PIEPRZ KUBEBA ZIARNO
Opis
PIEPRZ KUBEBA ziarnisty
(Piper cubeba)
ang. cubeb, tailed pepper;
hiszp. cubeba, pimienta de Java;
niem. Kubeben-Pfeffer, Schwanz-Pfeffer;
fran. cubèbe;
ros. Перец кубе́ба;
Pieprz kubeba, nazywany również pieprzem jawajskim, to owoc rośliny z rodziny pieprzowatych występującej na wyspie Jawa, Sri Lance oraz obficie porastającej obszar całej Indonezji. W porównaniu do używanego powszechnie owocu pieprzowca jest dużo większy - rozmiarami przypomina ziarna ziela angielskiego, a każda kuleczka zakończona jest charakterystycznym ogonkiem stanowiącym pozostałość szypułki. Pozostaje również nieco odmienny w smaku: jest pikantniejszy i zarazem posiada znacznie głębszą, żywiczną nutę. Pieprz kubeba zbierany jest zanim dojrzeje i suszony na słońcu tak długo, aż zmieni kolor na ciemny brąz, a wysuszona skórka utworzy charakterystyczne zmarszczki.
SKALA OSTROŚCI: ,,,,,
SUROWIEC: owoc pieprzu kubeba (fructus Piperi cubebae)
Obfituje w lignany i olejek eteryczny, ponadto skrobię, tłusty olej, białka i sole mineralne. Zawiera również spore ilości żywic. Zdecydowana większość owoców pozostaje pusta w środku. Przed zastosowaniem kulinarnym zaleca się ich rozdrobnienie w moździerzu lub młynku.
DZIAŁANIE
Pieprz kubeba wykorzystywany jest przede wszystkim jako rodzaj egzotycznej przyprawy o silnie pikantnym smaku i kamforowo-żywicznym aromacie z nutą goryczy. Dodany do potraw rozgrzewa wewnętrznie i pobudza działanie mięśni gładkich usprawniając procesy trawienne. Stymuluje wydajniejszą pracę serca i układu krążenia. W przeszłości używany był również jako środek leczniczy. Posiada właściwości moczopędne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Działa odkażająco na układ pokarmowy i moczowo-płciowy, hamuje rozwój drobnoustrojów zasiedlających przełyk i żołądek oraz pęcherz moczowy, moczowody i nerki. Wykazuje działanie lekko przeciwbólowe, szczególnie w uporczywych bólach głowy, bywa również pomocny w łagodzeniu objawów niektórych chorób wenerycznych.
ZASTOSOWANIE W GASTRONOMII
Pieprz kubeba stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa kulinarna do aromatyzacji dań kuchni indonezyjskiej. Doskonale komponuje się z mieszankami typu curry, podkreśla smak potraw mięsnych (duszonych i pieczonych), wszelkiego rodzaju serów (żółtych i twarogowych), jak również mieszanek warzywnych. Może być wykorzystywany w zastępstwie pieprzu czarnego i białego przy produkcji domowych wędlin i pasztetów, nadaje też egzotycznego posmaku domowym chipsom i frytkom. Dodawany do zup i sałatek zastępuje ziele angielskie.
ZASTOSOWANIE W ZIOŁOLECZNICTWIE
Jednocześnie pieprz kubeba można stosować pomocniczo w chorobach układu oddechowego (w nieżycie nosa i oskrzeli), przy zapaleniach gardła i przeziębieniach jako środek wykrztuśny i rozgrzewający. Bywa również zalecany w wewnętrznych chorobach pasożytniczych układu pokarmowego oraz w zapaleniu pęcherza, nerek oraz w infekcjach cewki moczowej. Pomaga w walce z kandydozą pochwy i zapaleniach gruczołu krokowego, także przy rzeżączce i innych chorobach wenerycznych. Przywraca prawidłowe funkcjonowanie błon śluzowych.
PRZECIWWSKAZANIA
Choroba wrzodowa żołądka, choroba wieńcowa.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Proszek
W leczeniu uporczywego bólu głowy zaleca się dawkę 1-2 g do 3x dziennie, natomiast w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów chorób wenerycznych, w szczególności rzeżączki - 5 g 3 razy na dobę.
Panga w sosie słodko-kwaśnym z pieprzem kubebowym
1 kg filetów z pangi
1-2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
2 puszki pomidorów bez skórki
1 puszka krojonego ananasa
1 papryka czerwona
1/2 puszki kukurydzy
1 średnia cebula
3 łyżki octu winnego
2 płaskie łyżki cukru
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka mielonych owoców pieprzu kubeba
1/2 łyżeczki mielonego chili
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
sól, olej roślinny
Filety z pangi umyć, dokładnie osuszyć za pomocą papierowych ręczników i oprószyć solą i pieprzem cytrynowym. Odstawic na pół godziny w chłodne miejsce. W tym czasie przygotować sos słodko-kwaśny. Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać. Paprykę oczyścić z gniazda nasiennego i pokroić w paski. Kukurydzę, pomidory i ananasa odsączyć z zalewy (sok z pomidorów i sok z ananasa zachować!). W naczyniu o grubym dnie rozgrzać 2 łyżki oleju. Wrzucić cebulę, czosnek i odsączone pomidory. Dusić ok. 3-4 minut, po czym dodać paprykę i podlać sokiem z pomidorów. Doprowadzić do wrzenia. Chwilę dusić, dodać ananasa i kukurydzę. Sos doprawić octem i cukrem oraz szczyptą soli. Dodać pieprz kubeba i chili. Dusić około 15 minut, aż papryka zmięknie. W szklankę wsypać mąkę ziemniaczaną i rozrobić sokiem z ananasa. Zagęścić sos.
Rybę wyjąć z lodówki. Na patelni rozgrzać 3 łyżki oleju. Filety z pangi obsmażać na złoty kolor. Podawać z sosem słodko-kwaśnym i ugotowanym na sypko ryżem
Dane techniczne
Rodzaj | Pieprz kubeba |
Postać | całe ziarna |
Skład | 100% owoc pieprzu kubeba |
Zawartość glutaminianu sodu | brak |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych |
Zastosowanie | przyprawa |
Wskazania | przyprawa kulinarna |
Kraj pochodzenia | Indonezja |