PAPRYKA PIRI-PIRI
Opis
PAPRYKA CHILI PIRI-PIRI w strąkach
(Capsicum)
ang. chili pepper;
hiszp. pimiento chile;
niem. Paprika;
fran. piment;
ros. Пе́рец кра́сный о́стрый;
Nazwa tej odmiany papryki, rodzącej drobne owoce o wielkości nie przekraczającej 2,5 cm i intensywnie czerwonej barwie, może nieznacznie różnić się ze względu na miejsce jej pochodzenia. Najczęściej nazywana jest piri-piri, peri-peri lub peli-peli, jak również African Birds Eye Chili. Początkowo uprawiana była w zachodniej Afryce w państwach położonych nad Oceanem Atlantyckim, jednak współcześnie do ważnych dostawców należą również państwa środkowoafrykańskie oraz RPA i Uganda. Najostrzejsze owoce piri-piri osiągają do 175 tysięcy jednostek w skali Scoville’a, najczęściej jednak oscylują w granicy ok. 100 tys. jednostek, co czyni je ostrzejszymi od Cayenne oraz meksykańskich odmian jalapeño oraz tabasco.
Papryka piri-piri to ważny składnik tradycyjnej kuchni afrykańskiej. Bywa dodawana do zup i sosów, przygotowuje się z niej pikantne pasty i olejki, wykorzystuje do doprawiania mięsnych pieczeni, drobiu, warzyw i ryb. Bywa marynowana, znajduje również bardzo szerokie zastosowanie w kuchni portugalskiej jako dodatek do mięsnych gulaszów i zawiesistych, esencjonalnych wywarów stanowiących przystawkę do potraw z owoców morza.
W przypadku osób nienawykłych do ostrej papryki zaleca się ostrożność w obchodzeniu się z produktem ze względu na możliwość poparzenia / paraliżu kubków smakowych, który może trwać nawet do kilku dni. Podczas obróbki papryki rekomenduje się użycie rękawic i masek ochraniających błony śluzowe (w szczególności oczy i nos), a po kontakcie z surowcem - dokładne umycie rąk i twarzy. Produkt nie jest polecany osobom ze skłonnością do alergii, w szczególności uczuleń wziewnych.
SKALA OSTROŚCI: ,,,,,
SUROWIEC: owoc papryki (fructus capsici)
Obfituje w witaminę C (ma jej najwięcej ze wszystkich warzyw i zarazem kilkukrotnie więcej niż cytryny), witaminy E, K i z grypy B, liczne mikroelementy (m.in. potas, wapń, magnez i fosfor) oraz beta-karoten (najwięcej w owocach o intensywnie czerwonej barwie). Papryka zawiera również kapsaicynę (w najostrzejszych odmianach nawet do 1,9%), cukry i kartenoidy.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na działanie drażniące nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią, jak również dzieciom poniżej 12 roku życia. Ograniczenie spożycia zaleca się osobom cierpiącym na podrażnienie błon śluzowych układu trawiennego, nieżyt żołądka i wrzody. Spożywanie nadmiernych ilości papryki może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego, częściowe upośledzenie czynności nerek i wywoływać reakcje alergiczne.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Kurczak piri-piri po portugalsku
1 tusza z kurczaka
200 ml oliwy z oliwek
50 ml octu balsamicznego
2 ząbki czosnku
8 papryczek piri-piri
skórka otarta z całej cytryny
3 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
szczypta soli
Z oliwy, octu, czosnku, papryczek, skórki cytryny oraz czerwonej papryki przygotować marynatę dokładnie mieszając wszystkie składniki. Tuszę z kurczaka dokładnie umyć w zimnej wodzie, osuszyć za pomocą papierowych ręczników. Odciąć kuperek i szyjkę. Za pomocą ostrego noża lub nożyc do drobiu przekroić grzbiet kurczaka na całej długości i naciąć mostek w taki sposób, by w trakcie pieczenia tuszę można było rozłożyć na płasko. Mięso przełożyć do torby strunowej i zalać marynatą, pozostawić w chłodnym miejscu na 24h. Co kilka godzin przewracać mięso, aby równomiernie wchłonęło aromat.
Zamarynowanego kurczaka przełożyć do żaroodpornego naczynia. Podlać marynatą i upiec na złoty kolor. W trakcie pieczenia (ok. 60 minut, temp. 180-190 st.C) co kilkanaście minut polewać sosem. Podawać z ziemniakami i ulubioną sałatką.
Dane techniczne
Rodzaj | papryka chili |
Postać | całe strąki |
Skład | 100% piri-piri |
Zawartość glutaminianu sodu | brak |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Zastosowanie | przyprawa |
Wskazania | zastosowanie kulinarne |
Kraj pochodzenia | Uganda |