

![]() |
![]() |

![]() |
![]() |
![]() |
Zioła na ZAPARCIA - 450 g
Opis
Zestaw ziół na zaparcia
(wg receptury ojca Andrzeja Czesława Klimuszki)
ang. herbs for constipation;
hiszp. hierbas para estreñimiento;
niem. Kräuter für Verstopfung;
fran. herbes pour constipation;
ros. травы для лечения запора;
Zaparcia, czyli problemy z regularnym wypróżnianiem się, najczęściej spowodowane są zbyt wolnym przesuwaniem się treści pokarmowej przez układ trawienny. W efekcie czas przyswajania pokarmów, a następnie wydalania resztek pokarmowych wydłuża się, a kolejne wypróżnienia mogą następować w odstępach dłuższych niż trzy dni. Treść pokarmowa zalegająca w jelitach twardnieje, staje się zbita i zmniejsza swoją objętość, pojawiają się wzdęcia i uporczywe bóle brzucha. Sam proces wydalania również staje się bolesny i wymaga wzmożonego wysiłku. Zaparcia mogą pojawiać się w wyniku nawyków (np. niezdrowego trybu życia, niechęci do korzystania z publicznych toalet, itp.), lecz mogą być również konsekwencją chorób narządu przewodu pokarmowego czy chorób metabolicznych, bądź stanowić przykry skutek uboczny przyjmowania niektórych leków (np. nasercowych). Do naturalnych środków przeciwdziałania zaparciom, obok zachowania właściwej diety uwzględniającej obecność warzyw i przetworów mlecznych obfitujących w żywe kultury bakterii, zalicza się również regularne spożywanie mieszanek ziołowych.
Aromatika oferuje zestaw ziół na uporczywe zaparcia przygotowany według receptury zaczerpniętej z książki "Wróćmy do ziół leczniczych" znanego, polskiego zielarza ojca Andrzeja Czesława Klimuszki. Składniki mieszanki wyróżniają się działaniem rozkurczającym mięśnie gładkie, z których zbudowane są narządy przewodu pokarmowego, oraz stymulującym ruchy robaczkowe jelit, co przyspiesza pasaż treści pokarmowych. Jednocześnie składniki mieszanki wykazują właściwości powlekające błony śluzowe wyściełające od wewnątrz przełyk, żołądek i jelita, co z jednej strony chroni je przed podrażnieniami i ogranicza ewentualnie rozwijające się stany zapalne, z drugiej – ułatwia przesuwanie treści pokarmowych w kierunku krańcowego odcinka jelita grubego. Substancje czynne obecne w składnikach mieszanki działają uspokajająco, rozluźniająco i lekko przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśni brzucha oraz łagodzą kolkowe bóle towarzyszące zaparciom, a jednocześnie wykazują delikatne właściwości przeczyszczające. Przywracają właściwą konsystencję masom kałowym, a tym samym znacząco ułatwiają wypróżnianie.
Skład mieszanki ziół na zaparcia
Arcydzięgiel korzeń
Drapacz ziele
Dziurawiec ziele
Kozłek korzeń
Melisa liść
Oman korzeń
Rzewień korzeń
Ślaz kwiat
Wierzba kora
(w równych proporcjach)
Kupując jeden zestaw ziół otrzymasz mieszankę o wadze 450 g przygotowaną z wymienionych wyżej składników, przewidziany przez ojca Czesława Klimuszkę na jeden cykl kuracji. Schemat zalecanej, długotrwałej kuracji przewiduje spożycie jednego zestawu ziół, zrobienie 7 dni przerwy, ponowne spożycie całego zestawu ziół, zrobienie 12 dni przerwy i spożycie trzeciego zestawu – już w ramach utrwalenia uzyskanych rezultatów i profilaktyki zdrowotnej.
Zastosowanie ziół na zaparcia
Jako tradycyjny środek zalecany przez medycynę ludową w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, w szczególności przy zaparciach i problemach z wypróżnianiem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników oferowanego zestawu ziół. Nie stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Interakcje - działania niepożądane - skutki uboczne ziół na zaparcia
Nieznane.
Sposób przechowywania ziół na zaparcia
Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.
Dawkowanie i przykładowe sposoby użycia ziół na zaparcia
Napar ziołowy na zaparcia i zatwardzenia
1 kopiastą łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzącej wody, nie gotować. Pozostawić pod przykryciem aby się zaparzyły, następnie przecedzić, lekko podgrzać i powoli wypić. Należy pić trzy razy dziennie po jednej szklance przed posiłkiem, za każdym razem zioła świeżo parzone.
Dane techniczne
Zalecenia | zaparcia, problemy z wypróżnianiem, podrażnienia i stany zapalne jelita grubego |
Postać | zioła sypkie, cięte |
Kraj pochodzenia | Polska |