PAPAYA KANDYZOWANA
Opis
PAPAYA / MELONOWIEC WŁAŚCIWY owoc
(Carica papaya)
ang. papaya, papaw;
hiszp. papaya, papayón;
niem. Papaya, Melonenbaum;
fran. Papayer;
ros. папайя, ды́нное дерево;
Papaja, jeszcze niedawno rzadka na polskich stołach, to owoc melonowca właściwego - byliny występującej naturalnie w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej oraz w Ameryce Środkowej. Roślina ta swoim wyglądem przypomina drzewo, którego „pień”, pozbawiony gałęzi i składa się z pozostałości narastających jeden nad drugim liści. Rodzi okrągłe lub owalne jagody o soczystym, intensywnie pomarańczowym miąższu, pełne również jadalnych nasion. Owoce papai nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Pozostają cenione ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów, przy jednocześnie mocno ograniczonej podaży cukrów i kwasów owocowych. Należy przy tym zaznaczyć, że wymienione substancje odżywcze zachowują podczas jednej z najpopularniejszych metod ich konserwacji, czyli podczas kandyzowania.
SUROWIEC: owoc papai (fructus caricae papayae)
Zawiera znaczne ilości karotenów, witaminy A, C oraz z grupy B, ponadto magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, sód, mangan i cynk. W miąższu obecna jest papaina oraz znaczne ilości likopenu.
DZIAŁANIE
Papaja stanowi bardzo smaczne źródło naturalnych i łatwych do przyswojenia witamin i minerałów, jednak najbardziej ceniona jest ze względu na obecność papainy – enzymu odpowiedzialnego za trawienie wybranych rodzajów białek. Papaina przyspiesza i usprawnia trawienie, a przy okazji wykazuje wyraźne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze, ponieważ posiada zdolność do rozkładania ścian komórkowych niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. W zestawieniu z witaminą C oraz amigdaliną zapobiega oraz pomaga zwalczyć takie choroby pasożytnicze układu pokarmowego (np. lamblioza), ułatwia również przyswajanie ciężkostrawnych pokarmów (np. grzybów). Przeciwdziała podrażnieniom układu pokarmowego wywołanym przez produkcję nadmiernej ilości kwasów w żołądku. Jednocześnie wzmacnia naturalne siły obronne organizmu oraz korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia, regulując pracę serca i przeciwdziałając kruchości naczyń krwionośnych.
ZASTOSOWANIE
Spożywanie papai, w tym kandyzowanej, zalecane jest przede wszystkim osobom podatnym na zakażenia pasożytnicze i bakteryjne przewodu pokarmowego, jak również będącym na diecie odchudzającej. Papaja już w niewielkich ilościach z powodzeniem zaspokaja głód, a przy okazji dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych mikro- i makroelementów potrzebnych do utrzymania prawidłowej struktury skóry, włosów i paznokci podczas diety. Owoce papai pomagają zredukować wagę ciała bez szkody dla pięknego wyglądu. Zgodnie z niektórymi doniesieniami okazują się także skuteczne w profilaktyce przeciwnowotworowej, bowiem hamują proces formowania i rozrostu guzów (m.in. szyjki macicy, trzustki i płuc). Zalecane są osobom cierpiącym na zgagę i nadkwasotę żołądka, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Papaja kandyzowana jest smacznym i cenionym dodatkiem spożywczym. Doskonale pełni rolę pysznych bakalii, można ją dodawać do ciast, lodów, słodkich deserów z dodatkiem kremów i bitej śmietany dorad do galaretek. Ze względu na intensywną barwę miąższu (całkowicie naturalną, za którą odpowiadają obecne w owocu karoteny) nadaje się do stosowania jako słodka posypka do dekoracji domowych wypieków. Idealnie sprawdzi się również w roli samodzielnej przekąski.
PRZECIWWSKAZANIA
Nieznane.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Ciasto dyniowe z kandyzowaną papają
2 szklanki mąki
150 g masła
1/2 szklanki cukru
1 łyżka miodu naturalnego
2 duże lub 3 małe jajka
1 mała dynia Hokkaido
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki przyprawy do piernika
100 g kandyzowanej papai
Dynię pokroić na mniejsze części, wydrążyć pestki. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 st.C aż do momentu, gdy miąższ stanie się miękki. Następnie schłodzić, obrać ze skóry i za pomocą blendera rozgnieść na jednolite puree. Przygotować ciasto: połączyć sypkie składniki, a miód, cukier i masło rozpuścić na patelni i podgrzewać na wolnym ogniu do momentu, aż masa zacznie gęstnieć. Przestudzić. Jaja roztrzepać. Papaję pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie produkty wymieszać ze sobą i przełożyć do natłuszczonej formy do babek (z kominkiem). Piec około 50-60 minut w temp. 180 st.C. Gotowe ciasto posypać cukrem pudrem lub udekorować polewą. Można posypać kolorowymi kawałkami papai.