NAGIETEK KWIAT

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,50 zł 2.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020120163

Opis

NAGIETEK LEKARSKI kwiat
(Calendula officinalis)

ang. pot marigold, ruddles;
hiszp.  botón de oro, caléndula, maravilla;
niem.  Ringelblume;
fran.  Souci;
ros.  Ноготки́ лека́рственные, кале́ндулалекарственная;


To jednoroczna roślina ozdobna z rodziny astrowatych. Wywodzi się prawdopodobnie z rejonu śródziemnomorskiego, lecz współcześnie rozpowszechniona jest na całym świecie ze względu na swój ozdobny charakter. Wyróżnia się dużymi, rozłożystymi kwiatami o intensywnie pomarańczowej barwie i przyjemnym zapachu, zasobnymi w nektar i chętnie zapylanymi przez owady. W przeszłości pączki kwiatowe i liście wykorzystywane były kulinarnie do przygotowania sałatek i odżywczych zup (obfitują w witaminy A, C i E), obecnie części rośliny znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym jako składnik produktów pielęgnacyjnych i leczniczych przeznaczonych do użytku zewnętrznego. W fitoterapii ludowej wykorzystywany jest od czasów średniowiecza.


SUROWIEC: kwiat nagietka (flos calendulae)

Zawiera olejek eteryczny (do 0,02%), flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe (saponzydy): arnidiol i faradiol, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy oraz magnez, mangan i witaminę C.


DZIAŁANIE

Substancje czynne obecne w kwiatach (i zielu) nagietka cechują się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym. Skutecznie chronią organizm przed zakażeniami pierwotniakami i wspomagają w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Pobudzają wydzielanie śluzu i wykazują właściwości wykrztuśne. Dzięki obecności flawonoidów nagietek działa silnie rozkurczowo i przeciwzapalnie, obniża krzepliwość krwi i przeciwdziała szkodom wyrządzanym w organizmie przez wolne rodniki. Nagietek posiada w sobie cenne właściwości hamujące zmiany mutagenne zachodzące na poziomie komórkowym przez zdolność wiązania toksycznych związków przemiany materii, czym przyczynia się do wzmacniania sił obronnych ustroju, potrzebnych do zwalczania groźnych chorób, w tym nowotworów.


ZASTOSOWANIE

Nagietek lekarski jest jednym z najpopularniejszych ziołowych środków leczniczych stosowanych w chorobach i stanach zapalnych skóry. Napar z nagietka zalecany jest przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądkach i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego, a także po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby. Nagietek pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego, jest więc stosowany w niedokwaśności soku żołądkowego. Bywa pomocny po zabiegach operacyjnych dokonywanych w obrębie jamy brzusznej i układu trawienia, w tym po operacjach onkologicznych. Nagietek ma łagodne działanie uspokajające i obniżające ciśnienie krwi, a ze względu na właściwości rozkurczowe polecany jest przy bólach menstruacyjnych oraz w bólach towarzyszących stanom skurczowym żołądka. Pomocniczo jako środek łagodzący dolegliwości związane z klimakterium, w szczególności napady duszności i zawroty głowy

Nagietek znajduje szerokie zastosowanie zewnętrzne. Wywarem z nagietka zaleca się przemywanie trudnogojących ran, w tym pooperacyjnych, jak również wysypek i wykwitów skórnych, żylaków nóg i odbytu. Można stosować go pomocniczo w leczeniu odleżyn, oparzeń i odmrożeń. Nadaje się do stosowania jako płukanka w stanach zapalnych gardła i dziąseł. Pomocniczo do irygacji w zapaleniach pochwy i rzęsistkowicy. Z racji właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych może być stosowany do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek lub jako środek odświeżający. Łagodzi podrażnienia oczu i powiek.



PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
2 łyżeczki kwiatów nagietka zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez 20 minut, odcedzić i schłodzić. Pić 2 x dziennie po pół szklanki. Stosować wewnętrznie dla łagodzenia dolegliwości żołądkowych, jak również zewnętrznie do przemywania zmian skórnych jako środek odkażający i przyspieszający gojenie odleżyn, oparzeń i odmrożeń.

Nalewka
100 g płatków lub kwiatów nagietka zalać 300 g alkoholu o mocy 60%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić do maceracji w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po upływie 14 dni przefiltrować i zlać do butelki. Zażywać po 5 ml (2 łyżeczki od herbaty) przy przeziębieniach, infekcjach górnych dróg oddechowych oraz anginie, jak również do łagodzenia zmian skórnych. Można łączyć z miodem oraz wykorzystywać do przygotowania leczniczych maści na wazelinie.

Intakt
100 g płatków lub kwiatów nagietka zalać 300 g ciepłej wódki o mocy 40%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić do maceracji w ciemne miejsce na dwa tygodnie. Po upływie 14 dni przefiltrować i zlać do butelki. Zażywać po 5 ml (2 łyżeczki od herbaty) przy przeziębieniach, infekcjach górnych dróg oddechowych oraz anginie, jak również do łagodzenia zmian skórnych. Można łączyć z miodem. Standardowa kuracja trwa co najmniej 1 miesiąc.

Olejek
100 g kwiatów nagietka zalać 150 ml oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Naczynie ogrzewać na parze przez ok. 60 minut, po czym pozostawić do maceracji na 2-3 dni. Gdy olej zmieni barwę na pomarańczową, odcedzić. Kwiaty odcisnąć. Olej zlać do butelki i przechowywać w lodówce. Stosować zewnętrznie jako środek przyspieszający gojenie zmian skórnych.

Tonik
1 łyżeczkę kwiatów nagietka zalać 100 ml wody destylowanej i dodać pół łyżeczki soku z cytryny. Dokładnie wymieszać. Stosować do przemywania twarzy jako tonik odświeżający i rozświetlający, polecany w szczególności do pielęgnacji cery naczynkowej.


Mieszanki ziołowe

Na choroby narządów układu trawiennego
50 g kwiatów nagietka zmieszać z 50 g korzenia mniszka, 25 g ziela jemioły, 25 g ziela drapacza, 25 g skrzypu, 25 g ziela pięciornika gęsiego, 25 g ziela jasnoty oraz 25 g korzenia pokrzywy. 1 łyżkę mieszanki zalać 400 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 30 minut. Odcedzić. Pić po pół szklanki 3 x dziennie między posiłkami jako środek regulujący czynność narządów wewnętrznych oraz ogólnie wzmacniający.

Dane techniczne

Nazwa polska nagietek lekarski
Nazwa łacińska calendula officinalis
Skład 100% kwiatu nagietka
Rodzaj surowca kwiat / koszyczek
Postać cięty
Frakcja 0,3-0,8 cm
Wskazania rany skórne, zakażenia, stany zapalne jamy ustnej i gardła, wrzody żołądka,
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl