Przytulia czepna - ziele przytulii czepnej

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 3,30 zł 3.30
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150803

Opis

Przytulia czepna - ziele przytulii czepnej
(Galium aparine)

 

ang. cleavers, clivers, goosegrass;
hiszp. amor de hortelano, azotalenguas, lapa;
niem. Kletten-Labkraut;
fran. gaillet gratteron;
ros. подмаренник цепкий, подмаренник льновый;

Przytulia czepna należy do ziół znanych już w starożytności. Grecki lekarz Pedanius Dioskurydes, żyjący w drugiej połowie I wieku i będący autorem pierwszej w dziejach farmakopei, zalecał stosowanie wyciągów z zielonych części rośliny jako skutecznego środka na oparzenia termiczne skóry, a ekstraktów z kłączy - jako afrodyzjaka dla mężczyzn. Z korzeni przytulii pozyskiwano również czerwony barwnik do tkanin, który, po wymieszaniu z octem, zmieniał kolor na niebieski. Do dziś tę właściwość wykorzystuje się w produkcji papieru lakmusowego służącego do oznaczania pH.


   Co to jest przytulia czepna? Opis rośliny – informacje ogólne

Przytulia czepna jest rośliną z rodziny marzanowatych powszechnie występującą na obszarze całego świata. W Polsce i krajach ościennych uznawana jest za dokuczliwy i trudny do wytępienia chwast. Tworzy rozgałęzione łodygi o kanciastym kształcie i długości dochodzącej do około 1,5 m, płożące się po ziemi lub wspinające po innych roślinach za pomocą ostrych, czepliwych haczyków. Każda z łodyg porośnięta jest drobnymi liśćmi zebranymi w charakterystyczne okółki, z których wyrastają wierzchotki z drobnymi, białymi kwiatami. Przytulia rozsiewa się za pomocą rozłupek wyposażonych w drobne haczyki, za pomocą których dojrzałe nasiona rośliny przyczepiają się do zwierzęcej sierści czy ludzkich ubrań, przenosząc się na znaczne niekiedy odległości. Preferuje gleby bogate w azot i stanowiska półcieniste, zaliczana bywa do roślin ruderalnych, choć najczęściej spotkać ją można na obrzeżach łąk i pól oraz w okolicach wiejskich przydroży. Młode pędy przytulii czepnej są jadalne, dlatego można je wykorzystać do przygotowania wiosennych sałatek lub jako dodatek do mięs. Z kolei z prażonych nasion rośliny parzy się napój stanowiący namiastkę kawy.


   Surowiec zielarski:

ziele przytulii czepnej (herba galii alparinis) 100%

Skład

Zawiera glikozydy, kwasy (m.in. cytrynowy, galusowy i askorbinowy), saponiny, alkaloidy, dużo krzemionki, olejek eteryczny, sole mineralne i kumaryny, ponadto gorycze, flawonoidy i pochodne antracenu. Obfituje w łatwo przyswajalne witaminy C i PP (niacynę).

Właściwości

Niekiedy w trakcie procesu suszenia surowiec czernieje, co związane jest z zachodzącymi wewnątrz procesami chemicznymi (hydrolizą kwasową irydoidów przechodzących w prostsze w budowie związki pochodne o ciemnym zabarwieniu). Nie powoduje to jednak utraty właściwości prozdrowotnych. Wyciągi z suszonej przytulii wyróżniają się wyraźnie słonym posmakiem, podczas gdy maceraty przygotowane ze świeżego ziela cechują się wyczuwalną nutą słodyczy.


   Działanie

Ziele przytulii czepnej, podobnie jak ziele przytulii właściwej, uznaje się za szczególnie skuteczny diuretyk, czyli środek o działaniu moczopędnym. Wyciągi wodne z przytulii czepnej odtruwają organizm, wspomagają jego detoksykację, usuwają nadmiar kwasu moczowego ze stawów (jednej z przyczyn bolesności i obrzęków towarzyszących chorobom reumatycznym i metabolicznym) oraz przeciwdziałają pojawianiu się obrzęków i opuchlizn. Substancje czynne obecne w zielu przytulii wykazują właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i żółciopędne. Wspomagają trawienie aktywując wydzielanie enzymów żołądkowych, wątrobowych i trzustkowych, jak również pomagają w utrzymaniu właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej. Ziele przytulii czepnej zaliczane jest do surowców spazmolitycznych – działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz układu krążenia. Wspomaga krążenie oraz korzystnie oddziałuje na układ limfatyczny.

 

   Zastosowanie

Ziele przytulii czepnej w ziołolecznictwie

Przytulia czepna na układ moczowy

Substancje czynne obecne w zielu przytulii czepnej działają silnie moczopędnie. Pobudzają pracę nerek, pomagają usuwać wodę z organizmu i przeciwdziałają retencji płynów odpowiedzialnych za powstawanie opuchlizn i obrzęków. Dzięki temu ograniczają wytrącanie się złogów w drogach moczowych, ograniczają ryzyko osadzania kamieni i powstawania piasku skutkujących bolesnymi kolkami nerkowymi. Dzięki obecności związków o właściwościach przeciwzapalnych hamują rozwój infekcji w obrębie narządów układu moczowego, w szczególności pęcherza i cewki moczowej, jak również przeciwdziałają wysiękom. Wzmożona dziureza sprzyja ogólnemu odtruciu organizmu, ponieważ większość toksycznych substancji wydalanych jest wraz z nadmiarem moczu. Wyciągi z ziela przytulii czepnej zalecane są przez medycynę ludową w leczeniu i profilaktyce takich schorzeń jak skąpomocz, kamica, zapalenie nerek, krwiomocz, dna moczanowa czy reumatyzm. 

Przytulia czepna na serce i nadciśnienie

Ekstrakty z ziela przytulii czepnej znajdują zastosowanie w profilaktyce miażdżycy naczyń krwionośnych. Związki obecne w surowcu usprawniają krążenie krwi w organizmie, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, wspomagają pracę serca i regulują jego prawidłowy rytm. Uznawane są za wzmacniające działanie konwencjonalnych leków na nadciśnienie tętnicze. Przeciwdziałają odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i żyłach hamując tym samym rozwój sklerozy czy choroby wieńcowej. Równocześnie wyciągi z przytulii czepnej wykazują właściwości ściągające – zmniejszają skłonność do krwotoków oraz hamują krwawienia wewnętrzne (np. spowodowane chorobą wrzodową żołądka) i zewnętrzne (np. krwawienia z nosa).

Przytulia czepna na żołądek i trzustkę

Ziele przytulii czepnej w medycynie ludowej uznawane jest za silny środek przeciwskurczowy. Rozluźnia mięśnie gładkie przeciwdziałając boleściom żołądka i jelit oraz pojawianiu się spowodowanych przez nie kolek brzusznych. Rozkurcza przewody żółciowe ułatwiając odpływ żółci z wątroby, co przyspiesza i usprawnia zachodzące w organizmie procesy trawienne. Łagodzi również ewentualne dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego, szczególnie w przypadku zalegania w nim kamieni. Ponadto substancje czynne obecne w zielu przytulii czepnej pobudzają wydzielanie enzymów trzustkowych, w szczególności odpowiedzialnych za prawidłowe trawienie białek. Z tego powodu regularne spożywanie wyciągów z przytulii czepnej zalecane jest np. sportowcom i kulturystom, gdyż przytulia czepna zwiększa przyswajalność białka oraz poprawia tolerancję organizmu na koncentraty białkowe obecne w różnego rodzaju odżywkach. 

Przytulia czepna na łupież i choroby skóry

Przeciwzapalne, antybakteryjne i ściągające właściwości substancji czynnych obecnych w zielu przytulii czepnej znajdują zastosowanie w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łupież. Regularnie stosowane (wewnętrznie i zewnętrznie, np. do przemywania skóry) wyciągi z przytulii zmniejszają skłonność do tworzenia się wyprysków, ograniczają stany zapalne, hamują namnażanie bakterii skórnych oraz przyspieszają gojenie ran. W medycynie ludowej państw bałkańskich przytulię czepną uznawano za skuteczny środek profilaktyki nowotworów skóry. Ponadto  ziele przytulii, bogate w krzemionkę, regularnie przyjmowane poprawia stan włosów i wzmacnia kondycję paznokci, przeciwdziałając ich łamaniu i rozdwajaniu.


   Przeciwwskazania

Wyciągów z przytulii czepnej nie należy stosować o osób nadwrażliwych na substancje czynne obecne w surowcu zielarskim.

Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne

Nieznane.


   Sposób przechowywania

Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.


   Dawkowanie i przykładowe sposoby użycia

Odwar z ziela przytulii czepnej 

2 łyżeczki ziela przytulii zalać 200 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 8 minut. Następnie odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 5 minut. Pić 4 x dziennie po 100 ml.

Napar z ziela przytulii czepnej 

2 łyżeczki ziela przytulii zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 30 minut, przecedzić. Pić 4 razy dziennie po 100 ml. 

Proszek z ziela przytulii czepnej 

Ziele przytulii zmielić na pył. Spożywać 3 x dziennie po płaskiej łyżeczce obficie popijając płynem. Można stosować zewnętrznie jako zasypka na rany, najlepiej w formie mieszanki 1:1 z Alantanem lub Linomagiem. 

Nalewka z ziela przytulii czepnej 

50 g ziela przytulii zalać 400 ml alkoholu o mocy 40-60%. Pozostawić w ciemnym miejscu do maceracji na 14 dni. Przefiltrować, zlać do butelki. Pić po 3 razy dziennie po 5 ml. Można używać zewnętrznie do nacierania owrzodzeń i odparzeń. 

 

   Mieszanki ziołowe z zielem przytulii czepnej

Napar z przytulii na skąpomocz

50 g ziela przytulii wymieszać z 50 g owoców jałowca, 50 g liści brzozy, 50 g liści mącznicy i 50 g ziela połonicznika. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez kwadrans, następnie odcedzić i schłodzić. Pić 3 x dziennie po jednej szklance w skąpomoczu, kamicy moczowej, problemach z diurezą, reumatyzmie i dnie moczanowej.

 

 

   Bibliografia

Farmakopea Polska
http://espz.pl/


Dane techniczne

Nazwa polska Przytulia czepna
Nazwa łacińska galium aparine
Skład 100% przytulii czepnej
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,3-08 cm
Wskazania kamica moczowa, kamica żółciowa, miażdżyca
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl