ŻYWOKOST LIŚĆ

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 2,65 zł 2.65
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020130443

Opis

ŻYWOKOST LEKARSKI liść
(Symphytum officinale)

ang. common comfrey;
hiszp.  consuelda;
niem.  Echte Beinwell;
fran.  consoude officinale;
ros.  Око́пник лека́рственный;


Żywokost lekarski to wieloletnia bylina z rodziny ogórecznikowatych o szorstkich, owłosionych liściach i fioletowo-purpurowych kwiatach. Najczęściej spotkać ją można w pobliżu rzek i stawów, na podmokłych łąkach, w wilgotnych zaroślach, nieopodal rowów melioracyjnych i na żyznych pastwiskach. Należy do gatunków typowo euroazjatyckich, występuje w strefie klimatu przejściowego na terenie Starego Kontynentu aż po Sybir, choć w sposób sztuczny zawleczono ją również do Ameryki Północnej. W przeszłości stosowano ją wewnętrznie jako ceniony środek powlekający w chorobach narządów układu pokarmowego i oddechowego. Obecnie używana jest wyłącznie zewnętrznie ze względu na obecność w zielu licznych alkaloidów pirolizydynowych o działaniu trującym, odkładających się w wątrobie i mogących powodować poważne zatrucia, ze skutkiem śmiertelnym włącznie.


SUROWIEC: liść żywokostu (folium symphyti)

Surowiec zawiera alantoinę, śluzy i alkaloidy - cynoglossynę, konsolidynę, kwasy – chlorogenowy, kawowy, żywice, skrobię, sacharozę, asparaginę i inne.Zawiera ponadto alkaloidy pirolizydynowe w ilości do 0,32%, wśród nich: symfytynę, echimidynę, likopsaminę, lasiokarpinę (0,0058%) i N-tlenek heliosupiny.


DZIAŁANIE

Liście żywokostu działają podobnie jak korzeń, lecz zawierają niższe stężenie alkaloidów uznawanych za substancje szkodliwe po spożyciu. Działają ściągająco i tonizująco, łagodzą podrażnienia błon śluzowych oraz zewnętrznych powłok ciała. Liść żywokostu znalazł zastosowanie w dawnej medycynie ludowej przede wszystkim ze względu na korzystny wpływ wywierany na błony śluzowe jelit, żołądka i układu oddechowego. Surowiec wykazywał działanie ściągające, powlekające i łagodzące podrażnienia. Wspomagał i przyspieszał proces regeneracji tkanek, przeciwdziałając powstawaniu uszkodzeń i występowaniu mikrokrwawień. Ułatwiał powrót do zdrowia w chorobie wrzodowej żołądka i usprawniał trawienie u osób w podeszłym wieku, zapobiegając bólom w obrębie jamy brzusznej spowodowanym ubytkiem błon śluzowych i nadżerkami. Stosowany zewnętrznie do okładów i kompresów przyspiesza gojenie urazów kości, stawów i mięśni.


ZASTOSOWANIE

Zawarta w żywokoście alantoina korzystnie wpływa na regenerację tkanek. Liść  żywokostu stosowany jest zewnętrznie przy odmrożeniach, oparzeniach, egzemie, ropniach i trudno gojących się ranach. Bywa wykorzystywany do zmniejszania obrzęków i opuchlizny stanowiących następstwo urazów kończyn (złamań, skręceń, zwichnięć, obtłuczeń, wybicia stawów, naderwania wiązadeł i ścięgien, nadwyrężenia mięśni). Łagodzi ból towarzyszący tego rodzaju urazom, przyspiesza gojenie ran. Liście żywokostu wykazują synergię działania w połączeniu z kwiatem nagietka, bławatka, lawendy oraz ślazu. Schłodzony napar z ziół może być stosowany zewnętrznie do przemywania skóry przez osoby o cerze suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Maceraty olejowe to z kolei doskonała baza do produkcji domowych kosmetyków i środków pielęgnacyjnych do ciała.


PRZECIWWSKAZANIA

Nie zaleca się stosować wewnętrznie. Zawarte w korzeniu żywokostu związki czynne mogą wywierać toksyczny wpływ na wątrobę.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
20-25 g liści żywokostu zalać 250 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Gotować kilka minut, aż do wydzielenia dużych ilości śluzu. Zestawić z ognia, pozostawić do zaparzenia pod przykryciem na 40 minut. Papką wypełnić lnianą ściereczkę i stosować jako kompres w urazach stawów i kości, przy bólach mięśni i ścięgien, w odmrożeniach i na oparzenia.

Nalewka
100 g liści żywokostu zalać 300 ml alkoholu 60%. Odstawić do maceracji na 14 dni. Po upływie dwóch tygodni przefiltrować, zlać do butelki. Stosować zewnętrznie do nacierania bolących mięśni i stawów, do przemywania ran, stłuczeń i obrzęków .

Ocet
100 g liści żywokostu zalać 200 ml octu spożywczego 10%. Pozostawić do maceracji w ciemnym, chłodnym miejscu na 7 dni. Następnie odfiltrować, zlać do butelki. Używać zewnętrznie jako środek ograniczający nadmierne pocenie stóp i dłoni, jak również do nacierania krwaików, siniaków, krwawych wybroczyn, opuchniętych stawów i mięśni. Można dodać do wody do moczenia stóp po długim wysiłku – zmniejsza opuchliznę i ból mięśni .

Maść na rany
100 g liści żywokostu zalać 50 ml oliwy z oliwek pierwszego tłoczenia. Pozostawić do maceracji przez 14 dni. Po upływie dwóch tygodni masę przecedzić. W naczyniu rozgrzać i roztopić 40 g wosku pszczelego. Dodać 250 ml oleju rycynowego oraz odcedzoną masę z żywokostu i 20 kropli olejku lawendowego. Całość bardzo dokładnie wymieszać. Przelać do mniejszych słoiczków, najlepiej z ciemnego szkła (jeśli takich nie ma, można obkleić je papierem, żeby zawartość chroniona była przed dostępem światła). Maść przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Stosować na rany skóry, stłuczenia, obrzęki, opuchliznę stawów, zapalenia ścięgna i złamania, etc.


Mieszanki ziołowe

Na bóle stawów
50 g liści żywokostu wymieszać z 50 g liścia pokrzywy, 50 g czarciego pazura, 50 g kory wierzby i 50 g korzeni mniszka. 2 łyżeczki mieszanki zalać 200 ml wrzącej wody. Pozostawić do zaparzenia na 30 minut. Odcedzić. Pić 3 razy dziennie po trzecią część szklanki. Można słodzić miodem.

Na chorobę zwyrodnieniową stawów
10 ml liści z żywokostu połączyć z 20 ml nalewki z kory wierzby, 20 ml nalewki z korzenia mniszka oraz 10 ml nalewki z ziela pokrzywy. Wymieszać. Spożywać do 3 razy dziennie po 20 kropli dla złagodzenia objawów choroby zwyrodnieniowej stawów. Lub do stosowania zewnętrznego do nacierania zmienionych przez chorobę stawów.


Dane techniczne

Nazwa polska Żywokost lekarski
Nazwa łacińska symphytum officinale
Skład 100% liści żywokostu
Rodzaj surowca liść
Postać cięty
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania stłuczenia, rany, uszkodzenia skóry, ugryzienia owadów
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl