PIEPRZ CZARNY ZIARNO
Opis
PIEPRZ CZARNY ziarnisty
(Piper nigrum)
ang. black pepper;
hiszp. pimienta;
niem. echte Pfeffer, Pfefferstrauch, schwarze Pfeffer;
fran. poivre;
ros. Пе́рец чёрный;
Pieprz czarny jest tropikalnym pnączem z rodziny pieprzowatych dostarczającym jednej z najdłużej znanych i najchętniej stosowanych na świecie przypraw - pieprzu. Jego ojczyzną są Indie, lecz w chwili obecnej uprawia się go w praktycznie wszystkich tropikalnych strefach południowo-zachodniej Azji. Nazwa rośliny w języku polskim może być myląca, ponieważ pnącze dostarcza surowca do produkcji wszystkich najczęściej używanych odmian pieprzu przyprawowego, zarówno czarnego, jak i białego i zielonego.
Przyprawa określana mianem pieprzu czarnego to brązowo-czarne kuleczki o średnicy rzadko przekraczającej 5 mm. Wytwarza się je zbierając niedojrzałe owoce pnącza w chwili, gdy ich kolor zaczyna powoli zmieniać się z zielonego na czerwony. Po oddzieleniu od kwiatostanu suszy się je na słońcu (rzadziej korzystając z opalanych drewnem suszarni), aż uzyskają ciemną, prawie czarną barwę, a zewnętrza warstwa pofałduje w zmarszczki. Zachodzący we wnętrzu proces fermentacyjny powoduje wydzielanie piperyny odpowiedzialnej za charakterystyczną, ostrą woń i smak przyprawy. Za najbardziej wartościowe uważa się największe, najtwardsze i zarazem najcięższe ziarna.
SKALA OSTROŚCI: ,,,,,
SUROWIEC: owoc pieprzu czarnego (fructus Piperi nigri)
Zawiera olejek eteryczny (do 4%), ponadto alkaloidy (w szczególności piperyna), flawonole i terpeny (w tym pinen, sabinen, limonen, cariofilen i linalol). Wspomniana piperyna odpowiada za ostry i palący smak przyprawy, która nawet w niewielkich ilościach działa silnie drażniąco na błony śluzowe.
DZIAŁANIE
Owoce pieprzu działają napotnie, moczopędnie i ogólnie energetyzująco. Stymulują organizm do większego wysiłku, pobudzają umysł i mięśnie do pracy. Poprawiają krążenie, rozgrzewają i redukują poziom odczuwania bólu. Jednocześnie regulują i ułatwiają trawienie poprzez ograniczenie wydzielania siarkowodoru w jelicie grubym, co redukuje procesy gnilne zachodzące wewnątrz mas kałowych. Ostatnie badania wskazują na możliwe działanie przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej (podobnie jak czyni to kapsaicyna zawarta w ostrej papryce).
ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII
Pieprz czarny jest przyprawą uniwersalną. Można go dodawać do wszystkich potraw, choć najczęściej wykorzystuje się go do dań z wołowiny. Stosuje się go zarówno w formie mielonej, jak i całych ziaren dodawanych do dań w czasie gotowania, pieczenia i duszenia.
ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE
Wyciągi z pieprzu zalecane są na poprawę apetytu oraz przy lekkich niestrawnościach, jak również problemach trawiennych objawiających się nadmierną fermentacją jelitową i nadmiarem wiatrów. Stosowane zewnętrznie do nacierania skóry rozgrzewają, poprawiają krążenie i łagodzą bóle (np. pochodzenia mięśniowego lub stawowego), dlatego stosować powinni je chorzy na reumatyzm, gościec, zaburzenia krążenia mikroobwodowego oraz osoby uskarżające się na np. wciąż zimne kończyny. Wcierane w skórę głowy zapobiegają łysieniu na tle troficznym. W ostatnim czasie zalecane osobom na diecie odchudzającej jako środek przyspieszający redukcję tkanki tłuszczowej.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Nalewka
100 g rozdrobnionych w moździerzu owoców pieprzu czarnego zalać 500 m spirytusu spożywczego 50-60%. Przez tydzień macerować w ciemnym miejscu. Po upływie siedmiu dni przefiltrować i zlać płyn do butelki. Przyjmować 2 razy dziennie na czczo po 1 łyżeczce (ok. 4 ml płynu) jako środek regulujący trawienie, odchudzający i orzeźwiający. Nadaje się również do stosowania zewnętrznego (nacierania skóry) jako substancja silnie rozgrzewająca, np. w urazach stawów i ułatwiająca krążenie krwi.
Dane techniczne
Rodzaj | Pieprz czarny |
Postać | całe ziarna |
Skład | 100% owoc piper nigrum |
Zawartość glutaminianu sodu | brak |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Zastosowanie | przyprawa |
Wskazania | przyprawa kulinarna |
Kraj pochodzenia | Wietnam |