RUMIANEK RZYMSKI

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 22,00 zł 22.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020120343

Opis

RUMIAN RZYMSKI kwiat
(Chamaemelum nobile)

ang. roman chamomile;
hiszp.  manzanilla romana;
niem.  römische Kamille;
fran.  Camomille romaine;
ros.  Рома́шка ри́мская, Пупа́вка благоро́дная;


To wieloroczna roślina z rodziny astrowatych powszechnie spotykana w Europie środkowo-północnej i Azji, a wtórnie rozpowszechniona również w Ameryce Północnej. Bywa uprawiana w przydomowych ogródkach ze wglądów dekoracyjnych, lecz często dziczeje - wówczas spotkać go można na polach, łąkach, przydrożach i siedliskach ruderalnych. Ze względu na minimalne wymagania glebowe pozostaje dość wdzięcznym przedmiotem uprawy nawet dla mniej wprawnych ogrodników. Jej charakterystyczne kwiaty o delikatnych, białych płatkach otaczających żółte, rurkowe pręciki zawierają duże ilości wonnych olejków nadających rumiankowi intensywnego, dość przyjemnego aromatu. W fitoterapii stosuje się bądź całe koszyczki kwiatowe, bądź suszone rurki („środki” kwiatów), tzw. rozkrusz.


SUROWIEC: kwiat rumianku (flos chamomillae romanae)

Zawiera między innymi olejek eteryczny do 2,5% (chamazulen, farnezen, pinokarwon, estry butylowe oraz izoamylowe kwasów angelilikowego, izomasłowego, tyglinowego i metyloakrylowego), flawonoidy, fitosterole, kwas kawowy, cholinę i gorycze.


DZIAŁANIE


Kwiat rumianku rzymskiego charakteryzuje się przede wszystkim działaniem rozluźniającym. Wpływa zarówno na mięśnie gładkie, z których zbudowana jest większość narządów wewnętrznych naszych organizmów, jak również na system nerwowy. Łagodzi bóle brzucha spowodowane stresem, napięciem oraz zaburzeniami trawienia, reguluje przemianę materii, zapobiega kolkom, wzdęciom i bolesnym skurczom jelit. Poprawia apetyt i ułatwia przyswajanie treści pokarmowych. Posiada właściwości antyseptyczne zarówno przyjmowany wewnętrznie (zapobiegając no, powstawaniu wrzodów żołądka), jak i stosowany zewnętrznie. Łagodzi podrażnienia skóry, zapobiega zakażeniom bakteryjnym i wirusowym. Jednocześnie pozostaje tak łagodny, że może być z powodzeniem używany do pielęgnacji niemowląt. Dodatkowo kwiat rumianku posiada właściwości lekko przeciwbólowe, zmniejszając dolegliwości spowodowane przez migreny, choroby reumatyczne i bóle mięśniowe (np. będące efektem przeziębienia). Mocny napar rumiankowy i macerat mocny ze świeżego ziela znosi bóle miesiączkowe. W formie inhalacji ogranicza katar i pomaga wyleczyć zapalenie zatok, przeciwdziała także dokuczliwym nieżytom błon śluzowych stanowiącym efekt alergii. Dodany do płukanek do włosów czyni je miękkimi i w naturalny sposób rozjaśnia pasemka.


ZASTOSOWANIE

Napar z koszyczków rumianku rzymskiego stosowany jest w stanach zapalnych układu pokarmowego i oddechowego, ponieważ pomaga złagodzić zaburzenia żołądkowo-jelitowe i nudności. Okazuje się pomocny w leczeniu takich przypadłości jak skurcze, rozdęcia nadbrzusza, wzdęcia i odbijanie się. Stosowany do płukania jamy ustnej i gardła wspomaga leczenie zapalenia dziąseł i stanów zapalnych gardła. Przeciwdziała chorobie lokomocyjnej. Herbatka rumiankowa przynosi ulgę niemowlętom w przypadku kolki jelitowej. Stosowany zewnętrznie jako płukanka do włosów rozjaśnia kolor, dodaje im miękkości i blasku, zaś jako okład do ciała łagodzi podrażnienia skóry, świąd oraz dolegliwości związane z zapaleniem pochwy i hemoroidami. Uważa się, iż napar z rumianku działa również łagodnie uspokajająco, przynosi ukojenie nerwów, zmniejsza wahania nastrojów i ułatwia zasypianie, dlatego zalecany jest dla odprężenia osobom narażonym na stres, cierpiącym na bezsenność i rozdrażnienie.


PRZECIWWSKAZANIA

Stwierdzona alergia na surowiec. W przypadkach osób, u których stwierdza się nadwrażliwość na rośliny z rodziny Compositae, nie zaleca się również podawania rumianku lekarskiego (możliwe jest wtedy tzw. "krzyżowe" uczulenie)


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
1 łyżkę kwiatów rumianku zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut, schłodzić. Pić 3 x dziennie po 100 ml w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, nerwicy żołądka i przy bezsenności. W przypadku nieżytu przewodu pokarmowego zaleca się przyjmowanie mniejszych dawek w odstępach co 2-3 godziny.

Płukanka
25 g kwiatu rumianku zalać 1 litrem wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować 1-2 minuty, po czym odstawić do zaparzenia na 20 minut. Odcedzić. Schłodzonym naparem płukać włosy zaraz po ich umyciu szamponem. Płukanka działa lekko rozjaśniająco, pozostawia włosy miękkie i puszyste.

Nalewka
100 g kwiatów rumianku zalać 300 ml alkoholu 40%. Odstawić do maceracji na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować i zlać do butelek. Pić 1-2 razy dziennie po ok. 5 ml.

Nalewka
50 g suszonego ziela jasnoty zalać 250 ml wódki. Zamieszać, zamknąć butelkę i odstawić w ciemne miejsce do maceracji na 14 dni. Po tym czasie odfiltrować i przelać do docelowej butelki. Pić 3-4 razy dziennie po 10 ml (ok. 2 łyżki stołowe).


Mieszanki ziołowe

Na egzemę
25 g kwiatów rumianku wymieszać z 50 g liści orzecha włoskiego, 25 g babki lancetowatej, 25 g ziela krwawnika, 25 g ziela przywrotnika, 25 g ziela jasnoty białej, 25 g korzenia mniszka lekarskiego i 10 g tysiącznika. 1 łyżeczkę mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut, odcedzic i schłodzić. Pic 1 x dziennie przed snem.

Na trądzik pospolity
50 g kwiatu rumianku wymieszać z 50 g liści orzecha włoskiego, 50 g dziurawca, 40 g korzenia łopianu, 30 g skrzypu polsnego. 2 łyżeczki ziół zalać 400 ml wrzątku. Zaparzać pod przykryciem przez 60 minut, odcedzić. Pić między posiłkami do 3 szklanek naparu dziennie.


Na zapalenie jamy ustnej
20 g kwiatów rumianku wymieszać z 20 g liści orzecha włoskiego, 20 g szałwii, 10 g kwiatu czarnej malwy i 10 g kory dębu. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut, odcedzić i schłodzić. Wyciągu używać 5-6 x dziennie do płukania jamy ustnej.


Dane techniczne

Nazwa polska Rumian rzymski
Nazwa łacińska Chamaemelum nobile
Skład 100%
Rodzaj surowca kwiat
Postać cały koszyczek
Frakcja -
Wskazania zaburzenia trawienia, wzdęcia, kolka jelitowa
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl