LNICA POSPOLITA ZIELE

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 2,50 zł 2.50
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Producent: Aromatika
Kod produktu: 02015034

Opis

LNICA POSPOLITA ziele
(Linaria vulgaris)

ang. common toadflax, yellow toadflax, or butter-and-eggs;
hiszp.  linaria;
niem.  Echte Leinkraut;
fran.  linaire commune;
ros.  льнянка обыкновенная;


Lnica pospolita to bylina z rodziny babkowatych, w stanie dzikim występująca w całej Europie i Azji, a jako roślina zawleczona - również w Ameryce Północnej. Najczęściej spotkać ją można na przydrożach, łąkach, pastwiskach i na kamienistych, suchych stokach, gdzie najchętniej wybiera stanowiska słoneczne i dobrze naświetlone. W przeszłości stanowiła uciążliwy chwast lnu, od czego wywodzi się jej polska nazwa. Walka z nią była o tyle trudna, że roślina ta bardzo szybko się rozprzestrzenia - pojedynczy osobnik może wydać nawet 30 tysięcy nasion (roznoszonych przez wiatr), może również rozmnażać się wegetatywnie poprzez rozłogi.  Ponadto bardzo łatwo przystosowuje się do warunków środowiskowych. Lnica wyróżnia się dużymi, jasnożółtymi kwiatami z pomarańczową gardzielą, zebranymi w imponujące grona na szczycie prostej łodygi. Ze względu na kształt kwiatów lnicę często określano ludowym mianem „pantofelków Matki Boskiej”, bowiem przywodziły na myśl drobne, kobiece buciki.


SUROWIEC: ziele lnicy (herba linariae)

Zawiera alkaloid peganinę, fitosterole, kwasy organiczne (y-oksyglutaninowy, askorbowy), fitosterol, węglowodór n-triakontan), flawonoidy ((linaryna, neo-linaryna) i sole mineralne


DZIAŁANIE

Lnica znana jest przede wszystkim ze swoich łagodnych właściwości przeczyszczających. Pobudza perystaltykę jelit i przyspiesza przesuwanie mas kałowych, zapobiegając ich zastojowi wewnątrz organizmu. Jej działanie nie jest tak gwałtowne jak kruszyny, dlatego zalecano ją dzieciom i osobom starszym. Ponadto lnica posiada właściwości moczo- i żółciopędne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby i tym samym ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn zalegających w tkankach. Ponadto wodne wyciągi z lnicy stosowane zewnętrznie na skórę charakteryzują się działaniem wybielającym, dlatego chętnie wykorzystywane były do rozjaśniania piegów i przebarwień. Przyspieszają gojenie ran i zapobiegają infekcjom.


ZASTOSOWANIE

Medycyna ludowa rekomenduje lnicę jako środek skuteczny na zaparcia, zaburzenia trawienia, wzdęcia i atonię jelit oraz dolegliwości związane z nadkwasotą żołądka oraz refluks. Pomagać miały w przypadku hemoroidów ułatwiając wypróżnienia oraz zapobiegając ewentualnym stanom zapalnym w obrębie chorobowo zmienionych ścian żył około odbytniczych.  Wodne wyciągi do przemywania ciała zalecane były osobom podatnym na trądzik i występowanie wyprysków, jak również w przypadku stanów zapalnych skóry, podrażnień tkanek oraz ukąszeń (jako środek antybakteryjny i tonizujący). Znajdowały zastosowanie do irygacji narządów płciowych oraz okolic oczu w zapaleniu spojówek.


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Nie przekraczać zalecanych dawek. W przypadku wystąpienia nudności lub biegunki odstawić surowiec i bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza.


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
2 łyżeczki ziela lnicy zalać szklanką wrzącej wody, po czym gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut. Następnie odstawić pod przykryciem na 15minut; przecedzić. Stosować zewnętrznie do przemywania stanów zapalnych skóry, przy stłuczeniach, ukąszeniach, skłonności do wyprysków, również do przemywania spojówek i okolic intymnych w zapaleniu pochwy i przy hemoroidach.

Napar
2 łyżeczki ziela lnicy zalać szklanką wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 20 minut; przecedzić; pić po 0,5 szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami jako środek regulujący pracę jelit, wypróżnienia, przeciwrefluksowy i delikatnie moczopędny. Można stosować zewnętrznie.


Mieszanki ziołowe

Na zapalenie spojówek
Ziele lnicy wymieszać z płatkami bławatka, liściem babki lancetowatej oraz zielem świetlika (w równych proporcjach). 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Przecedzić. Schłodzony napar używać do przemywania podrażnionych spojówek oczu, również do przygotowania kompresów o właściwościach  ściągających, wybielających i odkażających.

Do irygacji intymnych
Ziele lnicy wymieszać z korą dębu, liściem orzecha włoskiego oraz kwiatem nagietka (w równych proporcjach). 1 łyżkę gotowej mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 20 minut. Przecedzić. Schłodzony napar używać do przemywania podrażnionych okolic intymnych w zapaleniu pochwy, prącia, przy upławach oraz zapaleniu dróg moczowych, również przy hemoroidach.


Dane techniczne

Nazwa polska Lnica pospolita
Nazwa łacińska linaria vulgaris
Skład 100% ziela lnicy
Rodzaj surowca ziele
Postać cięte
Frakcja 0,5-1 cm
Wskazania przeczyszczenie, pobudzenie trawienia
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl