Bazylia - jak wpływa na organizm? 0

Bazylia - zioło dobre na wszystko

 

Dioskurydes, grecki lekarz z czasów Nerona, w swoim dziele „De materia medica” opisywał bazylię jako jeden z niewielu znanych wówczas i skutecznych środków pomagających na ukąszenia skorpiona. Współczesne badania naukowe wskazują, że to popularne zioło przyprawowe nie tylko uśmierza ból i łagodzi świąd po ugryzieniach insektów, ale daleko szerzej oddziałuje na organizm, chroniąc go przed starzeniem i rozwojem wielu groźnych, przewlekłych chorób cywilizacyjnych.

Istnieje wiele odmian bazylii, z których najczęściej spotykane to cytrynowa, cynamonowa, grecka, czerwonolistna i eugenolowa. Bazylia grecka różni się od bazylii pospolitej głownie pokrojem i rozmiarem liści – to bardzo silnie rozgałęziona, niska roślinka o intensywnie zielonych, drobnych liściach, tworząca charakterystyczne sadzonki o kształcie kuli. Wyróżnia się delikatniejszym, słodszym aromatem. Bazylia czerwonolistna to z kolei odmiana o obniżonej zawartości chlorofilu w komórkach roślinnych – jej łodygi i liście mają intensywne, bordowe zabarwienie. Natomiast różnica pomiędzy bazylią cytrynową, cynamonową i eugenolową wynika z  dysproporcji w zawartości poszczególnych składowych olejku eterycznego. I tak: bazylia cytrynowa zawiera więcej limonenu, dzięki czemu posiada intensywnie cytrusowy smak, w bazylii cynamonowej dominuje cymen i cyneol, natomiast w bazylii eugenolowej – właśnie eugenol o goździkowej woni i posmaku. Dzięki wiedzy na temat oddziaływania i wpływu każdego z olejków na organizm można dopasować odmianę wykorzystywanej bazylii do rodzaju doskwierających dolegliwości. 

 

Bazylia - uniwersalny antyoksydant

Olejki eteryczne zawarte w bazylii cechują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Antyoksydanty są niezbędne, jeśli pragniemy ograniczyć destrukcyjny wpływ wolnych rodników tlenowych na komórki ciała. Wolne rodniki tlenowe to niestabilne elektrony tlenu powstające w efekcie procesów metabolicznych zachodzących w ciele, mogą być również wprowadzane do organizmu ze środowiska zewnętrznego, np. z pokarmem czy z wdychanym dymem (np. papierosowym, smogiem, itp.). Krążąc po ciele dążą do połączenia z dowolnymi atomami w celu ustabilizowania i wbudowania w ich strukturę. Jeśli uda im się połączyć z innym atomem – zmieniają jego strukturę, co prowadzi do zaburzenia prawidłowego działania komórki. Dochodzi do uszkodzenia błony komórkowej, a niekiedy samego DNA, co przyspiesza śmierć komórki, a przy okazji może powodować pojawienie się groźnych mutacji przekształcających się później w nowotwór. Nagromadzenie wolnych rodników tlenowych w tkankach prowadzi do tzw. szoku oksydacyjnego, który, zgodnie z najnowszymi wynikami badań naukowych, uznawany jest za jedną z głównych przyczyn miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, raka i przedwczesnego starzenia się. Regularne spożywanie bazylii pomaga zmniejszyć ilość wolnych rodników tlenowych krążących w organizmie, a tym samych lepiej chronić się przed zapadnięciem na jedną z chorób cywilizacyjnych i dłużej zachować młodość.

Bazylia jak aspiryna

Zachodnia medycyna ludowa uznaje bazylię za uniwersalny środek przeciwbólowy skutecznie łagodzący ból zębów, uszu, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, jak również bóle stanowiące konsekwencję stanów zapalnych toczących się w organizmie. Indyjska ajurweda idzie dalej – wodne wyciągi z ziela bazylii stosuje do uśmierzania bólów porodowych, poporodowych oraz spowodowanych silnymi skurczami macicy np. podczas miesiączki lub po poronieniu. Badania prowadzone na myszach w Szwajcarii potwierdziły, że ekstrakt bazyliowy podawany w stężeniu 200 mg/kg masy ciała wywoływał efekt przeciwbólowy porównywalny z zażyciem standardowej dawki aspiryny. Wyniki eksperymentów potwierdziły zasadność przyjmowania wyciągów z bazylii przez osoby cierpiące na bolesne skurcze i kolki, choroby aparatu ruchu (reumatyzm, artretyzm, podagrę, bóle związane ze zwyrodnieniem kręgosłupa), nadwyrężone ścięgna i mięśnie, zapalenie jamy ustnej, zapalenie ucha czy nawet zwykłe przeziębienie.

Bazylia na stany zapalne

Badania prowadzone na szczurach dowiodły, że wyciągi wodne, alkoholowe i olejowe z ziela bazylii wykazują właściwości przeciwzapalne poprzez aktywację działania szpiku kostnego odpowiedzialnego za produkcję limfocytów, czyli białych krwinek. To właśnie limfocyty tworzą przeciwciała walczące z wirusami, bakteriami czy innymi patogenami odpowiedzialnymi za rozwój chorób, stanowiąc swoiste siły obronne organizmu. Ponadto ekstrakty z bazylii hamowały produkcję cytokin prozapalnych odpowiedzialnych za rozsiewanie zakażeń w organizmie oraz pomagały obniżyć poziom markerów nowotworowych u osób chorych na raka. Medycyna ludowa od setek lat polecała stosowanie ekstraktów bazyliowych na przeziębienie, zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenia rozwijające się obrębie jamy ustnej i dziąseł, zapalenie pęcherza i dróg moczowych, jak również stany zapalne żołądka i jelit. Dalsze badania potwierdziły wrażliwość szeregu bakterii gram ujemnych i gram dodatnich (m.in. występujące w ściekach bakterie Aeromonas hydrophila, Citrobacter freundii, pałeczkę okrężnicy, pałeczkę zapalenia płuc i Hafnia alvei) oraz drożdżaków na olejki eteryczne obecne w zielu bazylii.

Bazylia na wątrobę i trzustkę

Wodne i alkoholowe wyciągi z ziela bazylii działają hepatoochronnie, tzn. chronią miąższ wątroby przed uszkodzeniami powodowanymi przez toksyny, m.in. substancje używane w przemyśle chemicznym jako rozpuszczalniki i przenikające do organizmu przez skórę i drogą wziewną. Wspomagają procesy naturalnego odtruwania i zmniejszają ryzyko zapadnięcia na zapalenie lub marskość wątroby. Równocześnie niewielkie dawki ekstraktów bazyliowych zwiększały skuteczność leków cukrzycowych pomagając dłużej utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi u diabetyków i wspomagając prawidłową pracę trzustki. Badania prowadzone na szczurach wykazały ponadto, że wyciągi z bazylii obniżały stężenie cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, co może mieć znaczenie dla osób chorujących na miażdżycę oraz zostać wykorzystane w profilaktyce chorób serca i udarów mózgu.

Bazylia uznawana jest obecnie za roślinę o właściwościach antyseptycznych, bakteriobójczych, przeciwwirusowych i fungistatycznych. Ponadto medycyna naturalna podkreśla jej działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeciwskurczowe, regulujące trawienie i łagodzące problemy gastryczne.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl