Zioła na WRZODY ŻOŁĄDKA - 550 g
Opis
Zestaw ziół na wrzody żołądka
(wg receptury ojca Andrzeja Czesława Klimuszki)
ang. herbs for stomac ulcers;
hiszp. hierbas para úlceras estomacales;
niem. Kräuter für Magengeschwüre;
fran. herbes pour ulcères de l'estomac;
ros. травы для лечения язвы желудка;
Wrzody żołądka, nazywane w przeszłości „chorobą dyrektorską” (wierzono, że ich główną przyczyną był stres), to miejscowe ubytki błony śluzowej tego organu. Kształtem przypominają wulkaniczny krater, mogą też przyjmować różne rozmiary, od drobnych jak ziarenka piasku po duże tworzy o średnicy nawet kilku centymetrów. Pojawiają się wyłącznie na tym odcinku przewodu pokarmowego, na który oddziałują kwas solny i peptyna (enzym odpowiedzialny za trawienie białek). Współcześnie wiadomo, że główną przyczyną tworzenia się wrzodów żołądka jest nadkwasota lub zakażenie bakterią Helicobacter pylori, rzadziej – czynniki genetyczne. Do najczęstszych objawów obecności wrzodów jest charakterystyczny ból nadbrzusza pojawiający się około pół godziny po posiłku, wrażenie pieczenia w żołądku, wzdęcia, zgaga oraz nudności i wymioty.
Aromatika oferuje zestaw ziół na wrzody żołądka przygotowany według receptury zaczerpniętej z książki "Wróćmy do ziół leczniczych" znanego, polskiego zielarza ojca Andrzeja Czesława Klimuszki. Składniki mieszanki stanowią naturalne źródło substancji o działaniu powlekającym błony śluzowe narządów układu pokarmowego. Stymulują produkcję śluzu wyściełającego żołądek, który chroni delikatne ścianki organu przed agresywnym działaniem kwasu solnego niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesu trawienia. Im grubsza jest warstwa śluzu, tym mniejsze ryzyko uszkodzenia komórek i tym samym mniej szans na powstanie owrzodzeń. Składniki mieszanki łagodzą również przykre objawy już rozwiniętej choroby wrzodowej. Eliminują wzdęcia, przeciwdziałają zgadze i odbijaniu się, działają przeciwbólowo. Regulują trawienie i ułatwiają wypróżnianie się. Jednocześnie posiadają właściwości ściągające i uszczelniające naczynia krwionośne, zmniejszają ryzyko pęknięcia wrzodów i wystąpienia wewnętrznego krwawienia do przewodu pokarmowego. Regularne stosowanie mieszanki na wrzody żołądka obniża prawdopodobieństwo wznowy choroby po zabiegach chirurgicznych ich wycięcia.
Skład mieszanki ziół na wrzody żołądka
Kozłek korzeń
Krwawnik ziele
lawenda kwiat
Melisa liść
Mniszek lekarski korzeń
Pięciornik kłącze
Podbiał liść
Pokrzywa liść
Prawoślaz korzeń
Srebrnik ziele
Tasznik ziele
(w równych proporcjach)
Kupując jeden zestaw ziół otrzymasz mieszankę o wadze 550 g przygotowaną z wymienionych wyżej składników, przewidziany przez ojca Czesława Klimuszkę na jeden cykl kuracji. Schemat zalecanej, długotrwałej kuracji przewiduje spożycie jednego zestawu ziół, zrobienie 7 dni przerwy, ponowne spożycie całego zestawu ziół, zrobienie 12 dni przerwy i spożycie trzeciego zestawu – już w ramach utrwalenia uzyskanych rezultatów i profilaktyki zdrowotnej.
Zastosowanie ziół na wrzody żołądka
Jako tradycyjny środek zalecany przez medycynę ludową w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, w szczególności przy wrzodach żołądka i jelit.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników oferowanego zestawu ziół. Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne ziół na wrzody żołądka
Nieznane.
Sposób przechowywania ziół na wrzody żołądka
Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.
Dawkowanie i przykładowe sposoby użycia ziół na wrzody żołądka
Napar ziołowy na wrzody żołądka
1 kopiastą łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzącej wody, nie gotować. Pozostawić pod przykryciem aby się zaparzyły, następnie przecedzić, lekko podgrzać i powoli wypić. Należy pić trzy razy dziennie po jednej szklance przed posiłkiem, za każdym razem zioła świeżo parzone.
Dane techniczne
Zalecenia | wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, zapalenie wrzodziejące jelita grubego |
Postać | zioła sypkie, cięte |
Kraj pochodzenia | Polska |