Tymianek - jak działa na zdrowie? 0

Tymianek - działanie lecznicze tymianku

 

Tymianek ogrodowy – niepozorna krzewinka o drobniutkich listkach – jest jednym z najpotężniejszych naturalnych pogromców drobnoustrojów chorobotwórczych. Nazywana ziołowym antybiotykiem wydatnie wspomaga ludzki organizm w walce z większością znanych patogenów, w tym również z wirusami i niekorzystnie oddziałującymi na zdrowie grzybami.

Swoje lecznicze właściwości tymianek zawdzięcza obecności olejku eterycznego składającego się w znacznej przewadze z dwóch substancji: tymolu i karwakrolu. Tymol to bezbarwny krystaliczny związek fenolowy, a karwakrol, występujący w postaci płynnej, jest jego izomerem. Obie substancje, będące pochodnymi fenolu, wykazują bardzo silne działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i antygrzybiczne, co potwierdziły prowadzone współcześnie badania naukowe.

Ziele tymianku

Tymianek na kaszel i chrypkę

Tymianek wykorzystywany jest przede wszystkim do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Stymuluje produkcję śluzu w oskrzelach i zarazem ułatwia jego odkrztuszanie, dzięki czemu łagodzi kaszel i ogranicza odruch kaszlowy. Wyciągi (głównie olejowe) z tymianku to składniki leków i wyrobów medycznych takich jak tabletki przeciwkaszlowe, syropy, krople na kaszel oraz mieszanki do inhalacji. Zaleca się ich stosowanie do leczenia przewlekłych nieżytów gardła, krtani i oskrzeli, jak również suchego, uporczywego kaszlu i chrypki. Wyciągi na bazie tymianku polecane są nie tylko osobom przeziębionym, chorującym na grypę, anginę, zapalenie płuc czy gardła, lecz również cierpiącym na przewlekłe choroby płuc i związane z tym stałe lub przejściowe problemy z oddychaniem, m.in. będące następstwem astmy, rozedmy czy POChP.

Tymianek wspomaga trawienie

Korzystny wpływ na zdrowie w przypadku tymianku nie ogranicza się wyłącznie do właściwości przeciwkaszlowych. Ziele tej przyprawy wykorzystywane jest również do leczenia zaburzeń trawienia i nieżytów układu pokarmowego, w szczególności żołądka i jelit. Zawarte w nim flawonoidy działają silnie rozkurczająco, dzięki czemu przeciwdziałają pojawianiu się wzdęć i bolesnych kolek spowodowanych niestrawnością. Tymol i karawkrol pobudzają wydzielanie soków trawiennych, w tym kwasu solnego w żołądku, żółci i enzymów produkowanych przez trzustkę i jelita, jak również pobudzają działanie kosmków jelitowych, co korzystnie wpływa na cały proces przyswajania treści pokarmowych przez organizm. Rozkurczające działanie tymianku stanowi jednak przeciwwskazanie do jego spożywania przez kobiety ciężarne, ponieważ może on osłabiać macicę, a przenikając przez łożysko – oddziaływać również na płód.

Tymianek na świeży oddech

Tymianek spożywany doustnie działa fungistatycznie, tzn. hamuje rozwój chorób powodowanych przez grzyby i pleśnie, także te najczęściej spotykane, powodowane przez gatunki Candida i Cryptococcus, bytujące w drogach oddechowych, jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Hamuje odkładanie się płytki nazębnej, przeciwdziała rozwojowi próchnicy zębów i stanów zapalnych dziąseł, które, jak udowodniła medycyna, mogą przekładać się na problemy kardiologiczne. Z kolei jako składnik płukanek do ust z dodatkiem szałwii i niewielkiej ilości alkoholu ogranicza procesy gnilne zachodzące w jamie ustnej i skutecznie odświeża oddech. Przeciwgrzybiczne działanie tymolu obecnego w zielu tymianku może być wykorzystane do leczenia grzybicy skóry i paznokci, szczególnie z równoczesnym użyciem aktywnych wyciągów z oregano i drzewa herbacianego.

Tymianek na odrobaczanie

Tymol zawarty w zielu tymianku jest jedną z niewielu naturalnych substancji skutecznie zwalczających zakażenia pasożytami wewnętrznymi. Oddziałuje na płazińce, pierwotniaki i obleńce, w tym lamblię, owsiki, a nawet tęgoryjce. W celach terapeutycznych powinien być zażywany w postaci czystej w dawkach od 2 do 5 g dziennie, przy czym maksymalna doza jednorazowa to 1 g, a dobowa – 5 g. Ze względu na drażniące działanie wysokich stężeń tymolu mogą pojawić się działania niepożądane takie jak nudności, wymioty, odbijanie się, przebarwienia skóry lub przejściowy białkomocz, lecz mają one charakter przejściowy i nie powodują stanu zagrożenia życia. Według zaleceń medycyny ludowej, w przypadku kuracji przeciwpasożytniczych na bazie tymianku, w czasie leczenia należy powstrzymywać się od spożycia alkoholu i jedzenia dużych ilości tłuszczów.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl