WIDŁAK GOŹDZISTY ZIELE

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 6,85 zł 6.85
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150753

Opis

WIDŁAK GOŹDZISTY ziele
(Lycopodium clavatum)

ang. stag's-horn clubmoss, running clubmoss, ground pine;
hiszp. caminera, colchón de pobre, licopodio;
niem. Keulen-Bärlapp; Wolfsklaue;
fran. herbe aux massues, lycopode officinal;
ros. Плаун булавови́дный;


Widłak goździsty jest kosmopolityczną rośliną z rodziny widłakowatych typową dla obszarów leśnych strefy umiarkowanej. Należy do bardzo starych genetycznie - jego przodkowie obecni byli na Ziemi już 300 mln lat temu. Od tamtych czasów wygląd rośliny praktycznie nie uległ zmianie - tworzy płożące się pędy, z których wyrastają kilkucentymetrowe łodygi, pokryte drobnymi listkami przypominającymi igły. Dojrzałe rośliny tworzą charakterystyczne, wąskie szypułki, zwieńczone żółtawymi kłosami, w których zamknięte są dojrzewające zarodniki rozsiewane przez wiatr i zwierzęta. Cały proces rozmnażania widłaka, od momentu wysiania, poprzez wzrost aż do wykształcenia własnych kłosów zarodnionośnych przez nową roślinę, może trwać nawet dwadzieścia lat. Z tego powodu widłak bardzo łatwo ulega wytrzebieniu, a raz wytępiony w danym miejscu odrasta bardzo rzadko lub wcale. Obecnie najczęściej spotkać go można w świetlistych lasach sosnowych i na wrzosowiskach, zazwyczaj na stanowiskach zacienionych, ponieważ nie lubi bezpośredniej ekspozycji na słońce.



SUROWIEC: 
ziele widłaka (herba lycopodi)

Ziele widłaka zwiera alkaloidy ok. 0,2-0,3% (annotyna, annotynina, likopodyna, nikotyna, akryfolina, annopodyna), flawonoidy 0,2%, kwasy fenolowe, kwas azelainowy, sole mineralne (głównie glin 0,02-0,1%) oraz trójterpeny.


DZIAŁANIE

W medycynie ludowej ziele widłaka goździstego stosowano stosunkowo ostrożnie. Zalecane było przede wszystkim jako środek wspomagający pracę wątroby i trzustki, łagodzący dolegliwości bólowe ze strony tych organów oraz redukujący stany zapalne rozwijające się w ich obrębie. Ponadto widłaka uznawano za ziele moczopędne, dezynfekujące drogi moczowe, wzmagające diurezę (proces wydzielania moczu) i hamujące rozwój infekcji bakteryjnych w obrębie układu moczowego. Współcześnie prowadzone badania wskazują na udział widłaka w procesach neurologicznych zachodzących w mózgu: wyciągi z tego surowca wspomagają koncentrację i poprawiają pamięć, łagodzą również niedowłady i osłabienia mięśniowe spowodowane problemami w przewodzeniu nerwowym. Wyciągi z widłaka stosowane zewnętrznie łagodzą podrażnienia skóry, zmniejszają wypryski oraz przyspieszają gojenie oparzeń i odmrożeń.


ZASTOSOWANIE 

W medycynie ludowej ziele widłaka goździstego stosowane było przede wszystkim jako ostateczny środek na choroby wątroby, takie jak niewydolność, uszkodzenia przez czynniki toksyczne oraz marskość, jak również nowotwory wątroby i dróg żółciowych (ze względu na synergizm działania zaleca się jego stosowanie wspólnie z karczochem i ostropestem). Wykorzystywano je również w profilaktyce kamicy nerkowej oraz schorzeniach spowodowanych piaskiem odkładającym się w moczowodach. Widłak uważano za skuteczny środek redukujący opuchlizny i wysięki, a tym samym redukujący nadciśnienie i odciążający układ krążenia. Bywał również wykorzystywany w walce z alkoholizmem, ponieważ po dodaniu do wódki powodował uporczywe wymioty. Ponadto surowiec zalecany był w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu i pozostałych chorób układu mięśniowo-kostnego przebiegających z deformacją stawów. Współcześnie wskazuje się na jego potencjalne możliwości w łagodzeniu objawów demencji starczej i choroby Alzheimera, jak również zaburzeń pamięci. Bywa zalecany osobom cierpiącym na otępienie, w zaburzeniach koncentracji oraz osobom po udarze mózgu. Zewnętrznie do przemywania skóry w skłonności do wyprysków, przy cerze trądzikowej, egzemie, liszajach, oparzeniach i odmrożeniach.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. W medycynie zachodniej składniki ziela uważane są za potencjalnie toksyczne, dlatego przyjmowanie wyciągów wodnych z widłaka zaleca się pod kontrolą lekarza.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Napar
2 łyżeczki rozdrobnionego ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, po 20 minutach przecedzić. Pić po pół szklanki 2-3 razy dziennie przez 1 tydzień, potem 1 szklankę dziennie przez 3 tygodnie. Kurację wznawiać co kwartał. Wyciąg wodny z widłaka można stosować zewnętrznie do przemywania ran i podrażnień skóry, również w formie kompresów na bolące stawy.

Nalewka / tynktura
1 część surowca zalać 5 częściami alkoholu o stężeniu 60-65% (najlepiej podgrzanego do temperatury 50-60 st.C). Odstawić do maceracji na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni zlać, przefiltrować. Stosować kuracje trzytygodniowe: w I tygodniu pić 2x dziennie po 5 ml, w kolejnych tygodniach 1x dziennie 5 ml. Kurację powtarzać co kwartał.

Dane techniczne

Nazwa polska Widłak goździsty
Nazwa łacińska lycopodium clavatum
Skład 100% ziele widłaka
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania choroby wątroby, nadciśnienie
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl