Cynamon - jak wpływa na zdrowie? 0

Cynamon i jego wpływ na organizm

 

W kulturze zachodniej cynamon znalazł zastosowanie przede wszystkim jako smaczna, aromatyczna przyprawa do ciast i owocowych przetworów. Tymczasem w medycynie orientalnej dodawano go do potraw nie tyle w celu poprawy ich smaku, co przede wszystkim dla wywołania pożądanych skutków prozdrowotnych – złagodzenia dolegliwości gastrycznych czy opanowania infekcji toczących organizm. Współcześnie prowadzone badania naukowe potwierdziły, że cynamon posiada szczególne właściwości lecznicze i może być z powodzeniem wykorzystywany do celów łagodzenia szeregu dolegliwości.

Cynamon należy do przypraw znanych i wykorzystywanych już w czasach starożytnych. Znany był zarówno mieszkańcom Azji i północnej Afryki, jak i Grekom i Rzymianom, do których dotarł wraz z karawanami arabskich kupców przemierzających kontynentalne szlaki handlowe. Cynamon używano do przygotowania wonnych balsamów i kadzideł, używano jako amulet chroniący ciało przed chorobami roznoszonymi przez demony, jak również stosowano leczniczo. Tradycyjna medycyna orientu zalecała jego spożywanie w leczeniu przeziębień i towarzyszącego im kaszlu, w zaburzeniach pracy nerek, przy problemach trawiennych, bólach stawów, jak również na nudności, bóle mięśni, bóle menstruacyjne i cukrzycę.

Współcześnie prowadzone badania potwierdziły skuteczność cynamonu w leczeniu szeregu dolegliwości zdrowotnych. Jak przekonują lekarze i biochemicy, swoje wyjątkowe właściwości przyprawa zawdzięcza olejkowi lotnemu, które stężenie w wysuszonej korze cynamonowca dochodzi do 4%. Wśród substancji wchodzących w skład olejku eterycznego, niezależnie od gatunku drzewa, bezsprzecznie dominuje aldehyd cynamonowy, a na wyróżnienie zasługują również eugenol, safrol oraz epikatechina. Są to substancje czynne, które aktywnie wchodzą w reakcje z komórkami organizmu i wywołują określone efekty lecznicze

 

Cynamon jako termogenik

Wspomniany aldehyd cynamonowy, zwany również cynamalem, to związek organiczny, dzięki któremu cynamon zaliczany jest do grupy tzw. termogeników. Termogeniki to produkty spożywcze przyspieszające przemianę materii i spalanie tłuszczu w organizmie. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania mające na celu wyjaśnić wpływ wyciągów z kory cynamonowca na komórki ludzkiego ciała. Okazało się, że w przypadku adipocytów, czyli komórek tłuszczowych, aldehyd cynamonowy aktywował działanie enzymów odpowiedzialnych za spalanie lipidów. To oznacza, że przyspieszał procesy metaboliczne, a tym samym – aktywnie wspierał pozbywanie się nadmiaru tłuszczu z organizmu. Równocześnie aldehyd cynamonowy zwiększał poziom białek UCp1 i Fgf21 odgrywających ważną rolę w termogenezie, czyli procesach mających na celu wytworzenie ciepła dla utrzymania właściwej temperatury ciała. Cynamon dosłownie „rozgrzewał” organizm, co również sprzyjało redukcji tkanki tłuszczowej. Badania dowiodły zatem, że popularna przyprawa może okazać się skutecznym, a zarazem bardzo smacznym wsparciem dla osób walczących z nadwagą lub otyłością. Cynamon po prostu wspomaga odchudzanie.

Cynamon na demencję i choroby neurologiczne

Kora cynamonowca zawiera epikatechinę – związek zaliczany do grupy flawonoidów, obecny m.in. w jabłkach, herbacie czy winogronach i uznany przez naukę za szczególnie korzystnie oddziałujący na sprawne funkcjonowanie układu krążenia. Podczas badań prowadzonych na myszach w USA przypadkowo odkryto zależność między regularnym spożywaniem epikatechiny a poprawą procesów pamięciowych. Zwierzęta, które przyjmowały wyciąg z cynamonu, a jednocześnie codziennie wykazywały umiarkowaną aktywność fizyczną, uczyły się szybciej niż zwierzęta z grupy kontrolnej pozbawionej suplementacji cynamonowej, dłużej zapamiętywały nabyte informacje, a ich neurony wykazywały wyższą aktywność. To przekładało się na lepszą koncentrację, wyższą bystrość i szybszą odpowiedź na bodźce płynące z otoczenia. Jak ustalili naukowcy, epikatechina tłumiła jednocześnie procesy zapalne zachodzące w tkance nerwowej. To oznacza, że wyciągi z kory cynamonu mogą spowalniać procesy degeneracji mózgu zachodzące u osób starszych, spowalniać postęp takich chorób, jak demencja, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera, jak również przyczyniać się do poprawy ogólnej sprawności intelektualnej seniorów. Tym niemniej przypuszczenia te będą wymagać dodatkowego potwierdzenia.

Cynamon na infekcje i zakażenia jako środek dezynfekujący

Do ważnych składników olejku lotnego obecnego w korze cynamonu należy eugenol – związek o charakterystycznym zapachu i jednocześnie jedna z głównych substancji czynnych zawartych w innej znanej przyprawie korzennej - goździkach. Eugenol posiada potwierdzone naukowo właściwości silnie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Aby nie powtarzać tutaj wcześniej zamieszczonego opisu wpływu goździków na organizm, jak również planując w przyszłości zamieszczenie odrębnego wpisu o szczegółowych  antybakteryjnych właściwościach cynamonu, wystarczy potwierdzić skuteczność prozdrowotną przyprawy w przypadku takich dolegliwości jak wszelkiego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienie, grypa, angina, niestrawność, nieżyt żołądka, nieżyt jelit, wymioty, biegunka, kolki jelitowe, wzdęcia, stany zapalne w obrębie mięśni i stawów, reumatyzm, artretyzm, gościec stawowy, grzybice skóry i infekcje grzybicze wewnętrzne, zapalenie pęcherza moczowego i stany zapalne w obrębie układu moczowego. Ponadto wyciągi z kory cynamonowca można używać jako środka dezynfekującego np. do przemywania skóry ze skłonnością do tworzenia się wyprysków.

Cynamon przeciw wolnym rodnikom

Związki fenolowe obecne w korze cynamonu to substancje o działaniu silnie antyoksydacyjnym. badania naukowe wykazały, że ekstrakty z kory cynamonowca cechują się wysoką wydajnością w usuwaniu z organizmu reaktywnych form tlenu. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu, tzw. wolne rodniki tlenowe uszkadzają naturalną, prawidłową strukturę tkanek i niszczą błony komórkowe, co przekłada się na krótsze życie komórek oraz podwyższenie ryzyka wystąpienia mutacji genetycznych. Zastosowanie ekstraktów olejowych i alkoholowych z cynamonu aktywowało działanie enzymów odpowiedzialnych za neutralizację reaktywnych form tlenu i zapobiegało występowaniu szoku oksydacyjnego. Tym samym naukowcy doszli do wniosku, że wyciągi z cynamonowe spowalniają procesy starzenia się organizmu i ograniczają ryzyko zachorowania na nowotwory.

W celach leczniczych cynamon stosować można zarówno korzystając z jednego z zamieszczonych przez nas przepisów we wpisie o zastosowaniu przyprawy w fitoterapii, jak i po prostu codziennie dodając go do potraw jako środek aromatyzujący. Wystarczy ćwierć łyżeczki mielonej kory, by odmienić smak owsianki, koktajlu mlecznego, pieczeni z kurczaka czy herbaty, a zarazem uzyskać pożądany efekt. Cynamon w formie lasek, czy to cejloński, czy wonny, dostępny jest w stałej ofercie sklepu on-line Aromatika

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl