PIEPRZ CZERWONY
Opis
PIEPRZ CZERWONY
(Schinus molle)
ang. peruvian pepper, american pepper, peruvian peppertree, escobilla, false pepper;
hiszp. aguaribay, gualeguay, anacahuit;
niem. Peruanische Pfefferbaum;
fran. faux-poivrier odorant;
ros. Шинус мягкий, Перуанский перец;
Pieprz czerwony, choć przypomina kształtem, smakiem i aromatem ziarenka czarnego pieprzu, z botanicznego punktu widzenia nie ma z nim nic wspólnego. Jest owocem peruwiańskiego drzewa pieprzowego z rodziny nanerczowatych wywodzącego z się Ameryki Łacińskiej i współcześnie uprawianego jako roślina ozdobna w państwach o łagodnym ciepłym klimacie (m.in. w basenie Morza Śródziemnego, w Meksyku, Australii i na Madagaskarze). Drzewo dorastające do wysokości 15 metrów wyróżnia się bardzo drobnymi kwiatami zebranymi w długie, zwisające wiechy, które po dojrzeniu przekształcają się w różowo-czerwone, kuliste pestkowce o średnicy rzadko przekraczającej 5 mm.
SKALA OSTROŚCI: ,,,,,
SUROWIEC: owoc drzewa pieprzowego (fructus schinus mollae)
Charakteryzuje się słodkim, aromatycznym smakiem przypominającym terpentynę i owoce jałowca. Nie jest ostry i rozwija pełny aromat po roztarciu ziarenka. Suszone owoce posiadają delikatne, kruche osłonki owinięte wokół drobnej pestki. W porównaniu do tradycyjnego pieprzu czarnego są bardzo lekkie.
DZIAŁANIE
Pieprz czerwony, ze względu na stosunkowo łagodny smak, wykorzystywany jest w gastronomii jako zamiennik ostrego pieprzu czarnego. Wchodzi również w skład mieszanki określanej mianem pieprzu kolor ego, który nadaje potrawom aromatycznej pikanterii i bardzo atrakcyjnej oprawy wizualnej. W tradycyjnej medycynie indiańskiej świeże owoce pieprzu czerwonego wykorzystywano do odkażania powierzchownych ran ze względu lekko antybakteryjne działanie miąższu. Przypisuje mu się również właściwości przeciwbólowe, moczopędne i antydepresyjne. Roztarte liście przykładano do stawów zaatakowanych przez reumatyzm lub dnę, gdyż wykazywały działanie zmniejszające opuchliznę i redukujące ból.
ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII
Pieprz czerwony najczęściej wykorzystywany jest jako składnik mieszanki pieprzów (znanej pod nazwą pieprzu kolorowego) lub do dekoracji potraw. W postaci pełnych lub delikatnie utłuczonych ziaren można go dodawać do ryb, potraw z owoców morza, szparagów i jasnych sosów. Świetnie nadaje się jako dodatek do zup, delikatnych bulionów oraz marynat. Ze względu na niewielki stopień pikantności doskonale uzupełnia aromatyczny bukiet deserów i czekolady.
ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE
Indianie południowoamerykańscy wykorzystywali owoce czerwonego pieprzu do przecierania drobnych ran i obtarć naskórka. Ze względu na ożywcze i energetyzujące działanie surowca zalecano jego spożywanie w okresach tymczasowego spadku formy psychicznej, złego samopoczucia psychicznego i w stanach depresyjnych. Ponadto owoce pieprzowca peruwiańskiego uważano za skutecznie łagodzący bóle zębów, głowy, stawów oraz menstruacyjne u kobiet.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na brak odpowiednich badań w tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Nie jest zalecany dzieciom poniżej 12 roku życia.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Mieszanka ziół do inhalacji
50 g liści peruwiańskiego drzewa pieprzowego wymieszać z 50 g liści eukaliptusa. 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać 250 ml wrzącej wody. Zaparzać kilka minut pod przykryciem, po czym zdjąć nakrywkę i wdychać uwalniany zapach olejków eterycznych. Można dodać 1-2 krople olejku z cedrowego lub z geranium. Stosować w silnym nieżycie nosa do udrażniania górnych dróg oddechowych.
Łosoś w sosie z czerwonego pieprzu
4 filety lub dzwonka z łososia
100 ml białego wina
50 g masła
sok z połowy cytryny
1-2 ząbki czosnku
sól, pieprz czarny, koperek
25 g pieprzu czerwonego ziarnistego
Rybę umyć, posolić, oprószyć pieprzem i skropić sokiem z cytryny. Odstawić w chłodne miejsce na 20 minut. Na patelni rozgrzać połowę masła i obsmażyć filety na rumiano. Przełożyć do wysmarowanego tłuszczem naczynia żaroodpornego. Pozostałe masło roztopić na patelni, dodać pieprz czerwony i smażyć około 2 minut. Dolać wino i podgrzewać aż ilość płynu zredukuje się, a sos zgęstnieje. Wówczas dodać przepuszczony przez praskę czosnek i posiekany koperek. Gotowym sosem zalać filety rybne i zapiekać przez 10 minut w piekarniku w temperaturze 180 st.C.
Dane techniczne
Rodzaj | Pieprz czerwony |
Postać | całe ziarna |
Skład | 100% owoc drzewa pieprzowego |
Zawartość glutaminianu sodu | brak |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Zastosowanie | przyprawa |
Wskazania | przyprawa kulinarna |
Kraj pochodzenia | Brazylia |