Tymianek - ziele tymianku pospolitego

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 2,35 zł 2.35
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020150793

Opis

Tymianek - ziele tymianu pospolitego
(Origanum majorana herba)

ang. common thyme, garden thyme, thyme;
hiszp. tomillo;
niem. Echter Thymian, Römischer Quendel, Kuttelkraut, Gartenthymian;
fran. Thym commun, Thym cultivé, Farigoule;
ros. Тимья́н обыкнове́нный;

Tymianek należy do roślin przyprawowych o szczególnie silnym aromacie. Wykorzystywany był już w starożytnym Egipcie jako składnik maści do balsamowania zwłok, podczas gdy Rzymianie i Grecy używali go do kadzenia świątyń i konserwowania wina. Jego nazwa, wywodząca się od greckiego słowa thymon, oznacza dosłownie „do odkażania” – i faktycznie współcześnie prowadzone badania naukowe potwierdziły silne antybakteryjne i przeciwwirusowe właściwości roślinki. Tymczasem medycyna ludowa i konwencjonalna najczęściej wykorzystują jego działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Preparaty na bazie tymianku znalazły również zastosowanie w kosmetyce.


   Co to jest tymianek? Opis rośliny – informacje ogólne

Tymianek pospolity, nazywany również tymiankiem właściwym lub macierzanką tymiankiem, to drobna, niska krzewinka z rośliny jasnotowatych wywodząca się z okolic Morza Śródziemnego. W stanie dzikim wciąż spotkać ją można w Maroko, Grecji, Turcji, Hiszpanii i Włoszech, podczas gdy uprawy, ze względu na popularność jako rośliny przyprawowej, z powodzeniem prowadzi się praktycznie na całym świecie. Tymianek należy do roślin, których wysokość nie przekracza 40 cm. Wykształca wiele rozłożystych łodyg drewniejących u podstawy i pokrytych drobnymi, ciemnozielonymi listkami o owalnym kształcie (niekiedy od spodu przyjmują zabarwienie fioletowe)- to właśnie one, po otarciu i wysuszeniu, tworzą aromatyczną przyprawę lub surowiec zielarski. W toku prac hodowlanych wyodrębniono wiele odmian tymianku, jednak z nich wszystkich znaczenie przyprawowe zyskał jedynie tymianek cytrynowy (znajdujący zastosowanie kulinarne wyłącznie w stanie surowym, gdyż po wysuszeniu traci walory zapachowe), podczas gdy pozostałe kultywary zyskały uznanie głównie jako rośliny ozdobne ze względu na dorodne, wielobarwne i zarazem miododajne kwiatostany.


   Surowiec zielarski

ziele tymianku (herba thymi) 100%

Skład tymianku

Głównym składnikiem czynnym tymianku jest olejek eteryczny złożony z tymolu (do 45%), karwakrolu (25-60%), borneolu (8-15%), p-cymenu (7-20%), beta-kariofilenu (1-3%) i linaloolu (ok. 8%). Ponadto tymianek zawiera również kwasy fenolowe (kwas kawowy, chlorogenowy, kwas rozmarynowy 0,15-1,35%), triterpeny (kwas oleanolowy, ursolowy), garbniki i flawonoidy (w tym luteolinę i apigeninę). W zielu rośliny obecne są liczne minerały (w tym potas, wapń, fosfor i magnez) oraz witaminy z grupy B i witamina C..

Właściwości tymianku

Do celów gastronomicznych surowiec pozyskuje się rozdrabniając drobne listki i wiotkie części łodyg, podczas gdy do celów leczniczych zaleca się zbiór tymianku z rośliny w czasie kwitnienia. Wysuszony tymianek ma ciemną, zieloną barwę i intensywny aromat. Wyróżnia się przyjemnym, pikantnym smakiem i właściwym dla siebie zapachem, za jaki odpowiedzialny jest tymol obecny w zielu rośliny. Wieże ziele tymianku można również mrozić.


   Działanie

Jak działa tymianek? - czytaj na naszym blogu.

 

   Zastosowanie tymianku

Tymianek w gastronomii

Suszony tymianek nadaje potrawom intensywny, korzenny aromat i delikatnie pikantny smak. Wykorzystywany jest przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej jako składnik potraw mięsnych, głównie z baraniny, dziczyzny, królika i drobiu, jak również dań rybnych i potraw z owocami morza. Doskonale podkreśla smak cielęciny i jagnięciny. Dobrze znosi smażenie i pieczenie, dlatego może być stosowany zarówno do nacierania lub posypywanie mięs przed obróbką cieplną, jak i jako składnik bardziej złożonych marynat na bazie oleju, wina lub octu. Ponadto tymianek wykorzystywany jest jako przyprawa podkreślająca smak domowych wędlin, kiełbas, pasztetów i dań z wątróbki. 

Tymianek dobrze komponuje się z zupami gotowanymi na bazie bulionu lub rosołu, np. cebulową, piwną, czy zupą z soczewicy. Pasuje do grzybów i potraw z dodatkiem twarogu lub żółtego sera. Jest ważnym składnikiem masła ziołowego, może być stosowany do aromatyzacji majonezu, sosów i dipów na bazie śmietany. Tymianek podkreśla również smak niektórych warzyw: cebuli, fasoli, soczewicy, ciecierzycy, pomidorów, papryki i ziemniaków, choć w mieszankach przyprawowych nie lubi sąsiedztwa majeranku, który potrafi całkowicie zagłuszyć. Dużo lepiej komponuje się z czosnkiem, pietruszką i liściem laurowym. Wyrafinowani smakosze dodają go do marynowania ogórków i oliwek.

Tymianek znajduje również zastosowanie w ziołolecznictwie. O możliwościach jego wykorzystania w fitoterapii - czytaj na naszym blogu!


   Sposób przechowywania

Zaleca się przechowywanie surowca w przewiewnej, papierowej torebce lub szklanym naczyniu, w miejscu zacienionym, suchym, wolnym od obcych zapachów oraz niedostępnym dla dzieci.

 

   Przepisy z tymiankiem

Zupa cebulowa z tymiankiem

1 litr bulionu drobiowego
4 duże cebule
2 ząbki czosnku
200 ml białego wytrawnego wina
80 g żółtego sera (najlepiej ementaler)
3 łyżki masła
4 łyżki oleju
1 czerstwa bułka
2-3 łyżeczki ziela tymianku
sól, pieprz

Cebulę obrać i pokroić w plastry. Na patelni rozgrzać masło i olej, dodać cebulę i przesmażyć ją na złoto na wolnym ogniu. Gdy stanie się miękka, dolać wino i zwiększyć ogień. Mieszając dusić aż do odparowania większości płynu. Zalać gorącym bulionem, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek oraz tymianek. Gotować pod przykryciem przez 1 godzinę. W tym czasie bułkę pokroić na plasterki lub w kostkę i podsmażyć na patelni na grzanki. Grzanki ułożyć na talerzu, posypać startym żółtym serem i zalać gorącą zupą. Danie jest bardzo sycące i rozgrzewające, idealne do podania w chłodne dni.

 

   Bibliografia

https://rozanski.li/814/tymianek-thymus-w-praktycznej-fitoterapii/
http://www.czytelniamedyczna.pl/4098,aktywnosc-olejku-tymiankowego-oleum-thymi-wobec-bakterii-tlenowych.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/2394,ocena-wrazliwosci-bakterii-beztlenowych-na-olejek-tymiankowy.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/4546,wrazliwo-na-olejek-tymiankowy-oleum-thymi-bakterii-mikroaerofilnych-wyizolowanyc.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/2210,leki-roslinne-w-leczeniu-wybranych-schorzen-drog-oddechowych.html
https://biomedpharmajournal.org/vol12no4/the-potential-gastrointestinal-health-benefits-of-thymus-vulgaris-essential-oil-a-review/

Thymus vulgaris essential oil: chemical composition and antimicrobial activity

 

Dane techniczne

Rodzaj Tymianek
Postać suszony, otarty
Skład 100% ziele tymianku
Zawartość glutaminianu sodu brak
Zbiór z upraw konwencjonalnych
Zastosowanie przyprawa kulinarna
Wskazania kaszel, przeziębienie, pasożyty wewnętrzne
Kraj pochodzenia Polska

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl