Majeranek - jak działa na zdrowie? 0

Majeranek - zielone źródło zdrowia

 

Majeranek to nie tylko uniwersalna przyprawa do zup, mięs, sosów i nabiału, lecz również wszechstronny środek naturalny od tysięcy lat z powodzeniem stosowany w medycynie zachodniej do łagodzenia objawów przeziębień, problemów żołądkowych czy reumatycznych bólów stawów.

Majeranek z czystym sumieniem zaliczyć można do ziół przyprawowych o naprawdę wszechstronnym zastosowaniu. Ta intensywnie pachnąca krzewinka ceniona była przez ludy zamieszkujące okolice basenu Morza Śródziemnego już w starożytności. W Grecji z jego pędów pleciono wieńce zakładane nowożeńcom na szyje w celu zapewnienia małżeństwu długiej pomyślności, podczas gdy w Egipcie utożsamiano jego działanie z wszechmocą faraonów. Z kolei w Indiach poświęcony był najwyższym bogom – Sziwie i Wisznu. Pachnące ziele wykorzystywano zarówno do aromatyzacji żywności, jak i przyrządzania naturalnych środków leczniczych, głównie o działaniu, jak to określilibyśmy dzisiaj, antyseptycznym.

Ziele majeranku

Majeranek na infekcje

Współcześnie prowadzone badania naukowe potwierdziły antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości wyciągów z majeranku. Olejek majerankowy bardzo silnie oddziałuje na bakterie tlenowe i gram-dodatnie, w szczególności ziarniaki i pałeczki, a tylko nieznacznie słabiej na bakterie gram-ujemne i beztlenowe. Oznacza to praktyczną przydatność wyciągów z majeranku w łagodzeniu skutków przeziębień, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli, krtani i gardła, anginy czy zapalenia zatok rozwijających się na tle bakteryjnym. Napary z ziela majeranku przygotowane na bazie mleka z dodatkiem propolisu i/lub miodu oraz soku malinowego okazują się skuteczne również w przypadku chorób wirusowych, np. świnki i  ospy. Zmniejszają obrzęk towarzyszący nieżytowi nosa (popularnie nazywanemu katarem) udrażniając drogi oddechowe i ułatwiając oddychanie, jak również działają ściągająco na błony śluzowe ograniczając kaszel oraz przyspieszający usuwanie flegmy i wydzielin zalegających w oskrzelach.

Ponadto preparaty na bazie majeranku wykazują skuteczność w leczeniu opryszczki zwykłej powodowanej przez wirusa Herpes Simple oraz grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Candida. To czyni je przydatne w leczeniu stanów zapalnych rozwijających się w obrębie jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Majeranek zmniejsza ryzyko raka

Olejek majerankowy uznawany jest naukowo za silny antyoksydant. Oznacza to, że regularne spożywanie majeranku jako dodatku do potraw wzmacnia ochronę organizmu przed szokiem tlenowym i negatywnym wpływem wolnych rodników. Tym samym majeranek uznaje się za środek przydatny w profilaktyce przeciwnowotworowej jako ograniczający prawdopodobieństwo zachodzenia mutacji na poziomie komórkowym.

Majeranek na zgagę

Substancje czynne obecne w zielu majeranku posiadają właściwości hepatoochronne. Oznacza to, że chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem przez ewentualne związki trujące. Jednocześnie stymulują wydzielanie żółci i soków trawiennych korzystnie wpływając na przemianę materii. Przyspieszają wchłanianie treści pokarmowych, również tych ciężkostrawnych, jak np. tłuszcze. Regulują trawienie zapobiegając wzdęciom, refluksowi (zgadze), nieprzyjemnemu odbijaniu się, przykremu odczuciu nadmiernej sytości lub przepełnienia. Dzięki właściwościom rozkurczającym mięśnie gładkie przewodu pokarmowego zapobiegają występowaniu bolesnych kolek żołądkowych i jelitowych. Co więcej, wykazują działanie przeciwwymiotne.  Z tego powodu spożywanie umiarowych ilości wyciągów wodnych z majeranku zalecane jest m.in. na mdłości w czasie ciąży.

Majeranek jako środek moczopędny

Medycyna naturalna uznaje również moczopędne właściwości majeranku. Zaleca jego spożywanie w stanach zapalnych narządów układu moczowego, kamicy nerkowej i moczowej, zapaleniu pęcherza i dróg moczowych. Co ciekawe, badania naukowe faktycznie potwierdziły antyseptyczne działanie substancji obecnych w olejku majerankowym na system moczowy – metabolity przetrawionego ziela trafiając wraz z krwią do nerek podlegają filtracji, a następnie wytrącają się jako składnik moczu, zachowując swoje właściwości bakteriobójcze. Tym samym łagodzą przebieg infekcji wewnętrznych i przyspieszają proces powrotu do zdrowia. Równocześnie jako środki diuretyczne przyczyniają się do ograniczenia ilości wody zalegającej w organizmie, zmniejszając ewentualne opuchlizny i obrzęki.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl