TATARAK KŁĄCZE

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,85 zł 2.85
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020110263

Opis

TATARAK ZWYCZAJNY
(Acorus calamus)

ang. sweet flag, calamus;
hiszp.  cálamo aromático;
niem.  Kalmus;
fran.  L'acore odorant, jonc odorant;
ros.  Аиробыкнове́нный, Аирболо́тный;


Tatarak zwyczajny jest polimorficzną byliną z rodziny tatarakowatych. Występuje na terenie całego świata, gdzie zawleczony został przez człowieka z Azji - pierwotnego siedliska tej rośliny. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania uważany jest za gatunek inwazyjny, lecz w przypadku naszej strefy klimatycznej jego wpływ na rodzimą florę jest nieznaczny. Znany również jako ajer lub tatarskie ziele, wykorzystywany jest szeroko w przemyśle przetwórczym, do którego dostarcza cenionego olejku aromatycznego i surowca kosmetycznego. Najczęściej spotkać go można na brzegach wód stojących, w rowach melioracyjnych, stawach i bagnach, nierzadko w ciekach wodnych. Preferuje podłoża piaszczyste i muliste, o wysokiej zawartości minerałów, gdzie tworzy gęste szuwary wykorzystywane jako miejsca lęgowe przez ptactwo wodne. Jest również ważnym źródłem pożywienia dla licznych ssaków roślinożernych.


SUROWIEC: kłącze tataraku (rhizoma calami)

Kłącze tataraku ma silny, aromatyczny zapach oraz gorzki smak. Zawiera m.in. olejek eteryczny o swoistym, bardzo miłym zapachu (a w nim: azaron i geraniol), ponadto gorycze (akoryna i akoretyna) i garbniki. Obfituje w witaminę C i sole mineralne.


DZIAŁANIE

Kłącze tataraku działa silnie żółciopędnie, wspomaga przemianę materii, zapobiega wzdęciom i bolesnym kurczom żołądka i jelit. Odkaża układ pokarmowy, wspomaga walkę z pasożytami wewnętrznymi i zapobiega rozprzestrzenianiu się stanów zapalnych spowodowanych obecnością drobnoustrojów. Działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, a ze względu na swój gorzki smak pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych: żołądkowego i trzustkowego. Ponadto posiada właściwości uspokajające i nasenne. Przy zastosowaniu zewnętrznym łagodzi stany zapalne skóry, a dzięki zawartości dużej ilości soli mineralnych działa odżywczo i wzmacniająco.


ZASTOSOWANIE

Napar z kłącza tataraku stosowany jest w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak: kolki, wzdęcia, nieżyt żołądka i jelit, niestrawność, biegunki, zaparcia. Pobudza apetyt oraz wspomaga leczenie zapalenia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, kamicy żółciowej oraz choroby wrzodowej. Przynosi ulgę w stanach zapalnych dróg moczowych i kamicy moczowej. Stosowany jest przy przeziębieniach i kaszlu jako środek rozgrzewający i wykrztuśny. Ponadto tatarak łagodnie uspokaja i ułatwia zasypianie. Płukanki tatarakowe łagodzą stany zapalne gardła i jamy ustnej, a. wyciągi z tataraku wcierane w skórę głowy i włosy wzmacniają pasma oraz wspomagają leczenie łupieżu. Przeciwdziałają wypadaniu włosów i wydatnie odżywiają cebulki włosowe. Kłącza wykorzystane do przygotowania kąpieli ziołowych rozgrzewają i uspokajają.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
2 łyżeczki kłącza tataraku zalać 200 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 5 minut. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na kolejne 20 minut, przecedzić. Pić do 4 razy dziennie po 150 ml.

Napar
2 łyżeczki kłącza tataraku zalać 250 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 30 minut, przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 100 ml.

Nalewka
50 g kłącza tataraku zalać 200 ml alkoholu o mocy 40-60%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni do maceracji. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelek. Spożywać 2-3 razy dziennie po 10 ml lub zewnętrznie do nacierania skóry w celu przeciwdziałania łupieżowi, stanom zapalnym, łuszczycy i innym rodzajom wyprysków.


Mieszanki ziołowe

Na choroby wątroby
50 g kłącza tataraku wymieszać 50 g liści mniszka lekarskiego, 50 g ziela glistnika, 50 g liści mięta, 50 g ziela dziurawca i 50 g porostu islandzkiego. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia na 20 minut. Odcedzić. Pić do 3 razy dziennie po 100 ml w stanach zapalnych wątroby i pęcherzyka żółciowego, w zastojach żółci i przy niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych.

Wzmacniająca dla rekonwalescentów
50 g kłącza tataraku wymieszać z 50 g ziela tymianku, 50 g kwiatów dziewanny, 50 g kwiatów lawendy, 50 g majeranku, 50 g pączków sosny, 50 g siemienia lnianego, 50 g porostu islandzkiego, 50 g korzenia żywokostu, 50 g korzenia lukrecji, 50 g ziela macierzanki, 5 g owocu jałowca, 50 g owocu czarnego bzu i 50 g suszonych śliwek. 2 kopiaste łyżeczki mieszanki zalać 300 ml chłodnej wody. Zagotować i zaparzać pod przykryciem przez 30 minut. Odcedzić, posłodzić miodem. Doskonały napój regeneracyjny, polecany w terapii chorób zakaźnych i infekcji dróg oddechowych, po operacjach i ciężkich zabiegach.


Dane techniczne

Nazwa polska Tatarak zwyczajny
Nazwa łacińska acorus calamus
Skład 100% kłączy tataraku
Rodzaj surowca kłącze
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania pasożyty wewnętrzne, na żołądek i jelita, na trawienie
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl