TOPOLA LIŚĆ
Opis
TOPOLA CZARNA
(Populus nigra)
ang. black poplar;
hiszp. álamo negro o chopo negro;
niem. Schwarz-Pappel, Saarbaum;
fran. peuplier noir;
ros. То́польчёрный, Осоко́рь;
Topola czarna jest drzewem z rodziny wierzbowatych w stanie naturalnym występującym w zachodniej Europie, środkowej Azji i Afryce północnej (przez Polską przebiega górna granica jej występowania na kontynencie). Dorasta do 30 m wysokości, a starsze drzewa często wyróżniają się grubym pniem pełnym guzowatych narośli. Kwitnie wczesną wiosną, a na przełomie maja i czerwca wdaje nasiona otoczone puszystą osłonką, zazwyczaj niesłusznie posądzane za powód alergii i kataru siennego u ludzi. Najczęściej spotkać ją można na terenach zalewowych, w dorzeczach rzek i na podmokłych łąkach, choć w miastach często nasadzana bywa w parkach i przy drogach jako drzewo ozdobne.
SUROWIEC: liść i pączek topoli (folium et gemmae populi)
Obfitują w glikozydy fenolowe ( m.in. salicyna, populina), olejki eteryczne, garbniki, żywice, sole mineralne, flawonoidy.
DZIAŁANIE
Liście topoli posiadają właściwości przeciwzapalne i napotne. Obniżają gorączkę, przeciwdziałają dreszczom, ułatwiają odkrztuszanie i wykazują działanie przeciwprzeziębieniowe. Przyspieszają wydzielanie żółci i usprawniają procesy trawienne, obniżają poziom mocznika i innych szkodliwych metabolitów w organizmie. Jednocześnie mają właściwości uspokajające, rozluźniające mięśnie i nasenne (skuteczne są w szczególności w przypadku dzieci i osób podeszłych cierpiących na bezsenność). Ponadto działają lekko przeciwbólowo ze względu na zawartość salicylanów.
ZASTOSOWANIE
Liście topoli czarnej znajdują zastosowanie podobne jak kwiat wiązówki i kora wierzby. Stosowane są przy przeziębieniach, infekcjach gardła, w stanach zapalnych płuc i oskrzeli, w anginie i przy zapaleniu migdałków dla obniżenia temperatury i wzmocnienia wydzielania potu. Ponadto w kaszlu i wspomagająco w kombinacji z innymi ziołami przy skąpomoczu i zapaleniach narządów układu moczowego. Zalecane są w walce z obrzękami i opuchlizną powstałymi na tle nadmiaru wody zalegającej w organizmie, również jako bardzo delikatny, ziołowy środek nasenny. Pomocniczo w chorobach reumatycznych, dnie moczanowej i zapaleniach stawów.
PRZECIWWSKAZANIA
Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA
Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.
PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA
Odwar
2 łyżeczki liści lub pączków topoli zalać 200 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na kolejne 15 minut, przecedzić. Pić 3 do 6 razy dziennie po 100 ml.
Napar
2 łyżeczki liści topoli zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia pod przykryciem przez 30 minut, przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 100 ml.
Nalewka
50 g liści topoli zalać 200 ml alkoholu o mocy 40-60%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni do maceracji. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelek. Spożywać 2-3 razy dziennie po 10 ml przy przeziębieniach, infekcjach wewnętrznych, anginie, dla zbicia gorączki i zmniejszenia dolegliwości reumatycznych. Można stosować zewnętrznie do przemywania ciała w chorobach skórnych.
Nalewka na winie dla dzieci
50 g liści topoli zalać 200 ml czerwonego, wytrawnego wina. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 14 dni do maceracji. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelek. Podawać do 3 razy dziennie po 10 ml jako dodatek do herbatki z dzikiej róży lub owoców czarnego bzu, słodzonych miodem, jako środek na przeziębienia i infekcje gardła, dla zbicia gorączki i zapobiegania dreszczom.
Mieszanki ziołowe
Na przeziębienie
50 g liści topoli wymieszać z 25 g kwiatów lub ziela wiązówki, 25 g kory lub liści jesionu oraz 50 g kory wierzby białej. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml chłodnej wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować przez kwadrans, następnie zaparzać pod przykryciem jeszcze 10 minut. Przecedzić. Pić do 3 razy dziennie po 100 ml.
Dane techniczne
Nazwa łacińska | Populus nigra |
Rodzaj surowca | liść |
Postać | cięty |
Zbiór | z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego |
Kraj pochodzenia | Polska |
Podmiot odpowiedzialny | Aromatika Adam Iwańczuk |