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Melisa zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze i chroni przed rozwojem zakażeń grzybiczych. Wykazuje działanie wiatropędne i rozkurczowe.


ZASTOSOWANIE

Melisa to popularny środek uspokajający, relaksujący i kojący zmysły. Polecana jest w stanach pobudzenia nerwowego, osobom narażonym na działanie stresu, długotrwałe funkcjonowanie w warunkach presji zewnętrznej psychicznej i fizycznej. Ponadto przy trudnościach z zasypianiem - stanowi doskonały środek zastępujący popularne proszki nasenne, które nie mogą być przyjmowane przez dłuższy okres czasu z powodu możliwości uzależnienia. Bywa polecana w depresjach, stanach obniżonej samooceny, podczas klimakterium oraz osobom uskarżającym się na palpitacje serca. Melisa wspomaga walkę z licznymi drobnoustrojami, w tym wirusami świnki, ospy i opryszczki. Przeciwdziała rozwojowi infekcji grzybiczych. Łagodzi objawy alergii i astmy, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, dlatego polecana bywa w dolegliwościach jelitowych i żołądkowych. Napar przyjmowany regularnie w dużych ilościach może spowalniać czynność tarczycy. W postaci olejku lub naparu o wysokim stężeniu działa odkażająco na cerę i hamuje rozwój opryszczki, o ile zostanie zastosowana w początkowym stadium rozwoju choroby.


PRZECIWWSKAZANIA

Nieznane.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżeczkę melisy zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Odcedzić. Pić po pół szklanki 4 razy dziennie.

Płukanka do włosów 
25 g melisy zalać 1 litrem wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 20 minut. Następnie schłodzić wyciąg do pożądanej temperatury i wykorzystać do ostatniego płukania włosów po ich umyciu. Zalecana w łojotoku, przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów oraz w stanach zapalnych skóry głowy.

Nalewka
50 g liści melisy zalać 250 ml lekko podgrzanego alkoholu o mocy 50%. Zamknąć naczynie i pozostawić do maceracji na dwa tygodnie. Po upływie zalecanego czasu przefiltrować, a nalewkę zlać do butelek. Zażywać 1-3 razy dziennie po 1-2 łyżki stołowe rozcieńczone w 100 ml wody w stanach pobudzenia nerwowego. Nalewkę melisową można również stosować zewnętrznie do nacierania pleśniawek i opryszczki.


Mieszanki ziołowe

Polecana przy padaczce
50 g liscia melisy wymieszać z 50 g liści orzecha włoskiego, 50 g kory wierzby, 50 g liści pokrzywy, 50 g ziela ruty, 50 g kwiatu lawendy, 50 g korzenia łopianu, 50 g szyszki chmielu, 50 g koszyczku rumianku, 50 g korzenia kozłka i 50 g  ziela dziurawca. 1 czubatą łyżkę mieszanki zalać 200 ml  wrzątku, zaparzać pod przykryciem przez 3 godziny. Pić 3 x dziennie po szklance podgrzanego naparu przed jedzeniem.

Uspokajająca dla dzieci i niemowląt
50 g liści melisy wymieszać z 50 g kwiatu rumianku i 50 g kwiatu lipy. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzątku. Zaparzeć pod przykryciem przez 20 minut. Odcedzić. Podawać kilka razy dziennie w następujących dawkach: niemowlęta 10-15 ml, dzieci 3-5 lat po 30-50 ml, starsze dzieci po 75-100 ml. 

Na bezsenność i pobudzenie nerwowe
50 g liści melisy wymieszać z 50 g ziela lebiodki, 50 g ziela jemioły, 100 g kwiatu nagietka, 100 g kwiatu lawendy i 50 g kwiatu rumianka. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Pić 2 razy dziennie po 1 szklance. 

Na niepokój i nerwowy nieżyt żołądka
50 g liści melisy wymieszać z 50 g kwiatu głogu, 50 g kwiatu czarnego bzu, 50 g ziela jasnoty, 50 g owocu anyżku, 50 g kłącza tataraku i 50 g owocu róży. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 15 minut. Pić 3 razy dziennie po 1 szklance. 


Na bolesne stosunki dla kobiet
50 g liści melisy wymieszać z 50 g liści orzecha włoskiego, 50 g kwiatu nagietka, 50 g kwiatu lawendy, 50 g liści szałwii, 50 g  ziela krwawnika, 50 g ziela dziurawca, 50 g korzenia łopianu i 50 g korzenia kozłka lekarskiego. . 1 czubatą łyżkę mieszanki zalać 200 ml  wrzątku, zaparzać pod przykryciem przez 20 minut. Odcedzić. Pić po pół szklanki przed obiadem i drugie pół przed kolacją.

Dane techniczne

Nazwa polska Melisa lekarska
Nazwa łacińska melissa officinalis
Skład 100% melisy
Rodzaj surowca liść
Postać cięte
Frakcja -
Wskazania nadpobudliwość, stres, klimakterium, bezsenność
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl