MĄCZNICA LIŚĆ

Dostępność: produkt chwilowo niedostępny
Cena: 4,10 zł 4.10
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Producent: Aromatika
Kod produktu: 020130123

Opis

MĄCZNICA LEKARSKA liść
(Arctostaphylos uvaursi)

ang. bearberry;
hiszp.  gayuba, uva de oso o rastrera;
niem.  Immergrüne Bärentraube;
fran.  Raisin-d'ours commun, Busserole;
ros.  Толокня́нка обыкнове́нная;


Mącznica lekarska to drobna krzewinka o ścielących się, długich do 1 m pędach zaliczana do rodziny wrzosowatych. Nazywana jest również chrościną i niedźwiedzim gronem - głównie za sprawą czerwonych, omszałych owoców zebranych w grona, dojrzewających na jesieni i chętnie zjadanych przez leśne zwierzęta. Występuje powszechnie w strefie klimatu przejściowego i arktycznego na północnej półkuli globu. Zaliczana jest do grupy najefektywniejszych ziół stosowanych w przypadku infekcji dróg moczowych.


SUROWIEC: liść mącznicy(folium uvae ursi)

Zawiera związki arbutyny, kwas galusowy 6%, garbniki do 20%, flawonoidy 1,2-1,5% (kwercetyna, mirycetyna, kemferol, hiperozyd), tri terpeny, kwas syryngowy, p-kumarowy, elagowy i chinowy. Charakteryzuje się cierpko-gorzkim smakiem.


DZIAŁANIE

Liść mącznicy działa moczopędnie, ściągająco i antyseptycznie.Rozpuszcza toksyny zalegające w organizmie i tworzące złogi w drogach moczowych. Pobudza diurezę i wspiera przemianę materii. Przepłukuje drogi moczowe przy jednoczesnym zapobieganiu rozwijaniu się infekcji i zakażeń. Przyspiesza i ułatwia wydalanie piasku i kamieni moczowych. Napar można stosować zewnętrznie do przemywania ujścia dróg moczowych.


ZASTOSOWANIE

Mącznica zalecana jest w chorobach układu moczowego, przede wszystkim kamicy nerkowej, stanach zapalnych pęcherza, nerek i moczowodów. Ponadto w przeroście prostaty, moczeniu się nocnym, ropomoczu, białkomoczu i bezmoczu (ze względu na zwiększenie wydalania jonów sodu powinna być stosowana w porozumieniu i pod kontrolą lekarza!). Bardzo skuteczne jest stosowanie surowca i preparatów zawierających wyciąg z liści mącznicy w przewlekłych i powracających zakażeniach układu moczowego, zwłaszcza u młodzieży i osób w wieku podeszłym, źle znoszących długotrwałą antybiotykoterapię, oraz gdy stwierdzono obecność L-form bakterii (pozbawionych błony komórkowej)..


PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na brak odpowiednich badań tym kierunku nie są zalecane kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Nie stosować w stanach pooperacyjnych nerek i przewodu pokarmowego, zanikowym nieżycie błony śluzowej żołądka. Stosowanie dużych ilości mącznicy lekarskiej przez dłuższy czas może powodować nudności, niedokrwistość, podrażnienie żołądka. Środki zakwaszające mocz osłabiają działanie preparatów mącznicy. Podczas stosowania przetworów z mącznicy należy jednocześnie podawać środki alkalizujące mocz (np. w postaci sody oczyszczonej). Nie zaleca się długotrwałego podawania przetworów z samej mącznicy (najlepiej przyjmować ją w mieszankach ziołowych).


SPOSÓB PRZECHOWYWANIA

Należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w zamkniętych opakowaniach, chronić od światła i wilgoci.


PRZYKŁADOWE FORMY ZASTOSOWANIA

Odwar
1 łyżkę stołową liści mącznicy zalać 100 ml chłodnej wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować 2-3 minuty. Następnie zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Schłodzić. Pić wielokrotnie w ciągu dnia małymi porcjami przy zapaleniu pęcherza moczowego, zastoju moczu i w kamicy moczowej.

Dane techniczne

Nazwa polska Mącznica lekarska
Nazwa łacińska arctostaphylos uvaursi
Skład 100% mącznica
Rodzaj surowca liść
Postać cięty
Frakcja 0,03-0,08 cm
Wskazania choroby nerek, kamica moczowa
Do użytku wewnętrznego i zewnętrznego
Zbiór z upraw konwencjonalnych / ze stanu naturalnego
Miejsce pochodzenia Podlasie
Kraj pochodzenia Polska
Podmiot odpowiedzialny Aromatika Adam Iwańczuk

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl