OSTROŻEŃ / CZARCIE ŻEBRO ZIELE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 4,70 zł 4.70
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150453

Opis

OSTROŻEŃ WARZYWNY
(Cirsium oleraceum)

ang. cabbage thistle, Siberian thistle;
hiszp.  Cirsium oleraceum;
niem.  Kohl-Kratzdistel, Kohldistel;
fran.  Cirse maraîcher, Cirse faux-épinard;
ros.  Бодя́к огоро́дный, Бодяк овощной;


Ostrożeń warzywny jest wieloletnią byliną z rodziny astrowatych typową dla obszarów Azji i Europy. W naszym kraju należy do roślin pospolitych, najczęściej zasiedlających podmokłe łąki, brzegi rzek, wilgotne zarośla i obszary aluwialne. Do prawidłowego wzrostu wymaga żyznych gleb i dużej ilości wody, a na podłożu o odczynie zasadowym może wręcz pojawiać się masowo. Jego regionalna nazwa (czarcie żebro) wywodzi się od charakterystycznego kształtu liści, które przywodzą na myśl widok klatki piersiowej i sterczących zeń żeber. Przydomek „czarci” zawdzięcza powszechnemu w przeszłości przekonaniu o niezwykłych, magicznych właściwościach ostrożnia, który odczyniać miał złe („czarcie”) uroki. Surowiec, pozyskiwany z dzikich stanowisk, często wykorzystywany był do przygotowania uzdrawiających kąpieli i płukanek do włosów. Współcześnie wykorzystywany jest w fitoterapii i jako składnik pasz zwierzęcych podnoszący wartości odżywcze zadawanego pokarmu. Korzystne właściwości prozdrowotne charakteryzują również inne odmiany ostrożenia (np. ostrożeń polny), z którymi ostrożeń warzywny często tworzy mieszańce gatunkowe.


SUROWIEC: ziele ostrożenia (herba cirsii)

Zawiera flawonoidy, glikozydy, kwasy fenolowe, alkaloidy, olejek eteryczny, garbniki, fitosterole i laktony seskwiterpenowe.


DZIAŁANIE

Ziele ostrożenia działa przede wszystkim silnie odtruwająco. Dzięki właściwościom moczopędnym usuwa z organizmu nadmiar wody, a wraz z nim - zalegające w ciele toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii. Przyspiesza trawienie i zwiększa zużycie energii na poziomie komórkowym (działa odchudzająco). Obkurcza naczynia krwionośne zapobiegając występowaniu wewnętrznych krwawień i wysięków. Jednocześnie wydatnie stymuluje wydzielanie żółci działając ochronnie na miąższ wątroby i chroniąc ten organ przed otłuszczeniem, marskością i stanami zapalnymi wywołanymi przez drobnoustroje chorobotwórcze i wirusy. Stosowane zewnętrznie działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, jak również ściągająco i tonizująco na skórę (oraz powlekająco na błony śluzowe).


ZASTOSOWANIE

Przyjmowanie wodnych wyciągów z ziela ostrożenia zalecane jest przede wszystkim w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego, przy zapaleniu wątroby typu A, B i C oraz w kamicy żółciowej. Medycyna naturalna wykorzystywała ostrożeń jako środek na skąpomocz, kamicę moczową, reumatyzm, artretyzm i dnę moczanową. Obecnie wiadomo, że ostrożeń może okazać się pomocny w kuracjach przeciwcukrzycowych i odchudzających, wymagających przyspieszenia i zwiększenia skuteczności procesów metabolicznych. W połączeniu z innymi ziołami działa odtruwająco i może być używany w terapiach oczyszczających i detoksach. Natomiast jego rozkurczowe właściwości można wykorzystać w leczeniu stanów zapalnych gruczołu krokowego.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
2 łyżeczki ziela ostrożenia zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 20 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po jednej szklance jako środek żółciopędny, oczyszczająco-odtruwający i moczopędny. Po miesiącu kuracji zmniejszyć ilość naparu do 1 szklanki dziennie i przyjmować jeszcze przez miesiąc. Następnie zrobić 3 miesiące przerwy. Po schłodzeniu napar może być wykorzystany do przemywania skóry przy przewlekłych wypryskach i alergii.

Intakt
50 g ziela ostrożenia zalać 250 ml czerwonego, wytrawnego wina podgrzanego do temperatury 70 st. C. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić do naciągnięcia na 14 dni, Następnie przefiltrować i zlać do butelki. Spożywać 1 raz dziennie po 5 ml jako środek żółcio- i moczopędny.

Do kąpieli leczniczych
Przygotować napar: 25 g ziela ostrożenia zalać 300 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Przygotować ciepłą kąpiel. Do wody dolać przygotowany wcześniej napar. Dokładnie obmyć całe ciało (woda może przybrać ciemny kolor i zmętnieć), wymoczyć się przez 15 minut. Nie wycierać ciała - pozwolić, aby samo obeschło.


Mieszanki ziołowe

Na choroby wątroby
50 ziela ostrożenia wymieszać z 50 g ziela karczocha, 50 g ziela rzepiku i 50 g liści mniszka lekarskiego. 1 łyżkę mieszanki zalać 200 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na wolnym ogniu. Odstawić do zaparzenia na 20 minut, odcedzić. Pić 2 x dziennie po 100 ml. Efekt prozdrowotny można spotęgować przyjmując jednocześnie owoce ostropestu plamistego.

Na przerost prostaty
50 ziela ostrożenia wymieszać z 50 g korzenia wilżyny, 50 g ziela wierzbownicy drobnokwiatowej, 50 g znamion kukurydzy, 50 g korzenia pokrzywy i 50 g kory czeremchy. 1 łyżkę mieszanki zalać 200 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na wolnym ogniu. Odstawić do zaparzenia na 20 minut, odcedzić. Pić 2 x dziennie po 100 ml.


Moczopędna
50 ziela ostrożenia wymieszać z 50 g korzenia wilżyny, 50 g ziela połonicznika, 50 g rdestu ptasiego, 50 g kłącza perzu, 50 g ziela nawłoci i 50 g liści brzozy. 1 łyżkę mieszanki zalać 200 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 5 minut na wolnym ogniu. Odstawić do zaparzenia na 20 minut, odcedzić. Pić 2 x dziennie po 100 ml.

Dane techniczne

Nazwa polska Ostrożeń warzywny
Nazwa łacińska cirsium oleraceum
Skład 100% ziela ostrożenia
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,3-0,8 cm
Wskazania ogólne zatrucia organizmu, detoksykacja, ochrona wątroby
Do użytku zewnętrznego i wewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl